Firefox

30. 10. 2011 21:31
Internetový prohlížeč Firefox od společnosti Mozilla se od svého vzniku snaží o uživatelskou vstřícnost a nabízí otevřený zdrojový kód.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Czilla.cz

Firefox je internetový prohlížeč od společnosti Mozilla. Je bezplatný a vyznačuje se tím, že je "open source", tj. má otevřený kód, který může číst a měnit jakýkoli znalec programovacího jazyka. Svoboda modifikace se vztahuje na zdrojové kódy aplikace pod veřejnou licencí. Mozilla Corporation je dceřiná firma Mozilla Foundation. Odlišuje se od ní produkováním zisku, ten ovšem ve většině vkládá do dalšího vývoje a inovací souvisejících s projekty Mozilly. Kromě Firefoxu má podíl i na Mozilla Thunderbird, e-mailovém klientu. O ten by se měla starat divize Mozilla Messaging.

Mozilla Corporation vznikla 3. srpna 2005, historie prohlížeče Mozilla Firefox je však starší. První pokusy se datují k roku 2002. S nápadem vytvořit jednoduchý a uživatelsky vstřícný webový prohlížeč přišli Dave Hyatt, Joe Hewitt a Blake Ross. V té době existoval balík internetových programů nazvaný Mozilla Suit, oni ale chtěli software posunout blíž koncovému uživateli a projekt vést po jednodušší cestě.

První jméno programu znělo Phoenix. Jako verze 0.1 byl vydán v září 2002. Následně došlo ke dvojí změně názvu, kvůli právní kolizi s jinými společnostmi. Verze 0.5 až 0.8 nesla označení Firebird, následně získal označení, které zůstalo dodnes - Firefox. Verze 1.0 se objevila 9. listopadu 2004.

Mozilla Firefox je oblíbená uživatelská alternativa k Internet Exploreru. Řadu uživatelů zaujal prohlížeč už tím, že nabízí jiný přístup k práci, je jednoduší, nabízí mnoho doplňkových aplikací ke stažení. Například velmi záhy přišel s funkcí, která omezovala vyskakovací reklamu na stránkách. Navrch si uživatel může doinstalovat aplikaci Adblock, která reklamy úplně ignoruje. Hodně se také mluvilo o bezpečnostních chybách Exploreru, ovšem postupně se problémy objevily i u Firefoxu. Podíl na trhu s internetovými prohlížeči se pohybuje okolo 30 %. V Evropě se na začátku roku 2011 povedlo Firefoxu předehnat IE s 38 %, tj. o jeden procentní bod. Ve Finsku se podíl blíží k padesáti procentům.

Během roku 2011 přišla Mozilla hned s několika vývojovými verzemi - Firefox 4, 5, 6 a 7 a osmou verzí v testovací fázi. Zkrátily se vývojové cykly, ty se tak pohybují kolem pěti a šesti týdnů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy