Open-source

9. 6. 2011 15:52
Open-source označuje koncept - způsob vývoje a distribuce, který každému potencionálnímu zájemci umožňuje přístup ke zdrojovým datům daného produktu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Faltýnek

Open-source označuje koncept - způsob vývoje a distribuce, který každému potencionálnímu zájemci umožňuje přístup ke zdrojovým datům produktu, kterým může být například program, hardware či třeba receptura nápoje.

Největší výhodou open-source systému je možnost volně upravovat a vyvíjet daný produkt v rámci komunity mnoha uživatelů - vývoj je tak obvykle mnohem rychlejší a v podstatě nepřetržitý v porovnání s komerčně vyvíjenými produkty - zde je totiž snaha každé zlepšení zpeněžit a tudíž je firmy uvolňují postupně. Navíc nikdo nerozumí svým potřebám a nárokům jako sám uživatel.

Nejčastěji se s tímto termínem pracuje v oblasti informačních technologií. Právě zde je také k nalezení nejvíce open-source produktů - programů a aplikací (například Mozilla Firefox či OpenOffice.org), jazyků (například Python, PHP) či operačních systémů (pravděpodobně nejznámější je Linux či mobilní Android).

Programy s licencí open-source podle Open Source Initiative (OSI) musí být, mimo jiné, volně distribuovatelné a jejich zdrojový kód (ve své původní formě) snadno přístupný. Důvodem je snaha zjednodušit proces vývoje daného kódu.

Samozřejmě nesmí docházet k žádné diskriminaci určité skupiny uživatelů nebo k vymezení či omezení oblasti využití dané open-source aplikace. Licenční podmínky mají být nezávislé na konkrétních technologiích či rozhraních, nesmí zasahovat do právních vztahů k jiným programům (se kterými jsou například distribuovány), ani být určeny pouze pro konkrétní softwarový produkt.

Poněkud více volnosti ponechává uživateli software označený jako "free software" (neplést s freeware, který je stále chráněn autorským právem), ačkoliv rozdíly oproti open-source nejsou tak velké.

Free software bývá definován licencemi, upravujícími vztah autor - uživatel. Mezi nejčastější z nich patří Apache License, MIT License, GNU GPL (GNU General Public License), či velmi liberální BSD.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy