Finsko

22. 4. 2016 12:38
Oficiální název země je Republika Finsko. Finsko je sedmou největší zemí světa, je nazýváno Země tisíců jezer, čtvrtina země leží za polárním kruhem. Na jihozápadním pobřeží se nachází největší evropské souostroví, jehož součástí je samosprávná provincie Ålandy.
Foto: Aktuálně.cz

Historie

Území dnešního Finska bylo osídleno již v 8. tis. př. n l. kmeny mluvící jazykem ugrofinské větve přišly již v době kamenné. Rozvoj populace vždy závisel na oteplení a naopak k velkým úbytkům obyvatelstva docházelo v dobách ledových.

Základní údaje

Hlavní město: Helsinky
Rozloha: 338 432 km²
Nejvyšší bod: Haltitunturi (1328 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+2
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 5 518 000 (2019)
Hustota zalidnění: 16,04 ob./ km2
Jazyk: finština, švédština
Národnostní složení: Finové 93 %, Švédové 6 %, Laponci (Sámové)
Náboženství: evangelická luteránská církev 84 %, pravoslavní 1 %
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 6. prosince 1917 (nezávislost na Rusku)
Měna: euro (EUR)

Skoro sedm set let bylo Finsko součástí Švédského království. Švédština byla oficiálním jazykem, finsky se mluvilo jen mezi prostým lidem. Moderní historie se začíná psát v roce 1809, poté co vojska ruského cara Alexandra I. dobyla území. Finsko bylo odtrženo od Švédského království a připojeno k Rusku. Získalo tím oficiální autonomii s vlastním sněmem, měnou, trestním i občanským právem, svobodu vyznání, začala se prosazovat finština. Následovalo období „národního probuzení“, které souviselo s nacionalistickými hnutími po celé Evropě.

V roce 1833 vyšel poprvé národní epos Kalevala. K zrovnoprávnění finštiny se švédštinou došlo v roce 1892. 6. prosince 1917, krátce po VŘSR, vyhlásilo Finsko nezávislost na Rusku. V průběhu 30. let si získalo pověst malého hrdého národa, který jako jediný platil své dluhy USA. Roku 1939 vypukla Zimní válka, kterou po 100 dnech vyhrála mnohonásobná ruská přesila, a Finsko bylo nuceno postoupit Rusku požadovaná území (Karélii). Roku 1941 však s pomocí Německa Karélii získalo zpět, Finsko proto bojovalo ve 2. světové válce na straně Německa. Roku 1944 Finsko podepsalo mírovou smlouvu se Sověty. Některá území byla postoupena Sovětskému svazu, ale Finsko nebylo nikdy obsazeno a zachovává si svoji nezávislost a suverenitu.

Hospodářství

Finská cesta k industrializaci začala v 19. století využíváním lesního bohatství. Dřevo je stále finskou stěžejní surovinou, ačkoliv strojírenství a nové technologie jsou již dlouhou dobu vedoucími výrobními odvětvími. Nyní je papírenský průmysl jedním ze tří největších exportních odvětví, dalšími dvěma jsou elektronický průmysl a strojírenství. Na jeho mimořádném růstu v 90. letech se podílely převážně mobilní telefony a další telekomunikační zařízení. Co se týče celkové životní úrovně země, pohybuje se jmění finských domácností nad průměrem členských států Evropské unie. Stát aktivně podporuje začínající podnikatele, ale i velké firmy.

Zajímavosti

  • Ve Finsku je 187 888 jezer a 179 584 ostrovů.
  • Na severním konci Finska v létě Slunce nezapadá po 73 dnů a v zimě nevyjde 51 dnů.
  • Z Finska pochází Ježíšek, který se ve Finsku jmenuje Joulupukki a má dokonce oficiální adresu - Joulumaantie 1, FI-96930 Napapiiri.
  • Paavo Nurmi, legenda finského sportu a nejvýznamnější nositel tradice „létajících Finů“, držitel devíti zlatých olympijských medailí na středních a dlouhých tratích, je finskou obdobou Emila Zátopka.
  • Mezi světově proslulá umělecká odvětví patří finský design a architektura. Finský design se stal konceptem vytvářeným svými silnými tradicemi, originalitou, stylem, vysoce kvalitními materiály a erudovaným řemeslným zpracováním.
  • Vzdělávací systém zde patří k nejlepším na světě.

Finsko se spoléhá na jadernou energii. Jedna třetina veškeré spotřebované energie pochází právě z jádra. Jediný nový nukleární reaktor v Evropské unii se staví právě ve Finsku. Finsko plánuje i výstavbu dalších reaktorů na severu země. Teplejší voda v moři v okolí jaderných elektráren přitahuje ryby i rybáře. U jaderné elektrárny Olkiluoto dokonce na břehu moře vyrostla nejsevernější vinice na světě.

Obyvatelstvo a náboženství

Finsko je obýváno téměř výhradně Finy, pouhá 3,5 % obyvatel jsou cizinci. Oficiálním jazykem je finština, v některých oblastech se používá také laponština, karelština a místní dialekty. Přibližně 65 % Finů ovládá angličtinu a někteří také švédštinu, němčinu či francouzštinu. Většina obyvatel se hlásí ke státní luteránské církvi, víru však pravidelně praktikují pouhá 2 %. Muslimové, katolíci a ortodoxní křesťané tvoří necelá 2 % populace.

