reklama
 
 

ZOO Dvůr Králové

24. 8. 2014 21:40
Zoologická zahrada Dvůr Králové je svou rozlohou a počtem zvířat druhou největší zahradou v České republice a primárně se zaměřuje na chov afrických zvířat.

Historie

Zoo je druhou největší zahradou v Česku. Nachází se v západní části města Dvůr Králové nad Labem v Královéhradeckém kraji (okres Trutnov).

Základní informace - ZOO Dvůr Králové

  • program Zvířata zblízka ukazuje v letních měsících návštěvníkům o jednotlivých zvířatech ty nejpozoruhodnější údaje a návštěvníci se mohou dozvědět zajímavosti přímo od ošetřovatelů
  • byla založena 9. května 1946
  • počet zvířat: 2737, počet druhů: 344
  • zahrada má rozlohu 71 ha

Kuriozitou této zahrady je projížďka ve vlastních vozech nebo v předplacených vozech po Safari mezi zvířaty. Tuto orientaci zahrada dostala až v 70. letech. V 80. letech byla modernizována a výběhy byly utvořeny autenticky dle afrického prostředí. Safari byla veřejnosti zpřístupněna 8. května 1989 a stala se unikátní výstavou ve střední Evropě. K atrakci přibyl v roce 2001 také Safari hotel a v roce 2010 Safari kemp. V zoologické zahradě jsou umístěny kresby od Zdeňka Buriana.

V současné době se počet návštěvníků zoologické zahrady snižuje a v počtu návštěvnosti je až na pátém místě – po Praze, Zlíně, Ostravě a Plzni.

Pavilony a zvířata

Vstupné a otevírací doba - ZOO Dvůr Králové

  • jednorázové vstupné pro dospělé: 195 Kč; zlevněné: 150 Kč
  • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 660 Kč
  • děti do 2 let zdarma
  • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
  • Safari a večerní Safari je účtováno zvláštní sazbou
  • otevírací doba zahrady je pro letní období: 9–18 hodin, od 19:30 je otevřeno večerní safari; pro zimní období: 9–17 hodin

Moderně postavená zoo svým návštěvníkům představuje pavilon šelem s vyhledávaným gepardem a tygrem, velkou průchozí voliéru vodních ptáků, která vás přenese do autentického prostředí života těchto úchvatných tvorů. Pozoruhodnými expozicemi jsou tropické bažiny s kvakoši a ptačí svět, ve kterém se setkáte s hustou tropickou vegetací. Ptáky mohou návštěvníci shlédnout v pavilonu a voliéře plameňáků a v průchozí voliéře pelikánů. Perlou zahrady je expozice africké savany, ve které shlédnete africké slony s původní africkou vegetací. Návštěvníci dále mohou zavítat do pavilonu hrošíků, pavilonu okapi, pavilonu surikat, pavilonu lvů a do světa hmyzu.

V neposlední řadě zahrada prezentuje návštěvníkům unikátní expozici pravěk očima Zdeňka Buriana, který doplňuje vyhledávaný svět dinosaurů.

Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Dvůr Králové

Zahrada je od vlakového nádraží vzdálena přibližně 3,5 km a můžete do ní dorazit pěšky nebo autobusem, který jezdí od 1. května do 28. září z autobusového nádraží. V případě, že do zoo pojedete automobilem, můžete zaparkovat na parkovišti, které je situované vedle vchodu zoo.

Adopce a sponzoring

Adoptovat zvíře si může jednotlivec, firma, škola či celá rodina. Minimální výše příspěvku zoo stanovila na 500 Kč za jeden rok pro fyzické osoby, v případě firmy částka dosahuje 5000 Kč za rok. Příspěvek bude sloužit na nákup potravy pro zvíře, které jste se rozhodli podpořit. U zvířat jsou vypsané konkrétní roční sumy, za které si příslušného živočicha můžete adoptovat. Adopci můžete darovat svým blízkým, kteří obdrží na základě zaplacené sumy certifikát. Pro adoptivní rodiče připravuje zoo malé dárky v podobě volných vstupenek.

Vzdělávání a členství v organizacích

Zahrada je členem organizací UCSZ, EARAZA, IZE a ESB. Pro návštěvníky nabízí zážitkové programy, mezi které patří ošetřovatelem v zoo, zoo zadními vrátky, večerní safari, offroad Safari, po zoo s průvodcem, svatba v ZOO, kuchařem v zoo nebo lanový park. Zahrada pro milovníky fotografie pořádá fotosoutěže, o kterých se více dočtete na webovém portálu zoo.

24. 8. 2014 21:40

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama