Safari

24. 2. 2012 16:35
Safari je internetový prohlížeč vyvinutý firmou Apple, který je nastavený jako výchozí v operačních systémech Max OS X a iOS.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Safari je internetový prohlížeč vyvinutý firmou Apple, který je nastavený jako výchozí v operačních systémech Mac OS X a iOS. Od roku 2007 existuje i jeho verze pro Windows a lze jej tedy používat i pod Windows XP, Vista nebo 7.

Podle průzkumu analytické firmy Net Applications z října 2009 Safari vládne mobilním prohlížečům s podílem 62 procent na trhu. Na počítačích je ale až čtvrté neoblíbenější a jeho necelých 9 procent předstihl Internet Explorer, Mozilla Firefox a Google Chrome.

Historie

Až do roku 1997 počítače Macintosh fungovaly s prohlížečem Netscape Navigator, pak jej nahradil Microsoft Internet Explorer pro Mac a v lednu 2003 Apple oznámil a zveřejnil beta verzi vlastního prohlížeče Safari. Vyladěná plná verze se objevila 23. téhož roku.

Tehdy ale ještě byl v systémech společnosti Apple zahrnut i Interner Explorer, což trvalo až do roku 2005, kdy se Safari stalo jediným výchozím prohlížečem.

V lednu 2007 pak Steve Jobs představil první telefon iPhone, který obsahoval tento prohlížeč. V témže roce se objevily verze Safari i pro operační systém Windows, ovšem ty se delší dobu potýkaly s řadou chyb včetně těch bezpečnostních.

Aktuálně se používá pátá generace Safari 5.

 

Právě se děje

Další zprávy