Windows z dílny Gatesova Microsoftu představují dlouhodobě nejpoužívanější operační systém, který si přes všechny problémy provázející jeho vývoj, uchovává neotřesitelnou pozici jedničky.
Windows 8
Zatím poslední verze tohoto operačního systému přišla na trh na podzim 2012. Hlavní ohlášenou změnou bylo sjednocení ekosystému svých stávajících řešení od PC až po mobilní zařízení jako jsou telefony a chystané tablety.
To mělo Microsoftu pomoci navrátit ztracené pozice, zejména v oblasti mobilních zařízení, kde výrazně zaspal a dal tak možnost dalším (například Androidu od společnosti Google). Verze uvedená na stolní počítače ale kombinovala obě verze zobrazení - klasická okna i nové prostředí Metro.
Windows 7
Tato verze Windows šla do prodeje v říjnu 2009. Jejich vydání, na rozdíl od většiny předchozích verzí, se setkalo s poměrně kladnými ohlasy, protože konečně přineslo zrychlení výkonu a především zlepšení stability celého systému.
Windows 7 kromě toho přinesla ještě například vylepšenou plochu, jednodušší vyhledávání, lepší možnost sdílení dat na domácích sítích, lepší výkon a větší rychlost i při využití méně paměti. Kromě toho spolu s novou verzí operačního systému vyšly i nové verze některých aplikací - zejména Internet Explorer 9 (který se stal, kvůli antimonopolním sporům, volitelnou součástí Windows prodávaných na evropském trhu) nebo Windows Media Player 12.
Minimální technické požadavky pro Windows 7 jsou následující: 1 GHz 32bitový (x86) nebo 64bitový (x64); paměť RAM - 1 GB (32bitový systém) nebo 2 GB (64bitový systém); místo na disku - 16 GB (32bitový systém) nebo 20 GB (64bitový systém); grafické zařízení DirectX 9 s ovladačem WDDM 1.0 nebo vyšším
Windows Vista
Visty byly prvním operačním systémem od společnosti Microsoft, který byl prodáván nejen v krabicové verzi, ale bylo ho možné stáhnout i přímo z internetu. Oficiálně byly tyto nové a "bezpečné" Windows uvedeny na trh 9. listopadu 2006. Ještě v ten samý den se objevil, k ostudě Microsoftu, crack spolu se sériovým klíčem a ISO souborem pro obě verze systému (32bit i 64bit).
Kromě zmiňované větší bezpečnosti Visty lépe využívaly vyššího výkonu hardwaru, který se od doby uvedení Windows XP posunul výrazně dál. Naopak na pomalejších počítačích nefungovaly nové Windows příliš svižně.
Změn doznala nabídka Start, u které došlo k zjednodušení a zrychlení přístupu k aplikacím a dalším souborům. Výraznou proměnou si prošlo grafické rozhraní - takzvané Windows Aero (Authentic, Energeic, Reflective and Open) přineslo efektní 3D kabát.
Windows Vista se neukázala jako velmi úspěšný systém - podle výzkumu StatCounteru ho v Česku k dubnu 2011 používalo jen kolem 14 % uživatelů.
Windows XP
Windows XP jsou na trhu již od roku 2001. Stali se jedním z nejlépe prodávaných produktů softwarového giganta. Oproti předchozím verzím byly stabilnější a rychlejší. Kromě toho přišly i v 64bitové verzi.
V červenci 2011 Microsoft oznámil, že vydávání bezpečnostních záplat pro tento systém skončí osmým dubnem 2014.
Doba nejoblíbenějších Windows se tedy nachýlila ke svému konci. K dubnu 2011 měla tato verze podle výzkumu StatCounter 46,41% podíl na trhu. Zároveň je ale začal rychle dohánět zatím poslední model Windows 7 (33,98 %).
Stručná historie předešlých verzí
Předchůdcem Windows byl operační systém MS-DOS (Microsoft Disk Operating System), který byl v roce 1981 uveden na trh jako operační systém počítačů IBM.
20. listopadu 1985 vydala společnost Microsoft Windows 1.0, grafickou nadstavbu MS-DOS. Místo psaní příkazů se tu pracovalo s výpočetními "okny", která systému dala jméno. Spolu s operačním systémem přišly i první aplikace - Malování, Windows Writer, Notepad, kalkulačka či kalendář.
Další výrazný pokrok přišel v roce 1990, s vydáním Windows 3.0, které mělo již skutečné grafické rozhraní podobné tomu, které se objevilo i později v dalších verzích. Paralelně s vývojem verze 3.0 probíhal od osmdesátých let vývoj nového typu operačního systému, který vyvrcholil koncem června 1993, uvedením 32bitové operačního systému Windows NT - prvních "skutečných" Windows pro severy.
Dva roky po vydání Windows NT přišly, po dosud největší reklamní kampani, Windows 95 pro osobní počítače. Také 32bitový operační systém, s integrovanou podporu internetu a vytáčeným připojením. Kromě toho se tu poprvé objevilo tlačítko "Start", hlavní panel i tlačítka pro minimalizaci, maximalizaci či zavření oken. V létě téhož roku se objevuje první verze prohlížeče Internet Explorer.
Na konci června 1998 vydal Microsoft Windows 98. Jednalo se poslední verzi založenou na systému MS-DOS, určenou primárně pro spotřebitele. Další verze, Windows Me, byla určena pro domácí počítače a zaměřovala se zejména na práci s multimédii. Jednalo se o poslední Windows založené na kódu systému Windows 95, všechna následující už využívala jader systémů Windows NT nebo 2000.
Windows 2000 Professional, založený na Windows NT Workstation 4.0, byl určen pro firemní počítače a notebooky. Během jeho vývoje se Microsoft zaměřoval zejména na zlepšení stability, spolehlivosti a jednoduchosti. Velký důraz byl kladen také na podporu práce na internetu.