Samsung Galaxy Tab

2. 2. 2012 18:48
První sedmipalcovou verzi Samsungu Galaxy Tab postupně doplnila verze s 10.1 palce, která zapříčinila řadu soudních sporů s Apple, a Galaxy Tab 8.9, 7.0 Plus, 7.7.
Samsung Galaxy Tab
Samsung Galaxy Tab | Foto: engadget.com

Samsung Galaxy Tab je modelová řada společnosti Samsung pro tablety. Zahrnuje několik modelů, většinou se lišící velikostí obrazovky a pak také vnitřním vybavením a silou. Jeden z předních konkurentů společnosti Apple v oblasti trhu s tablety (ovšem také se smartphony). Koncem roku 2011 držel Apple celosvětový podíl 61,5 %, zatímco druhý Samsung měl 5,6 % trhu.

Při vývoji a tvorbě designu vycházela firma Samsung z chytrého telefonu Galaxy S. Oba výrobky tak mají shodný, až unifikovaný vzhled. Svůj tablet představil Samsung v září 2010 na IFA v Berlíně. Do prodeje se základní verze dostala v USA v listopadu 2010. V Evropě se objevil už v říjnu - Německo a Polsko, následovány prvního listopadu Velkou Británii a do konce roku většinou zbylých zemí.

Specifikace základní verze Samsung Galaxy Tab

Identifikační je velikost tabletu. První Galaxy Tab má sedm palců na úhlopříčce displeje. Váží 380 g a na tloušťku má skoro dvanáct milimetrů. Při svém uvedení byl přístroj vybaven operačním systémem Android verze 2.2.1, v průběhu času Samsung připravil updaty. Pro uživatelské prostředí je použit TouchWiz. Výkon je dán jednojádrovým procesorem s taktem 1,0 GHz a 512 MB RAM. Použitá technologie obrazovky je TFT-LCD. Disponuje dvěma fotoaparáty - přední má 1,3 MPix, zadní 3,2 MPix.

Samsung Galaxy Tab 10.1

Poprvé byl zmíněn na CES 2011, výrobce Samsung a provozovatel americké telekomunikační sítě Verizon slibovali podporu sítě 4G a minimálně 5 MPix fotoaparát. Produkt byl představen na kongresu v Barceloně. Ovšem příchod iPadu 2 zapříčinil, že původní model doznal úprav. Pyšní se pořád větším displejem - 10,1 palce, je ovšem hubenější, má lepší baterii, ale horší zadní fotoaparát (z původních 8 MPix to Samsung stáhl na 3,1 MPix, přičemž přední zůstal s 2 MPix stejný).

Operační systém je Android 3.2 Honeycomb a výrobce zatím neohlásil, že by pro Galaxy Tab chystal přechod na novější Android 4.0. Vnitřní chod zajišťuje nyní již dvoujádrový procesor Nvidia Tegra 2 s frekvencí 1 GHz. Vyrábí se ve třech verzích podle velikosti vnitřní paměti - 16, 32 a 64 GB. Spolu s 10.1 připravil Samsung také menší variantu 8.9, který je kromě velikosti a schopností baterie stejná.

Právě 10.1 ale zapříčinila řadu soudních sporů o duševní vlastnictví a patenty se společností Apple. Vyústilo to v některých zemích v zákaz prodeje a nutné úpravy přístroje (především hardwarové) pro spuštění prodeje. Největší potíže tak měl Samsung v Německu, kde se model předělával na 10.1N.

Samsung Galaxy Tab 7.7

Představen v září 2011 na IFA v Berlíně. Displej už používá technologii Super AMOLED s rozlišením 1280 x 800 pixelů, čímž se neliší od předchůdců. Použitý operační systém Android má verzi 3.2. Dvoujádrový procesor ARM s frekvencí 1,4 GHz doplňuje 1 GB RAM a úložný prostor může být opět 16, 32, nebo 64. S pomocí microSD se zvětší ještě o dalších 32 GB. Zadní fotoaparát má 3 MPix, přední 2 MPix.

Spolu s 7.0 Plus tvoří výkonnější generací tabletů Samsung, což je dáno hlavně použitím lepších procesorů, než mají Galaxy Tab 10.1 a 8.9. Lepší vlastnosti nabízejí i v dalších charakteristikách, včetně možnosti dalšího rozšíření vnitřní paměti.

Samsung Galaxy Tab 2

Druhá generace se předvedla opět ve dvou velikostech, a to menšího sedmipalcového displeje a velkého s úhlopříčkou 10,1 palce. Používaly Android 4.0 Ice Cream Sandwich, dvoujádrový procesor s 1 GHz a 1 GB RAM. Prodávat se začaly v polovině roku 2012.

Samsung Galaxy Tab 3

V červenci 2013 představila firma Samsung hned tři velikosti pro třetí generaci jejich tabletů - 7, 8 a 10,1 palců. Jako operační systém měly nastavený Android 4.2.2 Jelly Bean, ale lišily se použitým procesorem. Nejmenší má dvoujádrový s 1,2 GHz a RAM 1GB, osmipalcový disponuje dvoujádrem Samsung Exynos s frekvencí 1,5 GHz a RAM 1,5 GB a největší má Intel Atom dvoujádro s frekvencí 1,6 GHz a RAM 1 GB.

Sedmičkový tablet Samsung Galaxy Tab 3 má menší rozlišení obrazovky - 1024 x 600 px, oba větší pak 1280 x 800 px. S velikostí se zvyšuje i výkon baterie.

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy