iPad

Aktualizováno 6. 10. 2011 11:20
Apple iPad je nejvýraznějším představitelem rodiny tabletů, se kterými se před několika lety neúspěšně snažil prorazit už Microsoft.
iPad
iPad | Foto: APPLE.COM

Apple iPad je nejvýraznějším představitelem rodiny tabletů, se kterými se před několika lety neúspěšně snažil prorazit už Microsoft. Od zahájení prodeje iPadů bylo jasné, že Apple tento neúspěch prolomil.

iPad nabízí plně dotykový displej o velikosti necelých 25 cm s rozlišením 1024x768 pixelů, Wi-Fi, Bluetooth a ve verzi 3G také připojení k GSM a především k mobilním datovým sítím pomocí UMTS/HSDPA.

iPad se prodává v šesti verzích s pevnými disky o velikostech 16 GB, 32 GB a 64 GB v klasické a 3G verzi. Baterie by měla vydržet v provozu 10 hodin.

Během surfování na iPadu se musíte obejít bez Flash animací, kvůli sporům Apple s Adobe. Kromě toho mu chybí integrovaná kamera / fotoaparát, čtečka karet a USB port. V základní verzi iPad nedisponuje ani GPS systémem, který je obsažen až v 3G verzi.

Problémem pro některé, často diskutovaným v souvislosti s iPhone, je absence multitaskingu, což je podle Apple v aplikacích vyvinutých pro operační systém iOS 4 již vyřešeno.

V České republice byl prodej iPad oficiálně zahájen 29. listopadu 2010, a to v prodejnách Apple, Datart a Electroworld. Už předtím ho ale mohli lidé legálně sehnat přes různé eshopy nabízející přístroje nakoupené v zahraničí.

iPad se v Čechách oficiálně prodává od přibližně dvanácti tisíc korun za základní verzi po téměř dvacet tisíc korun. Při zavedení do prodeje v USA však byla jeho cena 499 $ (cca 9 500 korun).

Tehdejší šéf společnosti Apple, Steve Jobs, který v říjnu 2011 podlehl rakovině slinivky, odhalil 2. března 2011 nástupce nejúspěšnějšího tabletu světa - iPad 2. Je tenčí, lehčí, rychlejší a disponuje dvěma kamerami. Cena základního modelu zůstává stejná jako u prvního - 500 dolarů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy