iPad

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:20
Apple iPad je nejvýraznějším představitelem rodiny tabletů, se kterými se před několika lety neúspěšně snažil prorazit už Microsoft.
iPad
iPad | Foto: APPLE.COM

Apple iPad je nejvýraznějším představitelem rodiny tabletů, se kterými se před několika lety neúspěšně snažil prorazit už Microsoft. Od zahájení prodeje iPadů bylo jasné, že Apple tento neúspěch prolomil.

iPad nabízí plně dotykový displej o velikosti necelých 25 cm s rozlišením 1024x768 pixelů, Wi-Fi, Bluetooth a ve verzi 3G také připojení k GSM a především k mobilním datovým sítím pomocí UMTS/HSDPA.

iPad se prodává v šesti verzích s pevnými disky o velikostech 16 GB, 32 GB a 64 GB v klasické a 3G verzi. Baterie by měla vydržet v provozu 10 hodin.

Během surfování na iPadu se musíte obejít bez Flash animací, kvůli sporům Apple s Adobe. Kromě toho mu chybí integrovaná kamera / fotoaparát, čtečka karet a USB port. V základní verzi iPad nedisponuje ani GPS systémem, který je obsažen až v 3G verzi.

Problémem pro některé, často diskutovaným v souvislosti s iPhone, je absence multitaskingu, což je podle Apple v aplikacích vyvinutých pro operační systém iOS 4 již vyřešeno.

V České republice byl prodej iPad oficiálně zahájen 29. listopadu 2010, a to v prodejnách Apple, Datart a Electroworld. Už předtím ho ale mohli lidé legálně sehnat přes různé eshopy nabízející přístroje nakoupené v zahraničí.

iPad se v Čechách oficiálně prodává od přibližně dvanácti tisíc korun za základní verzi po téměř dvacet tisíc korun. Při zavedení do prodeje v USA však byla jeho cena 499 $ (cca 9 500 korun).

Tehdejší šéf společnosti Apple, Steve Jobs, který v říjnu 2011 podlehl rakovině slinivky, odhalil 2. března 2011 nástupce nejúspěšnějšího tabletu světa - iPad 2. Je tenčí, lehčí, rychlejší a disponuje dvěma kamerami. Cena základního modelu zůstává stejná jako u prvního - 500 dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy