Internet Explorer

2. 11. 2011 14:06
Internet Explorer je internetový prohlížeč vyvinutý, který je součástí operačních systémů Windows.
Internet Explorer ve Windows 8.1.
Internet Explorer ve Windows 8.1. | Foto: Aktuálně.cz

Internet Explorer (IE) je internetový prohlížeč vyvinutý firmou Microsoft, který je součástí operačních systémů Windows. Od roku 1999 je IE vůbec nejpoužívanějších webovým prohlížečem a byť jeho podíl na trhu postupně klesá (z cca 95 procent v roce 2002 na zhruba 39 procent v září 2011), stále jej ještě konkurenční Mozzila Firefox či Google Chrome nepředběhly.

Aktuální verzí je Internet Explorer 9, který je dostupný jako volně stažitelná aktualizace systémů Windows 7, Windows Vista SP2, Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2. Microsoft jej představil v březnu 2011.

Prvopočátky

Projekt IE byl spuštěn v létě roku 1994 a zpočátku byl využíván zdrojový kód prohlížeče Mosaic od firmy Spyglass. Koncem roku pak Microsoft zakoupil licenci na Mosaic a na jeho základě vyrostl vůbec první vlastní prohlížeč s názvem Internet Explorer 1.

Světlo světa spatřil v srpnu 1995 a jeho vývoj mělo na starosti pouze šestičlenný tým. Jelikož však domovská firma stále byla podřízena licenční smlouvě se Spyglass a prohlížeč ve svých systémech nabízela zdarma, unikal Spyglass žádaný zisk, což vyústilo v žalobu a následné finanční vyrovnání ve výši několika milionů dolarů.

Narůstající zájem dal brzy vzniknout nástupci Internet Explorer 2, který už v listopadu téhož roku přišel se sadou nových technologií. Zavedl například zabezpečovací protokol SSL, podporoval soubory cookie nebo internetové diskusní skupiny.

První široce užívanou verzí se však stal až Internet Explorer 3 představený v srpnu 1996. Ten již nevyužíval zdrojové kódy od Spyglass a částečně už podporoval technologii kaskádových stylů (CSS). Novinkami byly i podpora pro ActiveX, applety v jazyce Java nebo multimédia a oproti konkurenci v podobě programu Netscape Navigator byl IE podstatě bohatší.

Vstříc dynamickému obsahu

Sérií statických stránek internet přestal být až roku 1997, kdy Microsoft uvedl už čtvrtou verzi IE s možností vytváření dynamického obsahu. Web se tak začal více podobat aplikacím a hrám spouštěným přímo v počítači a s rozšiřováním funkčnosti se pokračovalo i nadále.

Pátá generace přinesla obousměrný text, ruby znaků pro čínštinu, XML nebo XSL. Šestá uvedená společně se se systémem Windows XP zlepšila online bezpečnost a ochranu osobních údajů, v podobném trendu pak pokračoval i Internet Explorer 7 a až ,,osmička" z roku 2009 se zapojila do závodů o co nejrychlejší zobrazování webu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bosenský útočník Rondič přestoupil ze Slavie do Liberce

Fotbalový útočník Imad Rondič přestoupil z pražské Slavie do Liberce, s nímž trénuje od začátku zimní přípravy. Se Slovanem podepsal bosenský hráč dlouhodobý kontrakt. Oba kluby o tom informovaly na svých webech.

"Jsem rád, že je vše domluveno a hotovo a že jsem v klubu, jako je Slovan Liberec. Těším se na všechno, co přijde. Je na mně, abych trénoval a pracoval. Můžu říct, že vždycky budu hrát na sto procent a dám do toho všechno. Doufám, že výsledky přijdou," řekl pro klubový web Rondič.

"Jsme rádi, že se nám Rondičův přestup podařilo dotáhnout a že s námi podepsal dlouhodobou smlouvu," uvedl sportovní ředitel Slovanu Zdeněk Koukal.

Radost z příchodu dvacetiletého Bosňana má také trenér Pavel Hoftych. "Imad během přípravy dobře zapadl do týmu. Je to pracovitý kluk, který je rychlostně i silově dobře vybavený a dokáže se tak dostat do koncovky. Věřím, že pro Slovan bude přínosem," řekl kouč.

Mládežnický reprezentant Bosny a Hercegoviny přišel do Slavie v lednu 2018. Červenobílí ho poslali na hostování do druholigové Viktorie Žižkov. Poté se vrátil do Slavie, za jejíž B-tým odehrál ve třetí nejvyšší soutěži podzimní část aktuální sezony.

"Imad Rondič přerostl úroveň našeho B-týmu a je potřeba, aby udělal další krok pro svůj rozvoj. Liberec v tomto případě vnímáme jako ideální destinaci," citoval slávistický web člena sportovního oddělení klubu Jiřího Bílka, který má na starosti B-tým.

Rondič se za určitých podmínek může do vršovického klubu vrátit. "Jsme rádi, že jsme se s Libercem dohodli na podmínkách, které jsou výhodné pro všechny strany a díky kterým můžeme s hráčem za určitých okolností jednat o návratu do Slavie," konstatoval Bílek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy