Trutnov

6. 7. 2014 15:18
Trutnov je okresní město Královéhradeckého kraje známé především díky festivalu Trutnov Open Air Music Festival.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Město leží v Krkonošském podhůří na řece Úpě. Podle počtu obyvatel je 35. největším městem České republiky a podle katastrální rozlohy dokonce 13. největším.

Historie:

První písemná zmínka o Trutnově pochází z roku 1260. Podle báje bylo nazváno podle rytíře von Trautnav, česky Trut, který zabil draka, jehož má město dodnes ve znaku. Ve 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. bylo pohraničí kolonizováno hlavně německými osadníky.

Základní údaje

Rozloha: 103,36 km²

Počet obyvatel: 30 860

Kraj: Královéhradecký

Okres: Trutnov

Starosta: Ivan Adamec (ODS)

PSČ: 541 01

K významnému rozvoji města došlo v 16. století. V Trutnově je vydlážděno náměstí, je zřízen vodovod. Z roku 1505 pochází první zmínka o trutnovské papírně, která patří mezi nejstarší v Čechách, a v roce 1549 trutnovští postavili městský pivovar. V první polovině 17. století se město zúčastnilo protihabsburského povstání. Během třicetileté války (1618 až 1648) byl Trutnov dobyt a vypálen Švédy. V roce 1775 došlo na Trutnovsku k selským rebeliím, které vyvrcholily krvavým střetem tisíců vzbouřenců s císařským vojskem na Humlově kopci před městem.

Devatenácté století je spojené s rozvojem průmyslu. V Trutnově byla roku 1858 vybudována Faltisova továrna, v té době největší textilní přádelna lnu v Evropě. Velmi rychle následovalo založení dalších textilních továren, což vedlo k mohutnému rozvoji města.

Po vzniku Československa žilo v Trutnově převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši. Po válce došlo k odsunu Němců a návrátu českého obyvatelstva.

Během komunistického režimu byla stržena řada historických domů a došlo k rozsáhlým přestavbám, při kterých byla budována hlavně panelová sídliště. Po roce 1989 došlo k rekonstrukci historických památek a centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Trutnov je jedním z turistických center Královéhradeckého kraje a navštěvují ho nejen čeští, ale i zahraniční turisté, zejména pak Němci a Poláci. Díky své poloze sloouží město jako výchozí bod pro výlety do Krkonoš a okolí a také jako místo pobytu pro milovníky zimních i letních sportů.

Foto: Humlnet

Historické jádro tvoří Vnitřní město s kostelem, radnicí, zbytky zbořeného hradu a měšťanskými domy. Na Krakonošově náměstí v centru Trutnova se nachází sloup Nejsvětější Trojice z 18. století a Krakonošova kašna z roku 1892. V Trutnově se nachází Muzeum Podkrkonoší a pevnost Stachelberg, která byla postavena v letech 1937 a 1938 jako součást stálého československého opevnění a dnes slouží jako muzeum.

Největší kulturní akcí v Trutnově je bezpochyby Trutnov Open Air Music Festival, kterému se přezdívá Český Woodstock a je spojený se jménem Václava Havla. Mezi další kulturníakce patří festival komorní hudby Trutnovský podzim, Jazzinec. Mezi další každoroční události patří Pivofest, Trutnovské vinařské slavnosti, Trutnovské dračí slavnosti, Den bitvy u Trutnova, cirkusový festival Cirk-UFF, Rallye Krkonoše a další.

Instituce v Trutnově:

Městský úřad Trutnov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Trutnově se nachází v Nádražní ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Trutnově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Trutnově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy