Washington

15. 9. 2014 8:58
Washington je jediným americkým městem, kde nenarazíte na mrakodrapy. Proto působí jako taková malá Evropa.
Washington
Washington | Foto: Isifa/Thinkstock

Zato zde ale můžete obdivovat bezpočet prezidentských a válečných památníků a sídel důležitých amerických institucí.

Washington získal své jméno jako památku na prvního amerického prezidenta George Washingtona. Zkratka D.C., tedy District of Columbia, jej odlišuje od amerického státu Washington. Tento distrikt označuje celou oblast hlavního města USA, Columbia je pak nepříliš známým označením pro Spojené státy americké.

Washington - základní informace

Název: Washington D.C.

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 647 000

Rozloha: 177 km²

Nadmořská výška: 0 - 125 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 066 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 202

Velice příjemnou informací je skutečnost, že téměř všechny vstupy do památek Washingtonu jsou zdarma. Děkovat za to můžete americkému patriotismu a úctě k národní historii. Jelikož je Washington hlavním městem USA, není tedy divu, že je politickým centrem USA se sídlem prezidenta, Kongresu, vlády, Nejvyššího soudu USA a dalších mezinárodních organizací jako je například Mezinárodní měnový fond nebo Světová banka.

Zrození Washingtonu jako hlavního města americké velmoci však nebylo jednoduché. Každý americký stát přirozeně navrhoval své hlavní město jako to nejdůležitější. Z toho důvodu vzniklo v roce 1800 federální území, které nespadalo pod žádný stát. Město je doslova přeplněné travnatými plochami a parky. Velký zážitek budete mít, když do města přijedete na jaře, kdy kvetou japonské třešně sakury. Ty Washingtonu daroval v roce 1912 tokijský starosta na cílem zlepšení vztahu mezi oběma národy.

Historie

Historie města Washington je ještě kratší než historie ostatních amerických měst. Teprve po tom, co Spojené státy americké vyhlásily v roce 1776 nezávislost, vyvstala v myslích představitelů myšlenka na nové hlavní město celé unie. Byla vybrána lokace, kde mělo být do prosince roku 1800 vystavěno město splňující všechny předpoklady ohledně sídel všech důležitých institucí. V mezidobí zastávala funkci hlavního města Filadelfie. Území o rozloze 260 kilometrů čtverečních se nacházelo podél řeky Potomac a kromě přístavu Alexandria ve Virginii zahrnovalo také Georgetown v Marylandu.

Dnes má území města dvě třetiny původní rozlohy, protože Alexandria byla v roce 1846 navrácena zpět Virginii. Nové město bylo postaveno během devíti let a původně bylo zamýšleno pro 120 tisíc obyvatel, již v roce 1846 zde ale bydlelo přes 50 tisíc lidí. Rozkvět a růst města začal zhruba v období po druhé světové válce. V roce 1943 byl postaven Pentagon jako hlavní sídlo amerických ozbrojených sil a v té době rovněž představoval největší budovu světa. V dnešní době je stále považován za největší vojenskou budovu světa.

V roce 1963 zde Martin Luther King pronesl svůj slavný projev začínající slovy „I have a dream…“ a v roce 1976 zde bylo do provozu uvedeno metro. Do myslí lidí se také zapsal teroristický útok z 11. září 2001, kdy ale unesené letadlo původně mířené na Pentagon spadlo mnohem dříve po zásahu statečných pasažérů.

Turistické zajímavosti

Foto: wikipedia.org

Washington, to je kromě řady významných budov a památníků především několikakilometrová promenáda s názvem National Mall, která se táhne od budovy parlamentu (Kapitol), přes Washingtonův památník, Bílý dům až k slavnému památníku sedícího Abrahama Lincolna. Pro zjednodušení lze říct, že jde o promenádu dlouhou jako sedm Václavských náměstí, která je navíc vyzdobena několika parky a jezírky. Nejnovějším přírůstkem mezi památníky je socha černošského bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga, kterou slavnostně odhalil prezident Obama na podzim roku 2011. Na této ploše můžete navštívit onen zmíněný Washingtonův památník z roku 1885 ve tvaru 169 metrů vysoké špičky, Lincolnův památník z roku 1922, který připomíná řecký palác Pantheon a uvnitř ukrývá monumentální šestimetrovou sochu sedícího Abrahama Lincolna, památník Thomase Jeffersona nebo Rooseveltův památník.

Za návštěvu stojí samozřejmě také Bílý dům, sídlo amerických prezidentů v pozdně georgiánském stylu z roku 1792 se známou oválnou pracovnou, nebo Kapitol, sídlo parlamentu z roku 1793. Z muzeí je nejvýznamnější to o letectví a kosmonautice nebo také Národní muzeum americké historie. S tichostí a pokorou si můžete prohlédnout také Národní hřbitov Arlingon.

Počasí

Vzhledem k tomu, že letní počasí je ve Washingtonu tak horké, že je to až nepříjemné, hlavně proto, že neustále procházíte mezi horkým vzduchem venku a chladnou klimatizací uvnitř, úplně nejlepší je přijet sem na jaře, kdy je město plné tisíců rozkvetlých japonských třešní. Podzim je mírný s ojedinělými přeháňkami, ale zima dovede místní občany také potrápit krutými mrazy a přívaly sněhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 32 minutami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy