Washington

15. 9. 2014 8:58
Washington je jediným americkým městem, kde nenarazíte na mrakodrapy. Proto působí jako taková malá Evropa.
Washington
Washington | Foto: Isifa/Thinkstock

Zato zde ale můžete obdivovat bezpočet prezidentských a válečných památníků a sídel důležitých amerických institucí.

Washington získal své jméno jako památku na prvního amerického prezidenta George Washingtona. Zkratka D.C., tedy District of Columbia, jej odlišuje od amerického státu Washington. Tento distrikt označuje celou oblast hlavního města USA, Columbia je pak nepříliš známým označením pro Spojené státy americké.

Washington - základní informace

Název: Washington D.C.

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 647 000

Rozloha: 177 km²

Nadmořská výška: 0 - 125 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 066 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 202

Velice příjemnou informací je skutečnost, že téměř všechny vstupy do památek Washingtonu jsou zdarma. Děkovat za to můžete americkému patriotismu a úctě k národní historii. Jelikož je Washington hlavním městem USA, není tedy divu, že je politickým centrem USA se sídlem prezidenta, Kongresu, vlády, Nejvyššího soudu USA a dalších mezinárodních organizací jako je například Mezinárodní měnový fond nebo Světová banka.

Zrození Washingtonu jako hlavního města americké velmoci však nebylo jednoduché. Každý americký stát přirozeně navrhoval své hlavní město jako to nejdůležitější. Z toho důvodu vzniklo v roce 1800 federální území, které nespadalo pod žádný stát. Město je doslova přeplněné travnatými plochami a parky. Velký zážitek budete mít, když do města přijedete na jaře, kdy kvetou japonské třešně sakury. Ty Washingtonu daroval v roce 1912 tokijský starosta na cílem zlepšení vztahu mezi oběma národy.

Historie

Historie města Washington je ještě kratší než historie ostatních amerických měst. Teprve po tom, co Spojené státy americké vyhlásily v roce 1776 nezávislost, vyvstala v myslích představitelů myšlenka na nové hlavní město celé unie. Byla vybrána lokace, kde mělo být do prosince roku 1800 vystavěno město splňující všechny předpoklady ohledně sídel všech důležitých institucí. V mezidobí zastávala funkci hlavního města Filadelfie. Území o rozloze 260 kilometrů čtverečních se nacházelo podél řeky Potomac a kromě přístavu Alexandria ve Virginii zahrnovalo také Georgetown v Marylandu.

Dnes má území města dvě třetiny původní rozlohy, protože Alexandria byla v roce 1846 navrácena zpět Virginii. Nové město bylo postaveno během devíti let a původně bylo zamýšleno pro 120 tisíc obyvatel, již v roce 1846 zde ale bydlelo přes 50 tisíc lidí. Rozkvět a růst města začal zhruba v období po druhé světové válce. V roce 1943 byl postaven Pentagon jako hlavní sídlo amerických ozbrojených sil a v té době rovněž představoval největší budovu světa. V dnešní době je stále považován za největší vojenskou budovu světa.

V roce 1963 zde Martin Luther King pronesl svůj slavný projev začínající slovy „I have a dream…“ a v roce 1976 zde bylo do provozu uvedeno metro. Do myslí lidí se také zapsal teroristický útok z 11. září 2001, kdy ale unesené letadlo původně mířené na Pentagon spadlo mnohem dříve po zásahu statečných pasažérů.

Turistické zajímavosti

Foto: wikipedia.org

Washington, to je kromě řady významných budov a památníků především několikakilometrová promenáda s názvem National Mall, která se táhne od budovy parlamentu (Kapitol), přes Washingtonův památník, Bílý dům až k slavnému památníku sedícího Abrahama Lincolna. Pro zjednodušení lze říct, že jde o promenádu dlouhou jako sedm Václavských náměstí, která je navíc vyzdobena několika parky a jezírky. Nejnovějším přírůstkem mezi památníky je socha černošského bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga, kterou slavnostně odhalil prezident Obama na podzim roku 2011. Na této ploše můžete navštívit onen zmíněný Washingtonův památník z roku 1885 ve tvaru 169 metrů vysoké špičky, Lincolnův památník z roku 1922, který připomíná řecký palác Pantheon a uvnitř ukrývá monumentální šestimetrovou sochu sedícího Abrahama Lincolna, památník Thomase Jeffersona nebo Rooseveltův památník.

Za návštěvu stojí samozřejmě také Bílý dům, sídlo amerických prezidentů v pozdně georgiánském stylu z roku 1792 se známou oválnou pracovnou, nebo Kapitol, sídlo parlamentu z roku 1793. Z muzeí je nejvýznamnější to o letectví a kosmonautice nebo také Národní muzeum americké historie. S tichostí a pokorou si můžete prohlédnout také Národní hřbitov Arlingon.

Počasí

Vzhledem k tomu, že letní počasí je ve Washingtonu tak horké, že je to až nepříjemné, hlavně proto, že neustále procházíte mezi horkým vzduchem venku a chladnou klimatizací uvnitř, úplně nejlepší je přijet sem na jaře, kdy je město plné tisíců rozkvetlých japonských třešní. Podzim je mírný s ojedinělými přeháňkami, ale zima dovede místní občany také potrápit krutými mrazy a přívaly sněhu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy