BitTorrent

9. 6. 2011 15:56
BitTorrent představuje nejpopulárnější formu internetového sdílení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

BitTorrent představuje nejpopulárnější formu internetového P2P sdílení.

Data dobrovolně a bezplatně poskytují přímo uživatelé - takzvaní "peers". To je hlavním rozdílem od takzvaných "vydavatelských serverů", mezi které patří například KaZaA či současný Napster.

Výhodou bittorrentů (obvykle se používá jen výraz "torrent") je možnost rozdělit soubory na malé části stahované poté od několika různých uživatelů ("seedů") najednou, což umožňuje stahovat i velké a objemné soubory. Kromě velikosti není v případě torrentů omezen ani typ souborů.

Mezi nejznámější softwarové klienty patří kromě samotného BitTorrentu také uTorrent či Vuze/Azureus. Stažením souboru se zároveň stáváte součástí celého mechanismu sdílení - každá stažená část souboru je zároveň vzápětí poskytována ostatním. V případě materiálu podléhajícímu autorskému zákonu se tak člověk automaticky dopouští protizákonného chování.

Z tohoto mechanismu sdílení pak vyplývá výhoda torrentů oproti sdílení přes centrální server - v prvním případě, čím více lidí daný soubor sdílí, tím je jeho stahování rychlejší. V případě centrálního serveru, kde je soubor uložený, se stahuje tím pomaleji, čím více uživatelů je připojeno.

 

Právě se děje

Další zprávy