Politický systém

Finsko je demokratickou republikou s významným vlivem prezidenta. Republiku řídí jednokomorový parlament Eduskunta (200 poslanců) a vláda. Finsko má vlastní ústavu, ale nemá ústavní soud, dodržování ústavy kontroluje parlament a ústavní komise pouze vydává doporučení. Země je po reformě z roku 1997 administrativně rozdělena na 6 provincií.

Dovolená a cestování

Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů a nádherné přírody.  Na jihu země jsou překrásné národní parky, nekonečné lesy, několik příjemných měst, která stojí za návštěvu (Helsinky, Lahti, Kerimäki, Kuopio). V hlavním městě Helsinky se i z úplného centra metropole dá po všudypřítomných cyklostezkách vyjet za pár minut do městských parků, lesů a k nesčetným zálivům moře a rychle zapomenout na to, že jste ve městě s miliónem obyvatel. Množstvím zeleně asi nemá toto velkoměsto v Evropě konkurenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Orbán své příznivce v centru města vyzval, aby hájili to, čeho bylo za jeho vlády dosaženo. Obvinil rovněž Brusel a Washington ze snahy zasahovat do maďarské politiky. Washington a americký miliardář maďarského původu George Soros podle něj využívají svých peněz a médií, aby v Maďarsku dostali k moci své lidi, tedy maďarskou levicovou opozici.

"Nezáleží však na tom, co chtějí v Bruselu, ve Washingtonu a v médiích řízených ze zahraničí. Budou to Maďaři, kdo rozhodne o svém vlastním osudu," prohlásil Orbán. "Věříme ve stejné hodnoty: rodinu, národ a silné a nezávislé Maďarsko," řekl svým příznivcům.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy veřejného mínění se rozhodla utvořit společnou koalici, i když jsou v ní ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který na dnešní opoziční demonstraci slíbil, že v případě zvolení jeho vláda navrhne novou ústavu, omezí korupci, zavede euro a zaručí svobodu médií, "Současný režim se stal morálně neudržitelným," prohlásil. Průzkumy signalizují těsný volební souboj mezi Orbánovou stranou Fidesz a opoziční koalicí.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na věznici a osvobodili stovky trestanců

Ozbrojenci v jihozápadním nigerijském státě Oyo v pátek večer zaútočili na věznici a osvobodili přes 800 zadržovaných. Podle agentury Reuters to dnes oznámila vězeňská služba. Dopadeno podle ní zatím bylo 262 vězňů, po dalších 575 se stále pátrá. Útočníci měli podle vězeňské služby "sofistikované zbraně" a po přestřelce s ostrahou odpálili zeď do dvora věznice dynamitem.

Incident je již třetím letošním přepadením věznice v nejlidnatější africké zemi, což vzbuzuje vážné bezpečnostní obavy. V uplynulém roce se terčem podobných útoků stala také jiná bezpečnostní zařízení, včetně policejních stanic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šwiateková a Muguruzaová mají jistou účast na tenisovém Turnaji mistryň

Polka Iga Šwiateková a Španělka Garbině Muguruzaová jsou dalšími dvěma jistými účastnicemi tenisového Turnaje mistryň. Vyplývá to z průběžného žebříčku podle výsledků v aktuální sezoně. Právo startu na listopadovém vyvrcholení sezony v mexické Guadalajaře tak má sedm tenistek, ale vzhledem k ohlášené neúčasti světové jedničky Ashleigh Bartyové zbývají ještě dvě místa.

Vedle Češek Barbory Krejčíkové a Karolíny Plíškové se už dříve na Turnaj mistryň kvalifikovaly Běloruska Aryna Sabalenková a Řekyně Maria Sakkariová.

Muguruzaová, které neublížila čtvrtfinálová porážka v Moskvě, se na podnik pro osm nejlepších hráček sezony vrátí po čtyřech letech. Jejím maximem ze tří účastí je semifinále v roce 2015. Dvacetiletá Šwiateková bude mít na Turnaji mistryň premiéru. Loni sice vyhrála Roland Garros, ale plánovaný Turnaj mistryň v čínském Šen-čenu se tehdy nehrál a ani za něj nebyla náhrada.

Mezi adeptkami na zbývající dvě postupová místa má nejlepší pozici nedávná vítězka velkého turnaje v Indian Wells Paula Badosaová ze Španělska. Za ní bude místo mezi elitou hájit Tunisanka Ons Džabúrová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ministr obrany obvinil NATO ze shromažďování sil blízko ruských hranic

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v sobotu obvinil Severoatlantickou alianci ze shromažďování vojenských sil v blízkosti ruských hranic. Podle agentury Interfax rovněž uvedl, že NATO není ochotno jednat s Moskvou o evropské bezpečnosti za rovných podmínek. Ministrovy výroky jsou nejnovější známkou rostoucího napětí mezi Ruskem a NATO, píše agentura Reuters.

Severoatlantická aliance ve čtvrtek schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním hrozbám ze strany Ruska. Ministři obrany aliančních zemí na zasedání v Bruselu přijali strategii, která má členské státy ochránit před možným napadením raketami s jadernou hlavicí stejně jako před hackerskými útoky na klíčovou infrastrukturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy