Sofie

4. 2. 2015 13:20
V hlavním městě Bulharska najdete vše, na co si jen vzpomenete. Jsou zde historické budovy, parky i roztomilé kavárny, stejně jako paneláky, chudé čtvrtě a rozbitá auta.
Sofie, hl. město Bulharska
Sofie, hl. město Bulharska | Foto: Thinkstock

A nad tím vším visí nesmrtelný odkaz komunistického režimu.

Sofie - základní údaje

Název: Sofie 
Stát: Bulharsko
Počet obyvatel: 1 400 000
Rozloha: 1 311 km²
Nadmořská výška: 550 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 070 obyv./km²
Náboženství: pravoslavná církev
Telefonní předvolba: +359

 

Sofie se nachází na západě státu blízko hranic se Srbskem. Na severní straně města se nachází nížina, ze které pozvolna stoupá pohoří Stara Planina. Na jihu se město táhne až k pohoří Vitoša. Původně se město jmenovalo Serdica podle prvních osadníků z kmene Serdi.

Slované území obsadili v 7. století a přejmenovali jej na Sredets. Název Sofie je pravděpodobně odvozen od antického chrámu svatá Sofia, který dodnes najdete v centru města. Sofie se nachází v rovině, takže nemáte moc možností, jak město obdivovat z ptačí perspektivy. Co vás ale mile překvapí, je čistota ulic (alespoň v centru města) a množství malých fontánek s výbornou horskou vodou, kterou se můžete osvěžit.

Sofie má vůbec díky své poloze zdravé podnebí, čistý vzduch a hezké okolí navzdory tomu, že se zde nacházejí metalurgické závody na výrobu kovů a další továrny strojního, textilního, chemického a potravinářského průmyslu. V novodobé historii sem přesunuly své závody také firmy jako Toyota a Pepsi. Sofie v roce 2014 kandidovala na pořádání zimních olympijských her, neprošla ale do užší volby. Nachází se zde čtyři fotbalové kluby, Levski Sofia, CSKA Sofia, Lokomotiv Sofia a Slavia Sofia.

Historie

Podle archeologických nálezů bylo místo osídleno již před osmi tisíci lety. V 7. století př. n. l. se zde nacházelo sídlo thráckých Serdů, v roce 339 př. n. l. je však přemohl Filip II. Makedonský a v roce 29. př. n. l. zde založili Římané město Ulpia Serdica, tehdy hlavní město vnitřní Dácie. Za vlády císaře Trajána (98 až 117) město prošlo rozvojem a koncem 2. století bylo obehnáno vysokými hradbami.

V roce 447 město vyplenili Hunové a později i Gótové. Za vlády císaře Justiniána I. bylo město znovu opraveno a opevněno a v období let 532 až 537 byl postaven kostel svaté Sofie, podle kterého město později dostalo název. V roce 809 bylo město dobyto bulharským chánem Krumem a dostalo název Sreděc. Za byzantské vlády ve 12. století se zase nazývalo Triadica. Název Sofia se uchytil až ve 14. století.

V roce 1386 dobyli město osmanští Turci a pod jejich vládou bylo celých pět století, kdy jej v roce 1878 dobyl ruský generál Gurko. Počet obyvatel začal prudce narůstat až po roce 1879, kdy bylo rozhodnuto, že hlavním městem nového Bulharska bude právě Sofie. Na začátku 20. století byla postavena katedrála sv. Alexandra Něvského. Za druhé světové války stálo Bulharsko na německé straně a utrpělo značné škody při náletech spojeneckých vojsk. V roce 1944 vyhlásil Stalin Bulharsku válku a celou zemi obsadil. V roce 1946 byla vyhlášena lidová republika a ve městě vznikla řada nových budov. Komunistický režim padl v roce 1989 a tak vzniklo demokratické Bulharsko.

Turistické zajímavosti

Sofie, chrám Alexandra Něvského
Sofie, chrám Alexandra Něvského | Foto: Thinkstock

Za asi nejvýznamnější památku je považován chrám Alexandra Něvského, který je považován za největší na Balkánském poloostrově. Postaven byl v letech 1904 až 1912 na památku osvobození Bulharska ruskou armádou z tureckého područí. Hlavní budova je vysoká 45 metrů a přiléhající zvonice s 12 zvony měří 52 metrů. Obdivovat zde můžete výstavu starobulharského umění s ikonami a deskovými obrazy. Smutnou historii naleznete v interiéru kostela svaté Neděle. Postaven byl v letech 1856 až 1863 na pozůstatcích římské Serdiky. V roce 1925 zde byl spáchán atentát na cara Borise III., při kterém zemřelo 200 osob a dalších 500 bylo zraněno.

Nejstarší budovou města je kostel sv. Jiří z 5. století, který byl postaven na základech starých římských lázní z 2. až 3. století. V 16. století byl přestaven na mešitu, ale pod jeho omítkou se nacházejí dvě vrstvy cenných fresek z 14. až 17. století. Dnes se v něm nachází muzeum.

Důležitou roli měla také katedrála sv. Sofie, podle které je město pojmenováno a je vyobrazena také v jeho znaku. Jde o baziliku se třemi loděmi a kupolí platící jako příklad architektury na přechodu mezi východním středokřesťanským a západním románským slohem. V 5. století zde nechal byzantský císař Justinián postavit velkolepý chrám na rozvalinách kostela ze 4. století. Za turecké nadvlády byl chrám přestavěn na mešitu a dnešní podobu získal až v letech 1926 až 1932.

Jedinou dochovanou a fungující mešitou je dnes mešita Banja Baši z 16. století, která byla postavena v dobách osmanské nadvlády. Jde o jednu z nejstarších mešit na Balkáně. Mezi množstvím muzeí můžete navštívit také Sofijské lázně postavené ve slohu bulharské nové renesance. Pocházejí z let 1908 až 1913 a minerální prameny zde dosahují teploty až 47 stupňů.

Počasí

Sofie se může díky své poloze v blízkosti hor pyšnit zdravým podnebím a čistým vzduchem. Zima zde bývá mlhavá a studená, a to zejména v měsících prosinci a lednu, kdy napadne i dost sněhu. Léta jsou zde naopak horká. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě je nejspíš jaro a také mírný a suchý podzim.

 

Právě se děje

Další zprávy