Trutnov

6. 7. 2014 15:18
Trutnov je okresní město Královéhradeckého kraje známé především díky festivalu Trutnov Open Air Music Festival.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Město leží v Krkonošském podhůří na řece Úpě. Podle počtu obyvatel je 35. největším městem České republiky a podle katastrální rozlohy dokonce 13. největším.

Historie:

První písemná zmínka o Trutnově pochází z roku 1260. Podle báje bylo nazváno podle rytíře von Trautnav, česky Trut, který zabil draka, jehož má město dodnes ve znaku. Ve 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. bylo pohraničí kolonizováno hlavně německými osadníky.

Základní údaje

Rozloha: 103,36 km²

Počet obyvatel: 30 860

Kraj: Královéhradecký

Okres: Trutnov

PSČ: 541 01

K významnému rozvoji města došlo v 16. století. V Trutnově je vydlážděno náměstí, je zřízen vodovod. Z roku 1505 pochází první zmínka o trutnovské papírně, která patří mezi nejstarší v Čechách, a v roce 1549 trutnovští postavili městský pivovar. V první polovině 17. století se město zúčastnilo protihabsburského povstání. Během třicetileté války (1618 až 1648) byl Trutnov dobyt a vypálen Švédy. V roce 1775 došlo na Trutnovsku k selským rebeliím, které vyvrcholily krvavým střetem tisíců vzbouřenců s císařským vojskem na Humlově kopci před městem.

Devatenácté století je spojené s rozvojem průmyslu. V Trutnově byla roku 1858 vybudována Faltisova továrna, v té době největší textilní přádelna lnu v Evropě. Velmi rychle následovalo založení dalších textilních továren, což vedlo k mohutnému rozvoji města.

Po vzniku Československa žilo v Trutnově převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši. Po válce došlo k odsunu Němců a návrátu českého obyvatelstva.

Během komunistického režimu byla stržena řada historických domů a došlo k rozsáhlým přestavbám, při kterých byla budována hlavně panelová sídliště. Po roce 1989 došlo k rekonstrukci historických památek a centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Trutnov je jedním z turistických center Královéhradeckého kraje a navštěvují ho nejen čeští, ale i zahraniční turisté, zejména pak Němci a Poláci. Díky své poloze sloouží město jako výchozí bod pro výlety do Krkonoš a okolí a také jako místo pobytu pro milovníky zimních i letních sportů.

Foto: Humlnet

Historické jádro tvoří Vnitřní město s kostelem, radnicí, zbytky zbořeného hradu a měšťanskými domy. Na Krakonošově náměstí v centru Trutnova se nachází sloup Nejsvětější Trojice z 18. století a Krakonošova kašna z roku 1892. V Trutnově se nachází Muzeum Podkrkonoší a pevnost Stachelberg, která byla postavena v letech 1937 a 1938 jako součást stálého československého opevnění a dnes slouží jako muzeum.

Největší kulturní akcí v Trutnově je bezpochyby Trutnov Open Air Music Festival, kterému se přezdívá Český Woodstock a je spojený se jménem Václava Havla. Mezi další kulturníakce patří festival komorní hudby Trutnovský podzim, Jazzinec. Mezi další každoroční události patří Pivofest, Trutnovské vinařské slavnosti, Trutnovské dračí slavnosti, Den bitvy u Trutnova, cirkusový festival Cirk-UFF, Rallye Krkonoše a další.

Instituce v Trutnově:

Městský úřad Trutnov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Trutnově se nachází v Nádražní ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Trutnově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Trutnově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy