Firefox

30. 10. 2011 21:31
Internetový prohlížeč Firefox od společnosti Mozilla se od svého vzniku snaží o uživatelskou vstřícnost a nabízí otevřený zdrojový kód.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Czilla.cz

Firefox je internetový prohlížeč od společnosti Mozilla. Je bezplatný a vyznačuje se tím, že je "open source", tj. má otevřený kód, který může číst a měnit jakýkoli znalec programovacího jazyka. Svoboda modifikace se vztahuje na zdrojové kódy aplikace pod veřejnou licencí. Mozilla Corporation je dceřiná firma Mozilla Foundation. Odlišuje se od ní produkováním zisku, ten ovšem ve většině vkládá do dalšího vývoje a inovací souvisejících s projekty Mozilly. Kromě Firefoxu má podíl i na Mozilla Thunderbird, e-mailovém klientu. O ten by se měla starat divize Mozilla Messaging.

Mozilla Corporation vznikla 3. srpna 2005, historie prohlížeče Mozilla Firefox je však starší. První pokusy se datují k roku 2002. S nápadem vytvořit jednoduchý a uživatelsky vstřícný webový prohlížeč přišli Dave Hyatt, Joe Hewitt a Blake Ross. V té době existoval balík internetových programů nazvaný Mozilla Suit, oni ale chtěli software posunout blíž koncovému uživateli a projekt vést po jednodušší cestě.

První jméno programu znělo Phoenix. Jako verze 0.1 byl vydán v září 2002. Následně došlo ke dvojí změně názvu, kvůli právní kolizi s jinými společnostmi. Verze 0.5 až 0.8 nesla označení Firebird, následně získal označení, které zůstalo dodnes - Firefox. Verze 1.0 se objevila 9. listopadu 2004.

Mozilla Firefox je oblíbená uživatelská alternativa k Internet Exploreru. Řadu uživatelů zaujal prohlížeč už tím, že nabízí jiný přístup k práci, je jednoduší, nabízí mnoho doplňkových aplikací ke stažení. Například velmi záhy přišel s funkcí, která omezovala vyskakovací reklamu na stránkách. Navrch si uživatel může doinstalovat aplikaci Adblock, která reklamy úplně ignoruje. Hodně se také mluvilo o bezpečnostních chybách Exploreru, ovšem postupně se problémy objevily i u Firefoxu. Podíl na trhu s internetovými prohlížeči se pohybuje okolo 30 %. V Evropě se na začátku roku 2011 povedlo Firefoxu předehnat IE s 38 %, tj. o jeden procentní bod. Ve Finsku se podíl blíží k padesáti procentům.

Během roku 2011 přišla Mozilla hned s několika vývojovými verzemi - Firefox 4, 5, 6 a 7 a osmou verzí v testovací fázi. Zkrátily se vývojové cykly, ty se tak pohybují kolem pěti a šesti týdnů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy