iOS Apple

19. 7. 2011 10:43
iOS (do června 2010 známý jako iPhone OS) je mobilní operační systém vytvořený společností Apple. Používá se v telefonech iPhone, iPadu, iPodu Touch i v Apple TV.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

iOS (do června 2010 známý jako iPhone OS) je mobilní operační systém vytvořený společností Apple Inc. Původně byl určen pouze pro mobilní telefony iPhone, později se však začal používat i na dalších mobilních zařízeních této firmy, jako jsou iPod Touch, iPad a nejnověji Apple TV.

V poslední čtvrtině roku 2010 dosáhl prodej chytrých telefonů s tímto operačním systém třetí příčky za googlovským Androidem a Symbianem od Nokie.

Struktura systému

iOS pochází z operačního systému Mac OS X, se kterým sdílel základ otevřeného operačního systému Darwin a následně UN*X. Operační systém obsahuje čtyři softwarové abstraktní vrstvy, které v počítači vytváří jednotné rozhraní pro různě fungující hardware: Core OS layer, Core Service layer, Media layer a Cocoa Touch player.

Cocoa Touch player

Tato vrstva obsahuje nejdůležitější frameworky (softwarové struktury), které slouží jako podpora při programování, vývoji a organizaci jiných softwarových projektů, jež jsou v tomto případě používány při vývoji aplikací. Zároveň poskytují i infrastrukturu pro zavádění grafického rozhraní.

Mezi vysokoúrovňové služby Cocoa Touch, které vytvářejí jednotnou abstraktní vrstvu pro další programy, patří schopnost provádět více procesů zároveň (takzvaný multitasking), od verze 3.0 push notifikace (upozorňuje uživatele na nové informace, aniž by musela být daná aplikace právě spuštěna, verze iOS 4 a vyšší poskytují také lokální notifikace, které nevyžadují žádné připojení k serveru a údaje o notifikacích ukládají lokálně), systémové rozpoznávání definovaných gest a jejich předávání aplikaci (od verze 3.2), sdílení souborů (to umožňuje nahrávání souborů a jejich přenášení do počítače nebo - od verze 3.0 - také peer-to-peer spojení mezi více zařízeními pomocí technologie Bluetooth).

Frameworky této vrstvy jsou např. Address Book UI Framework (obsahující standardizované rozhraní pro zobrazování a úpravu kontaktních informací), iAd Framework (umožňuje zobrazení bannerové reklamy v aplikaci), Map Kit Framework (umožňuje používat mapové složky) a Message UI Framework (umožňuje vytvářet a odesílat e-maily a SMS zprávy).

Media layer

Tato vrstva umožňuje vytváření složitějších grafických a zvukových aplikací, například přehrávání animací, videí a zvuků.

Grafickými technologiemi jsou tu třeba Core Graphics (Quartz) a Core Animation, zvukovými The Media Player framework, AV Foundation nebo OpenAL a audiovizuálními Media Player framework či Core Media.

Core Service layer

Vrstva Core Service layer umožňuje ve vysokoúrovňových službách provádět platby uvnitř aplikace za dodatečný obsah či zrušení reklamy, sledovat aktuální polohu uživatele nebo pomocí Grand Central Dispatch provádět asynchronní programování.

Z poskytovaných frameworků nabízí tato vrstva například Store Kit, poskytující přístup k iTunes Store a možnost nákupů, Core Location hledající aktuální geografickou polohu uživatele nebo Core Media, umožňující nízkoúrovňový přístup k audio a video souborům.

Vrstva Core OS

Poslední vrstva poskytuje nízkoúrovňové funkce ostatním technologiím - mezi jinými třeba Accelerate Framework, která nabízí rozhraní pro práci s matematickými funkcemi, nebo Security Framework, zaručující bezpečnost citlivých dat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy