Trutnov

6. 7. 2014 15:18
Trutnov je okresní město Královéhradeckého kraje známé především díky festivalu Trutnov Open Air Music Festival.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Město leží v Krkonošském podhůří na řece Úpě. Podle počtu obyvatel je 35. největším městem České republiky a podle katastrální rozlohy dokonce 13. největším.

Historie:

První písemná zmínka o Trutnově pochází z roku 1260. Podle báje bylo nazváno podle rytíře von Trautnav, česky Trut, který zabil draka, jehož má město dodnes ve znaku. Ve 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. bylo pohraničí kolonizováno hlavně německými osadníky.

Základní údaje

Rozloha: 103,36 km²

Počet obyvatel: 30 860

Kraj: Královéhradecký

Okres: Trutnov

PSČ: 541 01

K významnému rozvoji města došlo v 16. století. V Trutnově je vydlážděno náměstí, je zřízen vodovod. Z roku 1505 pochází první zmínka o trutnovské papírně, která patří mezi nejstarší v Čechách, a v roce 1549 trutnovští postavili městský pivovar. V první polovině 17. století se město zúčastnilo protihabsburského povstání. Během třicetileté války (1618 až 1648) byl Trutnov dobyt a vypálen Švédy. V roce 1775 došlo na Trutnovsku k selským rebeliím, které vyvrcholily krvavým střetem tisíců vzbouřenců s císařským vojskem na Humlově kopci před městem.

Devatenácté století je spojené s rozvojem průmyslu. V Trutnově byla roku 1858 vybudována Faltisova továrna, v té době největší textilní přádelna lnu v Evropě. Velmi rychle následovalo založení dalších textilních továren, což vedlo k mohutnému rozvoji města.

Po vzniku Československa žilo v Trutnově převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši. Po válce došlo k odsunu Němců a návrátu českého obyvatelstva.

Během komunistického režimu byla stržena řada historických domů a došlo k rozsáhlým přestavbám, při kterých byla budována hlavně panelová sídliště. Po roce 1989 došlo k rekonstrukci historických památek a centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Trutnov je jedním z turistických center Královéhradeckého kraje a navštěvují ho nejen čeští, ale i zahraniční turisté, zejména pak Němci a Poláci. Díky své poloze sloouží město jako výchozí bod pro výlety do Krkonoš a okolí a také jako místo pobytu pro milovníky zimních i letních sportů.

Foto: Humlnet

Historické jádro tvoří Vnitřní město s kostelem, radnicí, zbytky zbořeného hradu a měšťanskými domy. Na Krakonošově náměstí v centru Trutnova se nachází sloup Nejsvětější Trojice z 18. století a Krakonošova kašna z roku 1892. V Trutnově se nachází Muzeum Podkrkonoší a pevnost Stachelberg, která byla postavena v letech 1937 a 1938 jako součást stálého československého opevnění a dnes slouží jako muzeum.

Největší kulturní akcí v Trutnově je bezpochyby Trutnov Open Air Music Festival, kterému se přezdívá Český Woodstock a je spojený se jménem Václava Havla. Mezi další kulturníakce patří festival komorní hudby Trutnovský podzim, Jazzinec. Mezi další každoroční události patří Pivofest, Trutnovské vinařské slavnosti, Trutnovské dračí slavnosti, Den bitvy u Trutnova, cirkusový festival Cirk-UFF, Rallye Krkonoše a další.

Instituce v Trutnově:

Městský úřad Trutnov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Trutnově se nachází v Nádražní ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Trutnově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Trutnově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy