Washington

15. 9. 2014 8:58
Washington je jediným americkým městem, kde nenarazíte na mrakodrapy. Proto působí jako taková malá Evropa.
Washington
Washington | Foto: Isifa/Thinkstock

Zato zde ale můžete obdivovat bezpočet prezidentských a válečných památníků a sídel důležitých amerických institucí.

Washington získal své jméno jako památku na prvního amerického prezidenta George Washingtona. Zkratka D.C., tedy District of Columbia, jej odlišuje od amerického státu Washington. Tento distrikt označuje celou oblast hlavního města USA, Columbia je pak nepříliš známým označením pro Spojené státy americké.

Washington - základní informace

Název: Washington D.C.

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 647 000

Rozloha: 177 km²

Nadmořská výška: 0 - 125 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 066 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 202

Velice příjemnou informací je skutečnost, že téměř všechny vstupy do památek Washingtonu jsou zdarma. Děkovat za to můžete americkému patriotismu a úctě k národní historii. Jelikož je Washington hlavním městem USA, není tedy divu, že je politickým centrem USA se sídlem prezidenta, Kongresu, vlády, Nejvyššího soudu USA a dalších mezinárodních organizací jako je například Mezinárodní měnový fond nebo Světová banka.

Zrození Washingtonu jako hlavního města americké velmoci však nebylo jednoduché. Každý americký stát přirozeně navrhoval své hlavní město jako to nejdůležitější. Z toho důvodu vzniklo v roce 1800 federální území, které nespadalo pod žádný stát. Město je doslova přeplněné travnatými plochami a parky. Velký zážitek budete mít, když do města přijedete na jaře, kdy kvetou japonské třešně sakury. Ty Washingtonu daroval v roce 1912 tokijský starosta na cílem zlepšení vztahu mezi oběma národy.

Historie

Historie města Washington je ještě kratší než historie ostatních amerických měst. Teprve po tom, co Spojené státy americké vyhlásily v roce 1776 nezávislost, vyvstala v myslích představitelů myšlenka na nové hlavní město celé unie. Byla vybrána lokace, kde mělo být do prosince roku 1800 vystavěno město splňující všechny předpoklady ohledně sídel všech důležitých institucí. V mezidobí zastávala funkci hlavního města Filadelfie. Území o rozloze 260 kilometrů čtverečních se nacházelo podél řeky Potomac a kromě přístavu Alexandria ve Virginii zahrnovalo také Georgetown v Marylandu.

Dnes má území města dvě třetiny původní rozlohy, protože Alexandria byla v roce 1846 navrácena zpět Virginii. Nové město bylo postaveno během devíti let a původně bylo zamýšleno pro 120 tisíc obyvatel, již v roce 1846 zde ale bydlelo přes 50 tisíc lidí. Rozkvět a růst města začal zhruba v období po druhé světové válce. V roce 1943 byl postaven Pentagon jako hlavní sídlo amerických ozbrojených sil a v té době rovněž představoval největší budovu světa. V dnešní době je stále považován za největší vojenskou budovu světa.

V roce 1963 zde Martin Luther King pronesl svůj slavný projev začínající slovy „I have a dream…“ a v roce 1976 zde bylo do provozu uvedeno metro. Do myslí lidí se také zapsal teroristický útok z 11. září 2001, kdy ale unesené letadlo původně mířené na Pentagon spadlo mnohem dříve po zásahu statečných pasažérů.

Turistické zajímavosti

Foto: wikipedia.org

Washington, to je kromě řady významných budov a památníků především několikakilometrová promenáda s názvem National Mall, která se táhne od budovy parlamentu (Kapitol), přes Washingtonův památník, Bílý dům až k slavnému památníku sedícího Abrahama Lincolna. Pro zjednodušení lze říct, že jde o promenádu dlouhou jako sedm Václavských náměstí, která je navíc vyzdobena několika parky a jezírky. Nejnovějším přírůstkem mezi památníky je socha černošského bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga, kterou slavnostně odhalil prezident Obama na podzim roku 2011. Na této ploše můžete navštívit onen zmíněný Washingtonův památník z roku 1885 ve tvaru 169 metrů vysoké špičky, Lincolnův památník z roku 1922, který připomíná řecký palác Pantheon a uvnitř ukrývá monumentální šestimetrovou sochu sedícího Abrahama Lincolna, památník Thomase Jeffersona nebo Rooseveltův památník.

Za návštěvu stojí samozřejmě také Bílý dům, sídlo amerických prezidentů v pozdně georgiánském stylu z roku 1792 se známou oválnou pracovnou, nebo Kapitol, sídlo parlamentu z roku 1793. Z muzeí je nejvýznamnější to o letectví a kosmonautice nebo také Národní muzeum americké historie. S tichostí a pokorou si můžete prohlédnout také Národní hřbitov Arlingon.

Počasí

Vzhledem k tomu, že letní počasí je ve Washingtonu tak horké, že je to až nepříjemné, hlavně proto, že neustále procházíte mezi horkým vzduchem venku a chladnou klimatizací uvnitř, úplně nejlepší je přijet sem na jaře, kdy je město plné tisíců rozkvetlých japonských třešní. Podzim je mírný s ojedinělými přeháňkami, ale zima dovede místní občany také potrápit krutými mrazy a přívaly sněhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Příbuzní úřednice zastřelené na pracovišti na Vinohradech chtějí po státu deset milionů korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Žena měla manžela a dvě děti. Úřad jim již v minulosti vyplatil více než dva miliony korun, uhradil také náklady na pohřebné.

"Požadujeme hlavně lidskost, nic podobného se v novodobé historii nestalo, takže to ani nejde pořádně s něčím porovnat. Navíc jde o deset milionů pro tři lidi, oni ztratili maminku a manželku, rodina si ponese následky po zbytek svého života," řekl deníku právník pozůstalých Jiří Matzner. Rodina chce od státu také doplatit asi 150 000 korun výživného a rovněž měsíčně vyplácet budoucí náklady na výživu.

Úřednici zavraždil v pracovní době Jiří Dvořák, kterému tento týden vrchní soud potvrdil doživotní trest. Podle zákona je i taková mimořádná událost považována za pracovní úraz. Pozůstalí mají v takovém případě nárok na dvacetinásobek průměrné mzdy, což bylo loni 692 000 korun. Úřad už tuto částku každému z pozůstalých vyplatil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jeden mrtvý a škoda 10 milionů. Na místo požáru pečovatelského domu na Semilsku se vrátí vyšetřovatelé

Škodu po požáru domu s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku, při kterém zemřel jeden ze seniorů, hasiči předběžně odhadli na deset milionů korun. Číslo ale nemusí být konečné, v sobotu dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé. Zjišťovat budou nejen příčiny požáru, ale posoudí také stav domu a to, zda by se alespoň částečně nemohli lidé do domu vrátit, řekl mluvčí hasičů Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Oheň byl nahlášen v pátek zhruba ve 21:30. "Na místě byla bohužel jedna zemřelá osoba," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Záchranáři museli evakuovat 46 lidí, zdravotníci na místě také vyšetřovali evakuované a zajišťovali pro ně léky.

Zhruba ve 22:45 byl požár lokalizován, likvidaci vyhlásili hasiči krátce před půlnocí. Evakuovaní senioři našli dočasnou střechu nad hlavou ve škole, kam Červený kříž přivezl lehátka a zajistil jim zázemí. "Zůstává tam 31 lidí, ostatní si zajistili ubytování sami, většinou se o ně postaraly rodiny," řekl Sucharda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy