Firefox

30. 10. 2011 21:31
Internetový prohlížeč Firefox od společnosti Mozilla se od svého vzniku snaží o uživatelskou vstřícnost a nabízí otevřený zdrojový kód.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Czilla.cz

Firefox je internetový prohlížeč od společnosti Mozilla. Je bezplatný a vyznačuje se tím, že je "open source", tj. má otevřený kód, který může číst a měnit jakýkoli znalec programovacího jazyka. Svoboda modifikace se vztahuje na zdrojové kódy aplikace pod veřejnou licencí. Mozilla Corporation je dceřiná firma Mozilla Foundation. Odlišuje se od ní produkováním zisku, ten ovšem ve většině vkládá do dalšího vývoje a inovací souvisejících s projekty Mozilly. Kromě Firefoxu má podíl i na Mozilla Thunderbird, e-mailovém klientu. O ten by se měla starat divize Mozilla Messaging.

Mozilla Corporation vznikla 3. srpna 2005, historie prohlížeče Mozilla Firefox je však starší. První pokusy se datují k roku 2002. S nápadem vytvořit jednoduchý a uživatelsky vstřícný webový prohlížeč přišli Dave Hyatt, Joe Hewitt a Blake Ross. V té době existoval balík internetových programů nazvaný Mozilla Suit, oni ale chtěli software posunout blíž koncovému uživateli a projekt vést po jednodušší cestě.

První jméno programu znělo Phoenix. Jako verze 0.1 byl vydán v září 2002. Následně došlo ke dvojí změně názvu, kvůli právní kolizi s jinými společnostmi. Verze 0.5 až 0.8 nesla označení Firebird, následně získal označení, které zůstalo dodnes - Firefox. Verze 1.0 se objevila 9. listopadu 2004.

Mozilla Firefox je oblíbená uživatelská alternativa k Internet Exploreru. Řadu uživatelů zaujal prohlížeč už tím, že nabízí jiný přístup k práci, je jednoduší, nabízí mnoho doplňkových aplikací ke stažení. Například velmi záhy přišel s funkcí, která omezovala vyskakovací reklamu na stránkách. Navrch si uživatel může doinstalovat aplikaci Adblock, která reklamy úplně ignoruje. Hodně se také mluvilo o bezpečnostních chybách Exploreru, ovšem postupně se problémy objevily i u Firefoxu. Podíl na trhu s internetovými prohlížeči se pohybuje okolo 30 %. V Evropě se na začátku roku 2011 povedlo Firefoxu předehnat IE s 38 %, tj. o jeden procentní bod. Ve Finsku se podíl blíží k padesáti procentům.

Během roku 2011 přišla Mozilla hned s několika vývojovými verzemi - Firefox 4, 5, 6 a 7 a osmou verzí v testovací fázi. Zkrátily se vývojové cykly, ty se tak pohybují kolem pěti a šesti týdnů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Růst české ekonomiky zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst 2,8 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy