iOS Apple

19. 7. 2011 10:43
iOS (do června 2010 známý jako iPhone OS) je mobilní operační systém vytvořený společností Apple. Používá se v telefonech iPhone, iPadu, iPodu Touch i v Apple TV.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

iOS (do června 2010 známý jako iPhone OS) je mobilní operační systém vytvořený společností Apple Inc. Původně byl určen pouze pro mobilní telefony iPhone, později se však začal používat i na dalších mobilních zařízeních této firmy, jako jsou iPod Touch, iPad a nejnověji Apple TV.

V poslední čtvrtině roku 2010 dosáhl prodej chytrých telefonů s tímto operačním systém třetí příčky za googlovským Androidem a Symbianem od Nokie.

Struktura systému

iOS pochází z operačního systému Mac OS X, se kterým sdílel základ otevřeného operačního systému Darwin a následně UN*X. Operační systém obsahuje čtyři softwarové abstraktní vrstvy, které v počítači vytváří jednotné rozhraní pro různě fungující hardware: Core OS layer, Core Service layer, Media layer a Cocoa Touch player.

Cocoa Touch player

Tato vrstva obsahuje nejdůležitější frameworky (softwarové struktury), které slouží jako podpora při programování, vývoji a organizaci jiných softwarových projektů, jež jsou v tomto případě používány při vývoji aplikací. Zároveň poskytují i infrastrukturu pro zavádění grafického rozhraní.

Mezi vysokoúrovňové služby Cocoa Touch, které vytvářejí jednotnou abstraktní vrstvu pro další programy, patří schopnost provádět více procesů zároveň (takzvaný multitasking), od verze 3.0 push notifikace (upozorňuje uživatele na nové informace, aniž by musela být daná aplikace právě spuštěna, verze iOS 4 a vyšší poskytují také lokální notifikace, které nevyžadují žádné připojení k serveru a údaje o notifikacích ukládají lokálně), systémové rozpoznávání definovaných gest a jejich předávání aplikaci (od verze 3.2), sdílení souborů (to umožňuje nahrávání souborů a jejich přenášení do počítače nebo - od verze 3.0 - také peer-to-peer spojení mezi více zařízeními pomocí technologie Bluetooth).

Frameworky této vrstvy jsou např. Address Book UI Framework (obsahující standardizované rozhraní pro zobrazování a úpravu kontaktních informací), iAd Framework (umožňuje zobrazení bannerové reklamy v aplikaci), Map Kit Framework (umožňuje používat mapové složky) a Message UI Framework (umožňuje vytvářet a odesílat e-maily a SMS zprávy).

Media layer

Tato vrstva umožňuje vytváření složitějších grafických a zvukových aplikací, například přehrávání animací, videí a zvuků.

Grafickými technologiemi jsou tu třeba Core Graphics (Quartz) a Core Animation, zvukovými The Media Player framework, AV Foundation nebo OpenAL a audiovizuálními Media Player framework či Core Media.

Core Service layer

Vrstva Core Service layer umožňuje ve vysokoúrovňových službách provádět platby uvnitř aplikace za dodatečný obsah či zrušení reklamy, sledovat aktuální polohu uživatele nebo pomocí Grand Central Dispatch provádět asynchronní programování.

Z poskytovaných frameworků nabízí tato vrstva například Store Kit, poskytující přístup k iTunes Store a možnost nákupů, Core Location hledající aktuální geografickou polohu uživatele nebo Core Media, umožňující nízkoúrovňový přístup k audio a video souborům.

Vrstva Core OS

Poslední vrstva poskytuje nízkoúrovňové funkce ostatním technologiím - mezi jinými třeba Accelerate Framework, která nabízí rozhraní pro práci s matematickými funkcemi, nebo Security Framework, zaručující bezpečnost citlivých dat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy