Trutnov

6. 7. 2014 15:18
Trutnov je okresní město Královéhradeckého kraje známé především díky festivalu Trutnov Open Air Music Festival.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Město leží v Krkonošském podhůří na řece Úpě. Podle počtu obyvatel je 35. největším městem České republiky a podle katastrální rozlohy dokonce 13. největším.

Historie:

První písemná zmínka o Trutnově pochází z roku 1260. Podle báje bylo nazváno podle rytíře von Trautnav, česky Trut, který zabil draka, jehož má město dodnes ve znaku. Ve 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. bylo pohraničí kolonizováno hlavně německými osadníky.

Základní údaje

Rozloha: 103,36 km²

Počet obyvatel: 30 860

Kraj: Královéhradecký

Okres: Trutnov

Starosta: Ivan Adamec (ODS)

PSČ: 541 01

K významnému rozvoji města došlo v 16. století. V Trutnově je vydlážděno náměstí, je zřízen vodovod. Z roku 1505 pochází první zmínka o trutnovské papírně, která patří mezi nejstarší v Čechách, a v roce 1549 trutnovští postavili městský pivovar. V první polovině 17. století se město zúčastnilo protihabsburského povstání. Během třicetileté války (1618 až 1648) byl Trutnov dobyt a vypálen Švédy. V roce 1775 došlo na Trutnovsku k selským rebeliím, které vyvrcholily krvavým střetem tisíců vzbouřenců s císařským vojskem na Humlově kopci před městem.

Devatenácté století je spojené s rozvojem průmyslu. V Trutnově byla roku 1858 vybudována Faltisova továrna, v té době největší textilní přádelna lnu v Evropě. Velmi rychle následovalo založení dalších textilních továren, což vedlo k mohutnému rozvoji města.

Po vzniku Československa žilo v Trutnově převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši. Po válce došlo k odsunu Němců a návrátu českého obyvatelstva.

Během komunistického režimu byla stržena řada historických domů a došlo k rozsáhlým přestavbám, při kterých byla budována hlavně panelová sídliště. Po roce 1989 došlo k rekonstrukci historických památek a centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Trutnov je jedním z turistických center Královéhradeckého kraje a navštěvují ho nejen čeští, ale i zahraniční turisté, zejména pak Němci a Poláci. Díky své poloze sloouží město jako výchozí bod pro výlety do Krkonoš a okolí a také jako místo pobytu pro milovníky zimních i letních sportů.

Foto: Humlnet

Historické jádro tvoří Vnitřní město s kostelem, radnicí, zbytky zbořeného hradu a měšťanskými domy. Na Krakonošově náměstí v centru Trutnova se nachází sloup Nejsvětější Trojice z 18. století a Krakonošova kašna z roku 1892. V Trutnově se nachází Muzeum Podkrkonoší a pevnost Stachelberg, která byla postavena v letech 1937 a 1938 jako součást stálého československého opevnění a dnes slouží jako muzeum.

Největší kulturní akcí v Trutnově je bezpochyby Trutnov Open Air Music Festival, kterému se přezdívá Český Woodstock a je spojený se jménem Václava Havla. Mezi další kulturníakce patří festival komorní hudby Trutnovský podzim, Jazzinec. Mezi další každoroční události patří Pivofest, Trutnovské vinařské slavnosti, Trutnovské dračí slavnosti, Den bitvy u Trutnova, cirkusový festival Cirk-UFF, Rallye Krkonoše a další.

Instituce v Trutnově:

Městský úřad Trutnov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Trutnově se nachází v Nádražní ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Trutnově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Trutnově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy