Google Chrome

14. 9. 2011 14:58
Google Chrome je internetový prohlížeč vyvinutý společností Google, který vychází ze součástí jiných open-source aplikací jako je například renderovací jádro Webkit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Google Chrome je internetový prohlížeč vyvinutý společností Google, který vychází ze součástí jiných open-source aplikací jako je například renderovací jádro Webkit. Zaměřuje se především na rychlost, bezpečnost, stabilitu a jednoduchost uživatelského rozhraní.

Přestože Google Chrome nepřišel s nijak převratnými novinkami, velmi rychle si získal oblibu uživatelů na poli prohlížečů. Dnes jej celosvětově používá 160 milionů lidí a s 23procentním podílem na trhu je po Firefoxu a Internet Exploreru třetí nejpoužívanější.

Historie

První oficiální beta verze Google Chrome vyšla 2. září 2008 ve více než čtyřiceti jazykových mutacích včetně češtiny. Podíl na trhu se začal rychle přibližovat jednomu procentu a po vydání první stabilní verze 11. prosince 2008 už se procentní hranici podařilo prolomit.

O rok později, v prosinci 2009, vyšly beta verze pro operační systémy Mac OS X a Linux a k 25. květnu 2010 už měl Google stabilní prohlížeč pro všechny tři platformy.

Malá revoluce?

Že není nutné používat předinstalovaný prohlížeč, ukázal už Firefox, odvážný a tehdy rozporuplný krok k jednoduchosti zase učinila sedmá verze Internet Exploreru. Nicméně až Google doopravdy dokázal využít svolnosti uživatelů k alternativám a i díky síle svého jména udělal z Chrome důležitého hráče na trhu.

Zasadil se o zpopularizování takzvaného anonymního surfování, kdy se po ukončení relace vymaže historie prohlížení a soubory cookies, a uživatel tak za sebou nenechá žádné stopy. Svou rychlostí výrazně přispěl k novodobým výkonnostním závodům mezi prohlížeči a rychlé vydávání nových verzí mu zase zajistilo pověst inovátora.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy