Nokia

16. 6. 2011 15:20
Finská společnost Nokia je dlouhodobě nejvýznamnějším hráčem na poli mobilních telefonů a telekomunikačních technologií vůbec.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Finská společnost Nokia je dlouhodobě nejvýznamnějším hráčem na poli mobilních telefonů a telekomunikačních technologií vůbec.

A to i přesto, že se jí nepodařilo příliš úspěšně zvládnout nástup zájmu o takzvané "chytré telefony", zejména pak nástup iPhone od Apple.

V září roku 2010 kvůli tomu byl z pozice výkonného ředitele odvolán Olli-Pekka Kallasvua. Od roku 2007 (kdy byl iPhone uveden na trh) totiž spadla hodnota firmy údajně až o dvě třetiny, což představuje asi 60 miliard eur.

Kallasvuu nahradil Stephen Elop, ředitel obchodní divize společnosti Microsoft. Jeho email zaměstnancům společnosti asi nejlépe vystihl situaci Nokie na trhu - nezvládá držet pozice na trhu drahých telefonů a smartphonů (zejména právě kvůli Apple) ani na druhém pólu (tam ji ohrožuje zejména čínská konkurence). Selhala i na poli operačních systémů.

S dalším hřebíčkem do rakve totiž přispěl i Google s operačním systémem Android.

Novou strategii firmy představil Elop v únoru 2011. Jedná se o odpověď Nokie zejména na zmiňovaný iPhone a Android - ta se rozhodla spojit se společností Microsoft a její chytré telefony tak poběží na operačním systému Windows Phone. Do budoucna má spolupráce pokračovat, obě firmy mají vytvořit jakýsi mobilní ekosystém.

Dlouho se jim však nedařilo s něčím novým přijít, což se nakonec odrazilo i v tržbách Nokie.

Finance

Za první čtvrtletí roku 2011 (k 21. dubnu 2011) vykázala Nokia tržby v hodnotě 10 399 milionů eur - čistý zisk tvořil 439 milionů eur.

K 31. březnu pracovalo pro společnost Nokia 130 951 lidí.

Ačkoliv segment mobilních telefonů vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2011 o 19 procent, tržní podíl Nokie meziročně klesl o 5,5 procentního bodu na 25,1 procenta, což je nejméně od roku 1997. I když stále drží prvenství, na paty jí šlapou (nebo zřejmě brzy budou) společnosti LG, Samsung a Apple.

Jedním z důvodů je pravděpodobně odklon od používaného operačního systému Symbian, avšak bez nabídky alternativy od Microsoftu.

Historie

Úplné začátky jedné z nejvýznamnějších firem současnosti se datují k roku 1865, kdy Fredrik Idestam zbudoval v jižním Finsku mlýn na výrobu celulózy. Později vybudoval druhý - na břehu řeky Nokianvirta, která nakonec dala vzniklé společnosti "Nokia Ab" jméno. Sama přitom získala pojmenování podle tmavé, kuně podobné šelmě.

V roce 1967 se oficiálně sloučily tři podniky - Nokia Ab, Finské kabelové závody a Finské gumárenské závody - ty byly společně vlastněné již od roku 1922. Nokia Ab byla nejmenším z podniků, přesto byla vzniklá korporace pojmenovaná po ní. Nová společnost se věnovala pěti oblastem - kromě gumárenství a výroby kabelů také lesnictví, elektronice a výrobě energie.

Další vývoj však pokračoval zejména ve znamení vývoje mobilních technologií. Od prvních mobilních sítí, přes ruční mobilní telefony po klíčovou úlohu ve vývoji Global System for Mobile communications (GSM), který se stal standardem v mobilní komunikaci. Jejímu rozvoji napomohla deregulace evropského telekomunikačního trhu v 80. a 90. letech. Ke konci devadesátých let dodávala Nokia vybavení pro GSM systémy už devadesáti operátorům z celého světa.

V roce 1992 se společnost Nokia, jejímž prezidentem a CEO se stal Jorma Ollila, rozhodla ke strategickému kroku - zaměřit se na telekomunikační byznys. V tomto roce také uvedla na trh první skutečně mobilní telefon Nokia 1011. O dva roky později se uskutečnil první satelitní hovor, v roce 1997 pak přišla na dlouhý čas jedna z nejpopulárnějších her na mobilech - Had (Snake).

O rok později se stala Nokia jedničkou na trhu s mobilními telefony a v roce 1999 uvedla na trh první mobil podporující internet v mobilu, takzvaný WAP.

V roce 2006 nahradil Jormu Ollilu, který se stal předsedou Rady ředitelů, na pozici prezidenta společnosti Olli-Pekka Kallasvuo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Případ Afroameričana, který zemřel krátce po zatčení, vyšetří ministerstvo spravedlnosti a FBI

Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černošského muže ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Ve středu to sdělil americký prezident Donald Trump. Podle něj se tak děje na jeho žádost. "Požádal jsem, aby toto vyšetřování bylo urychleno a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky," dodal Trump na svém Twitteru.

Úmrtí George Floyda vyvolalo nepokoje ve městě Minneapolis. Policie tam ve středu rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy