Windows

13. 7. 2011 17:01
Windows od firmy Microsoft představuje nejrozšířenější počítačový operační systém.
Windows 8.1
Windows 8.1 | Foto: Aktuálně.cz

Windows z dílny Gatesova Microsoftu představují dlouhodobě nejpoužívanější operační systém, který si přes všechny problémy provázející jeho vývoj, uchovává neotřesitelnou pozici jedničky.

Windows 8

Zatím poslední verze tohoto operačního systému přišla na trh na podzim 2012. Hlavní ohlášenou změnou bylo sjednocení ekosystému svých stávajících řešení od PC až po mobilní zařízení jako jsou telefony a chystané tablety.

To mělo Microsoftu pomoci navrátit ztracené pozice, zejména v oblasti mobilních zařízení, kde výrazně zaspal a dal tak možnost dalším (například Androidu od společnosti Google). Verze uvedená na stolní počítače ale kombinovala obě verze zobrazení - klasická okna i nové prostředí Metro.

Windows 7

Tato verze Windows šla do prodeje v říjnu 2009. Jejich vydání, na rozdíl od většiny předchozích verzí, se setkalo s poměrně kladnými ohlasy, protože konečně přineslo zrychlení výkonu a především zlepšení stability celého systému.

Windows 7 kromě toho přinesla ještě například vylepšenou plochu, jednodušší vyhledávání, lepší možnost sdílení dat na domácích sítích, lepší výkon a větší rychlost i při využití méně paměti. Kromě toho spolu s novou verzí operačního systému vyšly i nové verze některých aplikací - zejména Internet Explorer 9 (který se stal, kvůli antimonopolním sporům, volitelnou součástí Windows prodávaných na evropském trhu) nebo Windows Media Player 12.

Minimální technické požadavky pro Windows 7 jsou následující: 1 GHz 32bitový (x86) nebo 64bitový (x64); paměť RAM - 1 GB (32bitový systém) nebo 2 GB (64bitový systém); místo na disku - 16 GB (32bitový systém) nebo 20 GB (64bitový systém); grafické zařízení DirectX 9 s ovladačem WDDM 1.0 nebo vyšším

Windows Vista

Visty byly prvním operačním systémem od společnosti Microsoft, který byl prodáván nejen v krabicové verzi, ale bylo ho možné stáhnout i přímo z internetu. Oficiálně byly tyto nové a "bezpečné" Windows uvedeny na trh 9. listopadu 2006. Ještě v ten samý den se objevil, k ostudě Microsoftu, crack spolu se sériovým klíčem a ISO souborem pro obě verze systému (32bit i 64bit).

Kromě zmiňované větší bezpečnosti Visty lépe využívaly vyššího výkonu hardwaru, který se od doby uvedení Windows XP posunul výrazně dál. Naopak na pomalejších počítačích nefungovaly nové Windows příliš svižně.

Změn doznala nabídka Start, u které došlo k zjednodušení a zrychlení přístupu k aplikacím a dalším souborům. Výraznou proměnou si prošlo grafické rozhraní - takzvané Windows Aero (Authentic, Energeic, Reflective and Open) přineslo efektní 3D kabát.

Windows Vista se neukázala jako velmi úspěšný systém - podle výzkumu StatCounteru ho v Česku k dubnu 2011 používalo jen kolem 14 % uživatelů.

Windows XP

Windows XP jsou na trhu již od roku 2001. Stali se jedním z nejlépe prodávaných produktů softwarového giganta. Oproti předchozím verzím byly stabilnější a rychlejší. Kromě toho přišly i v 64bitové verzi.

V červenci 2011 Microsoft oznámil, že vydávání bezpečnostních záplat pro tento systém skončí osmým dubnem 2014.

Doba nejoblíbenějších Windows se tedy nachýlila ke svému konci. K dubnu 2011 měla tato verze podle výzkumu StatCounter 46,41% podíl na trhu. Zároveň je ale začal rychle dohánět zatím poslední model Windows 7 (33,98 %).

Stručná historie předešlých verzí

Předchůdcem Windows byl operační systém MS-DOS (Microsoft Disk Operating System), který byl v roce 1981 uveden na trh jako operační systém počítačů IBM.

20. listopadu 1985 vydala společnost Microsoft Windows 1.0, grafickou nadstavbu MS-DOS. Místo psaní příkazů se tu pracovalo s výpočetními "okny", která systému dala jméno. Spolu s operačním systémem přišly i první aplikace - Malování, Windows Writer, Notepad, kalkulačka či kalendář.

Další výrazný pokrok přišel v roce 1990, s vydáním Windows 3.0, které mělo již skutečné grafické rozhraní podobné tomu, které se objevilo i později v dalších verzích. Paralelně s vývojem verze 3.0 probíhal od osmdesátých let vývoj nového typu operačního systému, který vyvrcholil koncem června 1993, uvedením 32bitové operačního systému Windows NT - prvních "skutečných" Windows pro severy.

Dva roky po vydání Windows NT přišly, po dosud největší reklamní kampani, Windows 95 pro osobní počítače. Také 32bitový operační systém, s integrovanou podporu internetu a vytáčeným připojením. Kromě toho se tu poprvé objevilo tlačítko "Start", hlavní panel i tlačítka pro minimalizaci, maximalizaci či zavření oken. V létě téhož roku se objevuje první verze prohlížeče Internet Explorer.

Na konci června 1998 vydal Microsoft Windows 98. Jednalo se poslední verzi založenou na systému MS-DOS, určenou primárně pro spotřebitele. Další verze, Windows Me, byla určena pro domácí počítače a zaměřovala se zejména na práci s multimédii. Jednalo se o poslední Windows založené na kódu systému Windows 95, všechna následující už využívala jader systémů Windows NT nebo 2000.

Windows 2000 Professional, založený na Windows NT Workstation 4.0, byl určen pro firemní počítače a notebooky. Během jeho vývoje se Microsoft zaměřoval zejména na zlepšení stability, spolehlivosti a jednoduchosti. Velký důraz byl kladen také na podporu práce na internetu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy