Google Chrome

14. 9. 2011 14:58
Google Chrome je internetový prohlížeč vyvinutý společností Google, který vychází ze součástí jiných open-source aplikací jako je například renderovací jádro Webkit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Google Chrome je internetový prohlížeč vyvinutý společností Google, který vychází ze součástí jiných open-source aplikací jako je například renderovací jádro Webkit. Zaměřuje se především na rychlost, bezpečnost, stabilitu a jednoduchost uživatelského rozhraní.

Přestože Google Chrome nepřišel s nijak převratnými novinkami, velmi rychle si získal oblibu uživatelů na poli prohlížečů. Dnes jej celosvětově používá 160 milionů lidí a s 23procentním podílem na trhu je po Firefoxu a Internet Exploreru třetí nejpoužívanější.

Historie

První oficiální beta verze Google Chrome vyšla 2. září 2008 ve více než čtyřiceti jazykových mutacích včetně češtiny. Podíl na trhu se začal rychle přibližovat jednomu procentu a po vydání první stabilní verze 11. prosince 2008 už se procentní hranici podařilo prolomit.

O rok později, v prosinci 2009, vyšly beta verze pro operační systémy Mac OS X a Linux a k 25. květnu 2010 už měl Google stabilní prohlížeč pro všechny tři platformy.

Malá revoluce?

Že není nutné používat předinstalovaný prohlížeč, ukázal už Firefox, odvážný a tehdy rozporuplný krok k jednoduchosti zase učinila sedmá verze Internet Exploreru. Nicméně až Google doopravdy dokázal využít svolnosti uživatelů k alternativám a i díky síle svého jména udělal z Chrome důležitého hráče na trhu.

Zasadil se o zpopularizování takzvaného anonymního surfování, kdy se po ukončení relace vymaže historie prohlížení a soubory cookies, a uživatel tak za sebou nenechá žádné stopy. Svou rychlostí výrazně přispěl k novodobým výkonnostním závodům mezi prohlížeči a rychlé vydávání nových verzí mu zase zajistilo pověst inovátora.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy