Kapitol

V řadách kapitolské policie panuje neklid, členové přemýšlí o důchodu nebo změně povolání

Mnoho členů policejní jednotky amerického Kapitolu uvažuje o odchodu do předčasného důchodu nebo možnosti najít si práci jinde. Podle agentury AP je to důsledek kritiky, která se na policii snáší v souvislosti s událostmi v sídle Kongresu z minulých čtyř měsíců.

Po pátečním úmrtí kolegy Billyho Evanse, který sloužil u policie 18 let a jehož u vchodu do Kapitolu zabil útočník trpící duševními problémy, vládne v řadách policistů neklid. Před Evansem přišel o život Brian Sicknick, jenž patřil ke stovkám kolegů, kteří bránili 6. ledna Kapitol před davem útočících stoupenců bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Další kolega Howard Liebengood spáchal krátce potom sebevraždu.

Šéf odborů policejního sboru Kapitolu Gus Papathanasiou k situaci vydal prohlášení a uvedl v něm, že stovky policistů zvažují předčasný důchod nebo jinou práci. "Pracují sice dále, i když se rychle blížíme morální krizi a potížím s nedostatkem lidí," napsal. Podle Papathanasioua musí nyní policisté pracovat mnoho přesčasových hodin.

Zdroj: ČTK

Policie Kapitolu varuje před možným útokem na sídlo Kongresu

Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle amerických médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovými extremisty mnoho stoupenců.

"Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili významné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvýšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů," uvedla ve vyjádření USCP.

Zdroj: ČTK

Americká sněmovna zřídí komisi pro vyšetření nepokojů v Kongresu

Americká Sněmovna reprezentantů zřídí nezávislou komisi pro vyšetření násilného vniknutí podporovatelů republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu ze začátku ledna. Podle agentury Reuters to v dopise zákonodárcům oznámila demokratická předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová.

Zdroj: ČTK

Trumpovi právníci odmítají, že by exprezident po volbách podněcoval násilí. V memorandu pro Senát nadcházející proces označují za politické divadlo

Zdroj: ČTK

Kvůli útoku na Kapitol obvinili dva členy Proud Boys ze spiknutí

Počet lidí stíhaných v souvislosti s nedávnými nepokoji v sídle amerického Kongresu podle médií překročil 170. Jsou mezi nimi i dva členové krajně pravicové skupiny Proud Boys, kteří od pátku čelí obviněním ze zločinného spiknutí s cílem bránit práci bezpečnostních složek. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím zveřejnil snímky osoby podezřelé z umístění výbušnin nedaleko Kapitolu.

Obviněnými členy Proud Boys jsou 43letý Dominic Pezzola a 31letý William Pepe, kteří podle vyšetřovatelů při násilném protestu odstranili kovové bariéry vztyčené policisty v areálu Kapitolu a také ukradli majetek patřící příslušníkům policejního sboru Kapitolu. Pezzola údajně policejním štítem rozbil okno budovy Kongresu. Oba muži ze státu Texas jsou kromě spiknutí obvinění z rušení pořádku a nepovoleného vstupu do chráněného prostoru.

Pokračovat