Internet Explorer

2. 11. 2011 14:06
Internet Explorer je internetový prohlížeč vyvinutý, který je součástí operačních systémů Windows.
Internet Explorer ve Windows 8.1.
Internet Explorer ve Windows 8.1. | Foto: Aktuálně.cz

Internet Explorer (IE) je internetový prohlížeč vyvinutý firmou Microsoft, který je součástí operačních systémů Windows. Od roku 1999 je IE vůbec nejpoužívanějších webovým prohlížečem a byť jeho podíl na trhu postupně klesá (z cca 95 procent v roce 2002 na zhruba 39 procent v září 2011), stále jej ještě konkurenční Mozzila Firefox či Google Chrome nepředběhly.

Aktuální verzí je Internet Explorer 9, který je dostupný jako volně stažitelná aktualizace systémů Windows 7, Windows Vista SP2, Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2. Microsoft jej představil v březnu 2011.

Prvopočátky

Projekt IE byl spuštěn v létě roku 1994 a zpočátku byl využíván zdrojový kód prohlížeče Mosaic od firmy Spyglass. Koncem roku pak Microsoft zakoupil licenci na Mosaic a na jeho základě vyrostl vůbec první vlastní prohlížeč s názvem Internet Explorer 1.

Světlo světa spatřil v srpnu 1995 a jeho vývoj mělo na starosti pouze šestičlenný tým. Jelikož však domovská firma stále byla podřízena licenční smlouvě se Spyglass a prohlížeč ve svých systémech nabízela zdarma, unikal Spyglass žádaný zisk, což vyústilo v žalobu a následné finanční vyrovnání ve výši několika milionů dolarů.

Narůstající zájem dal brzy vzniknout nástupci Internet Explorer 2, který už v listopadu téhož roku přišel se sadou nových technologií. Zavedl například zabezpečovací protokol SSL, podporoval soubory cookie nebo internetové diskusní skupiny.

První široce užívanou verzí se však stal až Internet Explorer 3 představený v srpnu 1996. Ten již nevyužíval zdrojové kódy od Spyglass a částečně už podporoval technologii kaskádových stylů (CSS). Novinkami byly i podpora pro ActiveX, applety v jazyce Java nebo multimédia a oproti konkurenci v podobě programu Netscape Navigator byl IE podstatě bohatší.

Vstříc dynamickému obsahu

Sérií statických stránek internet přestal být až roku 1997, kdy Microsoft uvedl už čtvrtou verzi IE s možností vytváření dynamického obsahu. Web se tak začal více podobat aplikacím a hrám spouštěným přímo v počítači a s rozšiřováním funkčnosti se pokračovalo i nadále.

Pátá generace přinesla obousměrný text, ruby znaků pro čínštinu, XML nebo XSL. Šestá uvedená společně se se systémem Windows XP zlepšila online bezpečnost a ochranu osobních údajů, v podobném trendu pak pokračoval i Internet Explorer 7 a až ,,osmička" z roku 2009 se zapojila do závodů o co nejrychlejší zobrazování webu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy