Jihokorejská korporace Samsung zahrnuje společnosti věnující se zejména vývoji a výrobě elektroniky, těžkému a chemickému průmyslu, finančním a dalším službám.
V roce 2010 startuje Samsung svůj desetiletý program "Vision 2020" s cílem být jednou z deseti největších a nejrespektovanějších světových společností s tržbami okolo 400 miliard dolarů a zároveň jednou z pěti nejvýznamnějších globálních značek.
O tom, že Samsung nezačal svůj plán špatně, svědčí rekordní zisk Samsung Electronics v roce 2010 - ten stoupl o 65 procent na rekordních 16,1 bilionu wonů (255 miliard Kč). Podíl na tom měl zejména rostoucí prodej polovodičů a chytrých telefonů. Právě na prodej mobilních telefonů a tabletů (jejich Samsung Galaxy Pad se stal prvním vážným konkurentem tabletu iPad od Apple) se chce společnost v příštích letech zaměřit.
Právě Apple zažaloval Samsung kvůli údajnému "otrockému" okopírování tabletu iPad a chytrého telefonu iPhone. Apple je přitom po Sony druhým největším odběratelem součástek od Samsungu. Jen v roce 2010 nakoupil Apple zejména polovodiče za 5,7 miliardy dolarů.
Korupční aféra
V roce 2008 čelil Samsung obvinění z daňového podvodu a korupce, když bývalý vysoký manažer společnosti Kim Yong-chul vypověděl o existenci speciálního účtu (údajně určeného na podporu umění) na úplatky, na který firma uložila 200 milionů jihokorejských wonů (139 milionů eur). Tyto peníze měly směřovat na uplácení vládních činitelů, soudců a vyšetřovatelů.
Po tomto incidentu odstoupil šéf firmy Lee Kun-hee, jehož rodina však stále Samsung vlastní. Oproti původně navrhovanému sedmiletému trestu nakonec dostal tříletou podmínku a pokutu 110 miliard wonů (až 1,6 miliardy korun) za daňové úniky.
Místopředsedou představenstva a výkonným ředitelem Samsung Electronics je Gee-Sung Choi.
Finance
Za rok 2009 utržila společnost Samsung přes 124 miliard eur; čistý zisk pak tvořil asi 10 miliard eur. Pro firmu v tomtéž roce pracovalo kolem 275 tisíc lidí.
Historie společnosti
Historie společnosti Samsung sahá až do roku 1938. V té době se firma věnovala exportu zboží, prodeji sušených korejských ryb, zeleniny a ovoce do Mandžuska a Pekingu. Později se začala věnovat dalším činnostem a započala tak její cesta ke globální korporaci, kterou je dnes.
V sedmdesátých letech 20. století společnost Samsung investovala do těžkého, chemického a petrochemického průmyslu. Zejména začala v rámci jednotlivých dceřiných společností spojovat jednotlivé výrobní kroky, od surovin až po konečné produkty.
Rychlý růst firmě zajistil rozvoj obchodu s elektronikou - prostřednictvím Samsung Electronics, hlavního korejského výrobce, začala společnost právě v sedmdesátých letech vyvážet své výrobky. Během další dekády společnost dále rozšiřovala oblast svého působení, především se ale zaměřila na služby IT a v rámci restrukturalizace i plán stát se jednou z nejvýznamnějších elektronických společností.
Během devadesátých let firma intenzivně pracovala na vývoji zejména v oblasti hardware a elektroniky. Finanční krize v druhé polovině devadesátých let zredukovala počet dceřiných společností, část podniků prodala, propouštěla a pracovala na své finanční struktuře.
V průběhu začátku 21. století se Samsung snaží udržet si pozici jednoho z lídrů v oblasti elektroniky, zejména s důrazem na vývoj polovodičů, LCD displejů, mobilních telefonů (včetně takzvaných "smartphones") a digitálních spotřebičů.