Google Chrome

14. 9. 2011 14:58
Google Chrome je internetový prohlížeč vyvinutý společností Google, který vychází ze součástí jiných open-source aplikací jako je například renderovací jádro Webkit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Google Chrome je internetový prohlížeč vyvinutý společností Google, který vychází ze součástí jiných open-source aplikací jako je například renderovací jádro Webkit. Zaměřuje se především na rychlost, bezpečnost, stabilitu a jednoduchost uživatelského rozhraní.

Přestože Google Chrome nepřišel s nijak převratnými novinkami, velmi rychle si získal oblibu uživatelů na poli prohlížečů. Dnes jej celosvětově používá 160 milionů lidí a s 23procentním podílem na trhu je po Firefoxu a Internet Exploreru třetí nejpoužívanější.

Historie

První oficiální beta verze Google Chrome vyšla 2. září 2008 ve více než čtyřiceti jazykových mutacích včetně češtiny. Podíl na trhu se začal rychle přibližovat jednomu procentu a po vydání první stabilní verze 11. prosince 2008 už se procentní hranici podařilo prolomit.

O rok později, v prosinci 2009, vyšly beta verze pro operační systémy Mac OS X a Linux a k 25. květnu 2010 už měl Google stabilní prohlížeč pro všechny tři platformy.

Malá revoluce?

Že není nutné používat předinstalovaný prohlížeč, ukázal už Firefox, odvážný a tehdy rozporuplný krok k jednoduchosti zase učinila sedmá verze Internet Exploreru. Nicméně až Google doopravdy dokázal využít svolnosti uživatelů k alternativám a i díky síle svého jména udělal z Chrome důležitého hráče na trhu.

Zasadil se o zpopularizování takzvaného anonymního surfování, kdy se po ukončení relace vymaže historie prohlížení a soubory cookies, a uživatel tak za sebou nenechá žádné stopy. Svou rychlostí výrazně přispěl k novodobým výkonnostním závodům mezi prohlížeči a rychlé vydávání nových verzí mu zase zajistilo pověst inovátora.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy