iPod

9. 11. 2011 20:47
iPod je rodina multimediálních přehrávačů, která zahrnuje modely Classic, Touch, Nano a Shuffle.
iPod
iPod | Foto: Reuters

iPod je rodina multimediálních přehrávačů firmy Apple, která zahrnuje modely Classic, Touch, Nano a Shuffle. Pod samotným názvem iPod si většina lidí vybaví jeden z nejvyspělejších klasických přehrávačů iPod Classic, všem verzím pak je společné jednoduché a funkční uživatelské rozhraní.

K přenosu a organizaci hudebních souborů slouží program iTunes, přístroj si pak poradí i s fotkami, videy nebo pro něj určenými hrami. Přehrávač běží na modifikovaném operačním systému iOS a stejně jako naprostá většina podobných zařízení může sloužit i jako úložiště dat.

Členové rodiny iPod

Jakýmsi základním modelem je iPod Classic a aktuálně se prodává už jeho šestá generace. Ta má barevný displej a umožňuje tak přehrávat videa ve formátu mp4. K dispozici jsou varianty s pevným diskem o kapacitě 80 a 160 GB. Přehrávat hudbu vydrží asi 35 hodin v kuse, s videy výdrž klesá na zhruba 6 hodin.

Na bázi telefonu iPhone vznikl iPod Touch, který má k oblíbenému smartphonu blízko designem i vícedotykovým ovládáním. Wi-Fi přijímač umožňuje prohlížet web v prohlížeči Safari a kromě nahraného obsahu tak lze přehrávat například i hudbu či videa ze serveru Youtube.

Požadavkům na malý a elegantní přehrávač Apple vyhověl s modelem iPod Nano, který na rozdíl od dvou předchozích používá paměť typu flash. Prodává se v různých barevných kombinacích a variantách s kapacitou 4 nebo 8 GB. V červnu 2006 pak ve spolupráci s firmou Nike vznikla obuv a další příslušenství, které měří uběhnutou vzdálenost.

V roce 2005 se pak rodina rozšířila o člena iPod Shuffle, který tehdy přicházel jako vůbec nejmenší přehrávač na trhu. Používá flash paměť s kapacitou 1 GB, k dispozici je v několika barevných provedeních a obejde se bez displeje.

Prodeje

Od září 2004 iPod vévodí prodejům hudebních přehrávačů ve Spojených státech. Na trhu s přehrávači s pevným diskem jeho podíl přesahuje 90 procent, mezi všemi typy mu pak náleží něco přes 70 procent.

Do září 2011 společnost Apple prodala více než 300 milionů kusů iPodů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Němec viněný ze sprejování na Karlův most nesouhlasí s rozsudkem, podal dovolání

Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu, nesouhlasí s rozsudkem, kterým mu soudy uložily roční podmínku, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, uvedla v pátek Česká televize. Mladší z bratrů Niclas Steiger se k činu už dříve přiznal a stejný trest přijal.

Steiger se k činu přiznával od počátku. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění naopak odmítl, podle něj nápis na most nastříkal pouze Steiger.

Soudy však konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba bratři, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 při vynášení rozsudku uvedla, že Wittig mohl obvinění odmítat kvůli tomu, aby po odsuzujícím rozsudku nepřišel o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy