Finsko

22. 4. 2016 12:38
Oficiální název země je Republika Finsko. Finsko je sedmou největší zemí světa, je nazýváno Země tisíců jezer, čtvrtina země leží za polárním kruhem. Na jihozápadním pobřeží se nachází největší evropské souostroví, jehož součástí je samosprávná provincie Ålandy.
Foto: Aktuálně.cz

Historie

Území dnešního Finska bylo osídleno již v 8. tis. př. n l. kmeny mluvící jazykem ugrofinské větve přišly již v době kamenné. Rozvoj populace vždy závisel na oteplení a naopak k velkým úbytkům obyvatelstva docházelo v dobách ledových.

Základní údaje

Hlavní město: Helsinky
Rozloha: 338 432 km²
Nejvyšší bod: Haltitunturi (1328 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+2
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 5 518 000 (2019)
Hustota zalidnění: 16,04 ob./ km2
Jazyk: finština, švédština
Národnostní složení: Finové 93 %, Švédové 6 %, Laponci (Sámové)
Náboženství: evangelická luteránská církev 84 %, pravoslavní 1 %
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 6. prosince 1917 (nezávislost na Rusku)
Měna: euro (EUR)

Skoro sedm set let bylo Finsko součástí Švédského království. Švédština byla oficiálním jazykem, finsky se mluvilo jen mezi prostým lidem. Moderní historie se začíná psát v roce 1809, poté co vojska ruského cara Alexandra I. dobyla území. Finsko bylo odtrženo od Švédského království a připojeno k Rusku. Získalo tím oficiální autonomii s vlastním sněmem, měnou, trestním i občanským právem, svobodu vyznání, začala se prosazovat finština. Následovalo období „národního probuzení“, které souviselo s nacionalistickými hnutími po celé Evropě.

V roce 1833 vyšel poprvé národní epos Kalevala. K zrovnoprávnění finštiny se švédštinou došlo v roce 1892. 6. prosince 1917, krátce po VŘSR, vyhlásilo Finsko nezávislost na Rusku. V průběhu 30. let si získalo pověst malého hrdého národa, který jako jediný platil své dluhy USA. Roku 1939 vypukla Zimní válka, kterou po 100 dnech vyhrála mnohonásobná ruská přesila, a Finsko bylo nuceno postoupit Rusku požadovaná území (Karélii). Roku 1941 však s pomocí Německa Karélii získalo zpět, Finsko proto bojovalo ve 2. světové válce na straně Německa. Roku 1944 Finsko podepsalo mírovou smlouvu se Sověty. Některá území byla postoupena Sovětskému svazu, ale Finsko nebylo nikdy obsazeno a zachovává si svoji nezávislost a suverenitu.

Hospodářství

Finská cesta k industrializaci začala v 19. století využíváním lesního bohatství. Dřevo je stále finskou stěžejní surovinou, ačkoliv strojírenství a nové technologie jsou již dlouhou dobu vedoucími výrobními odvětvími. Nyní je papírenský průmysl jedním ze tří největších exportních odvětví, dalšími dvěma jsou elektronický průmysl a strojírenství. Na jeho mimořádném růstu v 90. letech se podílely převážně mobilní telefony a další telekomunikační zařízení. Co se týče celkové životní úrovně země, pohybuje se jmění finských domácností nad průměrem členských států Evropské unie. Stát aktivně podporuje začínající podnikatele, ale i velké firmy.

Zajímavosti

  • Ve Finsku je 187 888 jezer a 179 584 ostrovů.
  • Na severním konci Finska v létě Slunce nezapadá po 73 dnů a v zimě nevyjde 51 dnů.
  • Z Finska pochází Ježíšek, který se ve Finsku jmenuje Joulupukki a má dokonce oficiální adresu - Joulumaantie 1, FI-96930 Napapiiri.
  • Paavo Nurmi, legenda finského sportu a nejvýznamnější nositel tradice „létajících Finů“, držitel devíti zlatých olympijských medailí na středních a dlouhých tratích, je finskou obdobou Emila Zátopka.
  • Mezi světově proslulá umělecká odvětví patří finský design a architektura. Finský design se stal konceptem vytvářeným svými silnými tradicemi, originalitou, stylem, vysoce kvalitními materiály a erudovaným řemeslným zpracováním.
  • Vzdělávací systém zde patří k nejlepším na světě.

Finsko se spoléhá na jadernou energii. Jedna třetina veškeré spotřebované energie pochází právě z jádra. Jediný nový nukleární reaktor v Evropské unii se staví právě ve Finsku. Finsko plánuje i výstavbu dalších reaktorů na severu země. Teplejší voda v moři v okolí jaderných elektráren přitahuje ryby i rybáře. U jaderné elektrárny Olkiluoto dokonce na břehu moře vyrostla nejsevernější vinice na světě.

Obyvatelstvo a náboženství

Finsko je obýváno téměř výhradně Finy, pouhá 3,5 % obyvatel jsou cizinci. Oficiálním jazykem je finština, v některých oblastech se používá také laponština, karelština a místní dialekty. Přibližně 65 % Finů ovládá angličtinu a někteří také švédštinu, němčinu či francouzštinu. Většina obyvatel se hlásí ke státní luteránské církvi, víru však pravidelně praktikují pouhá 2 %. Muslimové, katolíci a ortodoxní křesťané tvoří necelá 2 % populace.

Politický systém

Finsko je demokratickou republikou s významným vlivem prezidenta. Republiku řídí jednokomorový parlament Eduskunta (200 poslanců) a vláda. Finsko má vlastní ústavu, ale nemá ústavní soud, dodržování ústavy kontroluje parlament a ústavní komise pouze vydává doporučení. Země je po reformě z roku 1997 administrativně rozdělena na 6 provincií.

Dovolená a cestování

Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů a nádherné přírody.  Na jihu země jsou překrásné národní parky, nekonečné lesy, několik příjemných měst, která stojí za návštěvu (Helsinky, Lahti, Kerimäki, Kuopio). V hlavním městě Helsinky se i z úplného centra metropole dá po všudypřítomných cyklostezkách vyjet za pár minut do městských parků, lesů a k nesčetným zálivům moře a rychle zapomenout na to, že jste ve městě s miliónem obyvatel. Množstvím zeleně asi nemá toto velkoměsto v Evropě konkurenci.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy