P2P

9. 6. 2011 15:56
P2P označuje dočasně vytvořené internetové propojení mezi skupinou uživatelů, kteří prostřednictvím počítačového programu, takzvaného klienta, sdílejí část dat na svých pevných discích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

P2P označuje dočasně vytvořené internetové propojení mezi skupinou uživatelů, kteří prostřednictvím počítačového programu, takzvaného klienta, sdílejí část dat na svých pevných discích.

Pro firmy je P2P sdílení výhodným řešení, protože - při dostatečném ošetření případných bezpečnostních rizik - umožňuje snížit náklady. Není totiž potřeba udržovat centrální server umožňující výměnu informací a dat mezi jednotlivými pracovníky.

Podstatou P2P sdílení je umožnění přístupu do určitého adresáře (například s hudbou - tak původně fungoval například Napster) druhé osobě a naopak. V principu jde o hromadné nasdílení adresářů z pevného disku, kdy se však, narozdíl od takzvaných torrentů, nezvyšuje s rostoucím množstvím lidí sdílejících určitý soubor rychlost jeho stahování.

Právě zmíněný Napster byl v roce 1999 službou, která odstartovala masové sdílení dat - v tomto případě šlo o hudební nahrávky. Fungoval přes centrální server, na což nakonec i doplatil - v roce 2001 byl pod tlakem nahrávacích a vydavatelských společností uzavřen, aby byl později, už jako placená služba, spuštěn znovu.

Na Napster poté navázalo několik dalších služeb jako například KaZaA, eDonkey, Shareaza či první decentralizovaná P2P síť Gnutella.

P2P sítě jsou stále v hledáčku mnoha společností, zejména těch, zabývajících se ochranou autorských práv. Často totiž dochází ke sdílení a poskytování obsahu chráněného autorským zákonem - zejména hudby a filmů. Dalším rizikem, vzhledem k obtížné kontrole sdíleného obsahu, je možnost šíření například dětské pornografie a jiného závadného materiálu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy