Washington

15. 9. 2014 8:58
Washington je jediným americkým městem, kde nenarazíte na mrakodrapy. Proto působí jako taková malá Evropa.
Washington
Washington | Foto: Isifa/Thinkstock

Zato zde ale můžete obdivovat bezpočet prezidentských a válečných památníků a sídel důležitých amerických institucí.

Washington získal své jméno jako památku na prvního amerického prezidenta George Washingtona. Zkratka D.C., tedy District of Columbia, jej odlišuje od amerického státu Washington. Tento distrikt označuje celou oblast hlavního města USA, Columbia je pak nepříliš známým označením pro Spojené státy americké.

Washington - základní informace

Název: Washington D.C.

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 647 000

Rozloha: 177 km²

Nadmořská výška: 0 - 125 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 066 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 202

Velice příjemnou informací je skutečnost, že téměř všechny vstupy do památek Washingtonu jsou zdarma. Děkovat za to můžete americkému patriotismu a úctě k národní historii. Jelikož je Washington hlavním městem USA, není tedy divu, že je politickým centrem USA se sídlem prezidenta, Kongresu, vlády, Nejvyššího soudu USA a dalších mezinárodních organizací jako je například Mezinárodní měnový fond nebo Světová banka.

Zrození Washingtonu jako hlavního města americké velmoci však nebylo jednoduché. Každý americký stát přirozeně navrhoval své hlavní město jako to nejdůležitější. Z toho důvodu vzniklo v roce 1800 federální území, které nespadalo pod žádný stát. Město je doslova přeplněné travnatými plochami a parky. Velký zážitek budete mít, když do města přijedete na jaře, kdy kvetou japonské třešně sakury. Ty Washingtonu daroval v roce 1912 tokijský starosta na cílem zlepšení vztahu mezi oběma národy.

Historie

Historie města Washington je ještě kratší než historie ostatních amerických měst. Teprve po tom, co Spojené státy americké vyhlásily v roce 1776 nezávislost, vyvstala v myslích představitelů myšlenka na nové hlavní město celé unie. Byla vybrána lokace, kde mělo být do prosince roku 1800 vystavěno město splňující všechny předpoklady ohledně sídel všech důležitých institucí. V mezidobí zastávala funkci hlavního města Filadelfie. Území o rozloze 260 kilometrů čtverečních se nacházelo podél řeky Potomac a kromě přístavu Alexandria ve Virginii zahrnovalo také Georgetown v Marylandu.

Dnes má území města dvě třetiny původní rozlohy, protože Alexandria byla v roce 1846 navrácena zpět Virginii. Nové město bylo postaveno během devíti let a původně bylo zamýšleno pro 120 tisíc obyvatel, již v roce 1846 zde ale bydlelo přes 50 tisíc lidí. Rozkvět a růst města začal zhruba v období po druhé světové válce. V roce 1943 byl postaven Pentagon jako hlavní sídlo amerických ozbrojených sil a v té době rovněž představoval největší budovu světa. V dnešní době je stále považován za největší vojenskou budovu světa.

V roce 1963 zde Martin Luther King pronesl svůj slavný projev začínající slovy „I have a dream…“ a v roce 1976 zde bylo do provozu uvedeno metro. Do myslí lidí se také zapsal teroristický útok z 11. září 2001, kdy ale unesené letadlo původně mířené na Pentagon spadlo mnohem dříve po zásahu statečných pasažérů.

Turistické zajímavosti

Foto: wikipedia.org

Washington, to je kromě řady významných budov a památníků především několikakilometrová promenáda s názvem National Mall, která se táhne od budovy parlamentu (Kapitol), přes Washingtonův památník, Bílý dům až k slavnému památníku sedícího Abrahama Lincolna. Pro zjednodušení lze říct, že jde o promenádu dlouhou jako sedm Václavských náměstí, která je navíc vyzdobena několika parky a jezírky. Nejnovějším přírůstkem mezi památníky je socha černošského bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga, kterou slavnostně odhalil prezident Obama na podzim roku 2011. Na této ploše můžete navštívit onen zmíněný Washingtonův památník z roku 1885 ve tvaru 169 metrů vysoké špičky, Lincolnův památník z roku 1922, který připomíná řecký palác Pantheon a uvnitř ukrývá monumentální šestimetrovou sochu sedícího Abrahama Lincolna, památník Thomase Jeffersona nebo Rooseveltův památník.

Za návštěvu stojí samozřejmě také Bílý dům, sídlo amerických prezidentů v pozdně georgiánském stylu z roku 1792 se známou oválnou pracovnou, nebo Kapitol, sídlo parlamentu z roku 1793. Z muzeí je nejvýznamnější to o letectví a kosmonautice nebo také Národní muzeum americké historie. S tichostí a pokorou si můžete prohlédnout také Národní hřbitov Arlingon.

Počasí

Vzhledem k tomu, že letní počasí je ve Washingtonu tak horké, že je to až nepříjemné, hlavně proto, že neustále procházíte mezi horkým vzduchem venku a chladnou klimatizací uvnitř, úplně nejlepší je přijet sem na jaře, kdy je město plné tisíců rozkvetlých japonských třešní. Podzim je mírný s ojedinělými přeháňkami, ale zima dovede místní občany také potrápit krutými mrazy a přívaly sněhu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy