Kuba

19. 11. 2011 19:10
Největším ostrovním státem v souostroví Velké Antily v Karibském moři je Kuba. Právě zde vládne jediná politická strana s totalitním režimem.
Vlajka Kuby.
Vlajka Kuby. | Foto: Aktuálně.cz

Sousedními státy přes moře jsou Mexiko, Bahamy, Haiti, Jamajka a Spojené státy americké. Kousek od Kuby naleznete poloostrov Yucatán a 150 km severně je situována Florida.

Nejvyšší horou ostrova je Pico Turquino s výškou 1974 m n. m., avšak převažují zde nížiny. Tropické podnebí je ovlivňováno větry pasáty a průměrná roční teplota dosahuje 25 °C. Počasí přináší srážky v květnu, říjnu a listopadu.

Hlavní ostrov Kuby je rozdělen do 15 provincií a druhý největší ostrov Mládeže tvoří zvláštní okrsek. Celkem je tedy 16 provincií rozděleno do 169 obcí.

Základní údaje

Hlavní město: Havana
Rozloha: 109 886 km²
Nejvyšší bod: Pico Turquino (1975 m n. m.)
Časové pásmo: UTC-5
Světadíl: Střední Amerika
Počet obyvatel: 11 236 790
Hustota zalidnění: 102,3 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: běloši 64 %, mulati a mesticové 27 %, černoši 9 %
Náboženství: ateisté, římsko-katolické
Státní zřízení: socialistická republika
Vznik: 10. Prosince 1898
Měna: kubánské peso a peso convertible (CUP, CUC)

Historie

Původně ostrov obývaly kmeny indiánů Sibonejů, Tainů a Karibů. Po kolonizaci z roku 1492 tito indiáni vymřeli v důsledku zavlečení infekčních chorob z Evropy. V roce 1492 Kryštof Kolumbus pojmenoval nově nalezený ostrov Juana a v roce 1511 na východní části ostrova vznikly pod vedením Diega Velázqueze první španělské kolonie.

Obyvatelé žili v otroctví až do roku 1886 a následně byla vyhlášena nezávislost na Španělsku. Avšak na skutečnou nezávislost si musela země ještě počkat. V roce 1898 se uskutečnila Španělsko-americká válka a Kuba spadla pod správu Spojených států amerických.

Skutečná nezávislost byla vyhlášena až 20. května 1902. Od roku 1933 byl u moci seržant Fulgencio Batista y Zaldívar. Na sklonku skončení druhé světové války se moci ujal Ramón Grau a v roce 1954 se moci opět chopil Batista. V této době byla Havana centrem prostituce, mafie a gamblerů. V zemi se tvořila hnutí, která požadovala svržení Batistova režimu a nastolení svobodných voleb.

V roce 1953 uskutečnila skupina kolem Castra útok na kasárna Moncada, Castro byl zatčen, odsouzen a uvězněn. V roce 1956 byl Castro spolu se svým bratrem na amnestii propuštěn a rozpoutali revoluci proti režimu Batisty, která skončila v roce 1959 vítězstvím pro revolucionáře. Castrova vize svobodných voleb nebyla nikdy uskutečněna a země se začala ubírat postkomunistickým směrem. Nesouhlas obyvatel a nepokoje uklidňoval v 60. letech popravami a zatýkáním.

Na konci 70. let nastala ekonomická krize a v dubnu 1980 obyvatelé masově začali žádat o azyl v Peru. Na počátku 90. let se propadla do hluboké ekonomické krize.

V roce 2000 Fidel Castro vážně onemocněl a v roce 2006 převzal jeho prezidentské pravomoci jeho bratr Raúl Castro.

Hospodářství

Hospodářství je neustále sužováno ekonomickou krizí s centralizovaným řízením. Stát se řadí mezi druhou nejchudší zemi Latinské Ameriky. Velké procento HDP tvoří příjmy z cestovního ruchu, dále těžba, zpracování a export niklu a kobaltu. Ročně navštíví ostrov 2 miliony turistů.

Další významnou položkou představují finanční převody volných měn od Kubánců, kteří ze země uprchli a pracují ve Spojených státech. V minulosti byla dominantou výroba cukru, která v posledních letech ustupuje. Stále vyniká zpracování tabáku, havanských doutníků a export rumu.

Zajímavosti

  • Na Kubě jsou dvě oficiální měny - kubánské národní peso (základní zboží) a kubánské konvertibilní peso (koupě lepšího zboží a turismus).
  • V roce 1901 pronajala Kuba na neomezeně dlouho vojenskou základnu Guantánamo Spojeným státům americkým.
  • Vedle hlavního ostrova je součástí státu dalších 4000 malých ostrovů.
  • Koupě automobilu vyžaduje státní povolení. Zájemce musí podat vysvětlení, kde vzal na automobil finanční prostředky.
  • Minimální plat za jeden měsíc je dle zákona stanoven na 10 eur.

Obyvatelstvo a náboženství

Obyvatelé Kuby pochází z historického Španělska a dále jej tvoří historičtí otroci ze západní Afriky. Bělošská rasa je zastoupena z 64 %, mulati a mesticové z 27 % a černoši tvoří 9 %. V hlavním městě Havaně mají svou čtvrť Číňané, kterých žije na Kubě 1 % populace. Indiánské kmeny přítomné před španělskou kolonizací již vymřely. Z náboženství zde převládají katolíci, avšak Kuba byla oficiálně od roku 1962 až do roku 1998 ateistickým státem, a občané nesměli slavit Vánoce.

Politický systém

V zemi je moc v rukou Komunistické strany Kuby a prvním tajemníkem je Raúl Castro. Dále jsou zde paralelní mocenské struktury, mezi které patří Politbyro ÚV KSK, Státní rada a Rada ministrů. Politická opozice je zakázána a osoby, které veřejně nesouhlasí s režimem, jsou pronásledovány, napadány a vězněny. V posledních letech se zlepšují vztahy s USA.

Dovolená a cestování

Největšími městy jsou Havana, Santiago de Cuba, Camagüey a Cienfuegos. Pro všechny cestovatele z Evropské unie je zavedena povinnost víza. Na Kubě existují speciální hotely pro cizince, stejně jako autobusy pro cizince a turisté mají lepší přístup ke koupi zboží.

Mezi oblíbená letoviska patří Varadero, Havana a Trinidad, oblast Viñales. V hlavním městě Havaně jsou k vidění velkolepá náměstí Plaza de la Catedral a Plaza Vieja, budova kapitolu, která je kopií Bílého domu ve Washingtonu D. C. Malebné město Baracoa leží na jihovýchodě Kuby. Do tohoto města připlul v roce 1492 Kryštof Kolumbus, avšak založeno bylo roku 1511 Diegem Velasquézem.

 

Právě se děje

Další zprávy