Věra Čáslavská

1. 9. 2016 23:19
Věra Čáslavská byla nejúspěšnější československá olympionička, která ve sportovní gymnastice získala 7 zlatých a 4 stříbrné olympijské medaile, 4 krát se stala mistryní světa a 11 krát vybojovala titul mistryně Evropy. Po sovětské okupaci v roce 1968 byla perzekuována pro své politické postoje. Po roce 1989 se stala významnou funkcionářskou českého/československého a mezinárodního olympijského výboru.
Foto: Aktuálně.cz

Sportovní kariéra

V roce 1960 získala na OHŘímě svou první stříbrnou olympijskou medaili ze soutěže družstev. V roce 1962 vybojovala svou první zlatou medaili na mistrovství světa Praze v přeskoku a ve víceboji jednotlivců skončila druhá a třetí v prostných. První vrchol její kariéry přišel v roce 1964 na OH v Tokiu, kde získala 3 zlaté a jednu stříbrnou medaili. O rok později na mistrovství EvropySofii získala 5 zlatých medailí.

Zlato z víceboje vybojovala na mistrovství světa v roce 1966 a v roce 1967 získala na mistrovství Evropy zlato ve všech soutěžních disciplínách. V roce 1968 na OH v Mexiku získala další 4 zlaté medaile a 2 stříbrné. Spolu s Ruskou Larisou Latyninovou je jednou ze dvou gymnastek historie, kterým se podařilo získat zlaté medaile ve víceboji na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách. Přes čtyřicet let již drží mezi gymnasty rekord v absolutním počtu individuálních zlatých olympijských medailí. V letech 1964 až 1968 nebyla na velkém závodu ve víceboji poražena.

Věra Čáslavská

Věra Čáslavská se narodila 3. května 1942 v Praze. Na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968 se provdala za Josefa Odložila, stříbrného olympijského medailistu v běhu na 1500 m, se kterým měla dceru Radku (1969) a syna Martina (1974). Zemřela po dlouhém boji s rakovinou slinivky 30. srpna 2016 v Praze ve věku 74 let.

V průběhu olympijských her v Mexiku se vdala za Josefa Odložila, českého reprezentanta v běhu. Na těchto olympijských hrách ukončila svoji sportovní kariéru. Během slavnostního ceremoniálu předání medailí gesty protestovala proti okupaci Československa, když stála společně na stupínku se sovětskou závodnicí. Během slavnostního hraní sovětské hymny otočila hlavu od soupeřky směrem do země. V témže roce byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa.

Politická a společenská činnost

V roce 1968 se zapojila do politického života tím, že podepsala známou petici Dva tisíce slov na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Těsně před olympiádou v Mexiku se schovávala na chalupě Vřesová studánka na Jesenicku, neboť hrozilo, že jakožto signatářku petice ji může režim zatknout. Ani po návratu z olympiády svůj podpis neodvolala a v roce 1971 byla vyloučena z řad členů ČSTV. V roce 1974 vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, ale ani tak nemohla působit jako trenérka a živila se jako uklízečka. V roce 1979 jí bylo umožněno trénovat gymnasty v Mexiku jako výměna za dodávky uhlí na Kubu, které dojednal Sovětský svaz.

V lednu 1990 se stala poradkyní prezidenta ČSR Václava Havla pro sociální otázky a pro sport, od roku 1991 pak působila jako jeho asistentka. V letech 1990–1992 zastávala funkci předsedkyně Československého olympijského výboru a poté byla až do roku 1996 předsedkyní Českého olympijského výboru a členkou Mezinárodního olympijského výboru (1995–2001).

Rodinná tragédie

V srpnu 1993 došlo na diskotéce v Domašově k potyčce mezi Josefem Odložilem a jejich synem Martinem, při níž někdejší stříbrný olympijský mílař utrpěl vážná zranění, kterým o pár dnů později podlehl. Po zdlouhavém procesu byl Odložil mladší odsouzen ke čtyřem letům vězení, trest však Martin Odložil nenastoupil, neboť mu prezident Havel udělil milost.

Smutná událost se soudními i mediálními dozvuky Věru Čáslavskou psychicky ranila a v roce 1996 se vzdala funkce předsedkyně Českého olympijského výboru a stáhla se do ústraní, takže se téměř jedenáct let stýkala jen se svými nejbližšími a hrstkou přátel. V důsledku rodinné tragédie trpěla depresemi a léčila se i v Bohnické psychiatrické léčebně. V roce 2007 deprese překonala a vrátila se zpět do společenského života.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy