iPod

9. 11. 2011 20:47
iPod je rodina multimediálních přehrávačů, která zahrnuje modely Classic, Touch, Nano a Shuffle.
iPod
iPod | Foto: Reuters

iPod je rodina multimediálních přehrávačů firmy Apple, která zahrnuje modely Classic, Touch, Nano a Shuffle. Pod samotným názvem iPod si většina lidí vybaví jeden z nejvyspělejších klasických přehrávačů iPod Classic, všem verzím pak je společné jednoduché a funkční uživatelské rozhraní.

K přenosu a organizaci hudebních souborů slouží program iTunes, přístroj si pak poradí i s fotkami, videy nebo pro něj určenými hrami. Přehrávač běží na modifikovaném operačním systému iOS a stejně jako naprostá většina podobných zařízení může sloužit i jako úložiště dat.

Členové rodiny iPod

Jakýmsi základním modelem je iPod Classic a aktuálně se prodává už jeho šestá generace. Ta má barevný displej a umožňuje tak přehrávat videa ve formátu mp4. K dispozici jsou varianty s pevným diskem o kapacitě 80 a 160 GB. Přehrávat hudbu vydrží asi 35 hodin v kuse, s videy výdrž klesá na zhruba 6 hodin.

Na bázi telefonu iPhone vznikl iPod Touch, který má k oblíbenému smartphonu blízko designem i vícedotykovým ovládáním. Wi-Fi přijímač umožňuje prohlížet web v prohlížeči Safari a kromě nahraného obsahu tak lze přehrávat například i hudbu či videa ze serveru Youtube.

Požadavkům na malý a elegantní přehrávač Apple vyhověl s modelem iPod Nano, který na rozdíl od dvou předchozích používá paměť typu flash. Prodává se v různých barevných kombinacích a variantách s kapacitou 4 nebo 8 GB. V červnu 2006 pak ve spolupráci s firmou Nike vznikla obuv a další příslušenství, které měří uběhnutou vzdálenost.

V roce 2005 se pak rodina rozšířila o člena iPod Shuffle, který tehdy přicházel jako vůbec nejmenší přehrávač na trhu. Používá flash paměť s kapacitou 1 GB, k dispozici je v několika barevných provedeních a obejde se bez displeje.

Prodeje

Od září 2004 iPod vévodí prodejům hudebních přehrávačů ve Spojených státech. Na trhu s přehrávači s pevným diskem jeho podíl přesahuje 90 procent, mezi všemi typy mu pak náleží něco přes 70 procent.

Do září 2011 společnost Apple prodala více než 300 milionů kusů iPodů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy