iOS Apple

19. 7. 2011 10:43
iOS (do června 2010 známý jako iPhone OS) je mobilní operační systém vytvořený společností Apple. Používá se v telefonech iPhone, iPadu, iPodu Touch i v Apple TV.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

iOS (do června 2010 známý jako iPhone OS) je mobilní operační systém vytvořený společností Apple Inc. Původně byl určen pouze pro mobilní telefony iPhone, později se však začal používat i na dalších mobilních zařízeních této firmy, jako jsou iPod Touch, iPad a nejnověji Apple TV.

V poslední čtvrtině roku 2010 dosáhl prodej chytrých telefonů s tímto operačním systém třetí příčky za googlovským Androidem a Symbianem od Nokie.

Struktura systému

iOS pochází z operačního systému Mac OS X, se kterým sdílel základ otevřeného operačního systému Darwin a následně UN*X. Operační systém obsahuje čtyři softwarové abstraktní vrstvy, které v počítači vytváří jednotné rozhraní pro různě fungující hardware: Core OS layer, Core Service layer, Media layer a Cocoa Touch player.

Cocoa Touch player

Tato vrstva obsahuje nejdůležitější frameworky (softwarové struktury), které slouží jako podpora při programování, vývoji a organizaci jiných softwarových projektů, jež jsou v tomto případě používány při vývoji aplikací. Zároveň poskytují i infrastrukturu pro zavádění grafického rozhraní.

Mezi vysokoúrovňové služby Cocoa Touch, které vytvářejí jednotnou abstraktní vrstvu pro další programy, patří schopnost provádět více procesů zároveň (takzvaný multitasking), od verze 3.0 push notifikace (upozorňuje uživatele na nové informace, aniž by musela být daná aplikace právě spuštěna, verze iOS 4 a vyšší poskytují také lokální notifikace, které nevyžadují žádné připojení k serveru a údaje o notifikacích ukládají lokálně), systémové rozpoznávání definovaných gest a jejich předávání aplikaci (od verze 3.2), sdílení souborů (to umožňuje nahrávání souborů a jejich přenášení do počítače nebo - od verze 3.0 - také peer-to-peer spojení mezi více zařízeními pomocí technologie Bluetooth).

Frameworky této vrstvy jsou např. Address Book UI Framework (obsahující standardizované rozhraní pro zobrazování a úpravu kontaktních informací), iAd Framework (umožňuje zobrazení bannerové reklamy v aplikaci), Map Kit Framework (umožňuje používat mapové složky) a Message UI Framework (umožňuje vytvářet a odesílat e-maily a SMS zprávy).

Media layer

Tato vrstva umožňuje vytváření složitějších grafických a zvukových aplikací, například přehrávání animací, videí a zvuků.

Grafickými technologiemi jsou tu třeba Core Graphics (Quartz) a Core Animation, zvukovými The Media Player framework, AV Foundation nebo OpenAL a audiovizuálními Media Player framework či Core Media.

Core Service layer

Vrstva Core Service layer umožňuje ve vysokoúrovňových službách provádět platby uvnitř aplikace za dodatečný obsah či zrušení reklamy, sledovat aktuální polohu uživatele nebo pomocí Grand Central Dispatch provádět asynchronní programování.

Z poskytovaných frameworků nabízí tato vrstva například Store Kit, poskytující přístup k iTunes Store a možnost nákupů, Core Location hledající aktuální geografickou polohu uživatele nebo Core Media, umožňující nízkoúrovňový přístup k audio a video souborům.

Vrstva Core OS

Poslední vrstva poskytuje nízkoúrovňové funkce ostatním technologiím - mezi jinými třeba Accelerate Framework, která nabízí rozhraní pro práci s matematickými funkcemi, nebo Security Framework, zaručující bezpečnost citlivých dat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy