iPad

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:20
Apple iPad je nejvýraznějším představitelem rodiny tabletů, se kterými se před několika lety neúspěšně snažil prorazit už Microsoft.
iPad
iPad | Foto: APPLE.COM

Apple iPad je nejvýraznějším představitelem rodiny tabletů, se kterými se před několika lety neúspěšně snažil prorazit už Microsoft. Od zahájení prodeje iPadů bylo jasné, že Apple tento neúspěch prolomil.

iPad nabízí plně dotykový displej o velikosti necelých 25 cm s rozlišením 1024x768 pixelů, Wi-Fi, Bluetooth a ve verzi 3G také připojení k GSM a především k mobilním datovým sítím pomocí UMTS/HSDPA.

iPad se prodává v šesti verzích s pevnými disky o velikostech 16 GB, 32 GB a 64 GB v klasické a 3G verzi. Baterie by měla vydržet v provozu 10 hodin.

Během surfování na iPadu se musíte obejít bez Flash animací, kvůli sporům Apple s Adobe. Kromě toho mu chybí integrovaná kamera / fotoaparát, čtečka karet a USB port. V základní verzi iPad nedisponuje ani GPS systémem, který je obsažen až v 3G verzi.

Problémem pro některé, často diskutovaným v souvislosti s iPhone, je absence multitaskingu, což je podle Apple v aplikacích vyvinutých pro operační systém iOS 4 již vyřešeno.

V České republice byl prodej iPad oficiálně zahájen 29. listopadu 2010, a to v prodejnách Apple, Datart a Electroworld. Už předtím ho ale mohli lidé legálně sehnat přes různé eshopy nabízející přístroje nakoupené v zahraničí.

iPad se v Čechách oficiálně prodává od přibližně dvanácti tisíc korun za základní verzi po téměř dvacet tisíc korun. Při zavedení do prodeje v USA však byla jeho cena 499 $ (cca 9 500 korun).

Tehdejší šéf společnosti Apple, Steve Jobs, který v říjnu 2011 podlehl rakovině slinivky, odhalil 2. března 2011 nástupce nejúspěšnějšího tabletu světa - iPad 2. Je tenčí, lehčí, rychlejší a disponuje dvěma kamerami. Cena základního modelu zůstává stejná jako u prvního - 500 dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V Praze 2 přibylo na chodnících 13 Kamenů zmizelých za oběti holokaustu

V Praze 2 v úterý přibylo na chodnících 13 nových Kamenů zmizelých čili Stolpersteinů. Jsou umístěny na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží a v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky. Kameny připomínají oběti holokaustu a nacistického režimu, kteří se do svých domovů po deportaci už nevrátili. Oznámila to mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá kostka je připomínkou konkrétního lidského osudu. "Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na 'dvojce' rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů," uvedla starostka Jana Černochová (ODS).

Autorem projektu je německý umělec Gunter Demnig. První kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Záhy se projekt rozšířil do celého světa. V dlažbě chodníků českých měst jsou od roku 2008. V Praze na Josefově tehdy bylo umístěno prvních deset Kamenů zmizelých. Nyní je jich v metropoli přes 300.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Sicílii zasáhla silná bouře, nejméně dva lidé zemřeli

Sicílii v úterý zasáhla silná bouře, která způsobila záplavy v okolí Katánie. Ve městě samotném ulicemi teče voda. Podle místních záchranářů přišli o život nejméně dva lidé, napsala agentura Reuters.

Dobrovolníci z organizace Misericordia, kteří pomáhají policii a hasičům, uvedli, že pod autem ve městě Gravina severně od Katánie objevili tělo muže, které tam zřejmě přinesl proud. Policie případ potvrdila. V pondělí přišel o život 67letý muž, jehož auto zasáhly přívaly vody a bláta. Jeho manželka se stále pohřešuje.

V centru Katánie byly přerušeny dodávky elektrické energie a voda zaplavila obchody. Starosta města Salvo Pogliese obyvatele na facebooku vyzval, aby neopouštěli domovy, pokud to není nutné. Voda se dostala také na jedno oddělení místní nemocnice. Mluvčí hasičů uvedl, že situace je kritická a nic nenasvědčuje tomu, že by se zlepšovala.

Podle meteorologů Sicílii a Kalábrii zasáhl medikán, tedy výrazná tlaková níže vznikající nad Středomořím. Teplota moře je osm stupňů nad průměrem pro toto roční období. Nepřízeň počasí má vrcholit ve čtvrtek nebo v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy