Mezinárodní měnový fond

Aktualizováno 13. 1. 2012 15:44
Mezinárodní měnový fond je nadnárodní organizace vytvořená pro kontrolu ekonomického vývoje členských zemí a za účelem snížení chudoby ve světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA

Mezinárodní měnový fond - MMF (International Monetary Fund - IMF) je nadnárodní ekonomickou institucí, dlouhodobě sledující trendy v ekonomice a varující před blížícími se problémy. Poskytuje prostor pro politický dialog a předává vládám know-how o tom, jak čelit případným problémům. Kromě rad poskytuje také financování členům, kteří se ocitnou v problémech a rozvojovým státům, kterým pomáhá dosáhnout ekonomické stability a snížení chudoby.

Založení Mezinárodního měnového fondu bylo vedeno snahou vytvořit po druhé světové válce strukturu pro mezinárodní ekonomickou spolupráci, především za účelem vyhnutí se politickým krokům, které přivedly svět do Velké hospodářské krize ve třicátých letech.

Pro zjednodušení směny mezi jednotlivými členy tu byl vytvořen ekvivalent jednotlivých měn nazývaný "zvláštní čerpací práva" (Special Drawing Rights - SDRs). Jeho hodnota je určena měnovým košem, tvořeným americkým dolarem, eurem, yenem a librou šterlinků. Tento měnový koš je každých pět let, v závislosti na vývoji hodnot jednotlivých měn, upravován. SDRs pak mohou být směněna za jakoukoliv volně použitelnou měnu a to buď dobrovolnou směnou mezi dvěma členy a nebo nákupem těchto práv fondem určeným členem se silnou pozicí od člena se slabou pozicí.

Každý nový člen musí po svém vstupu zaplatit tzv. kvótu, která je odvozena z hrubého domácího produktu, otevřenosti trhu, ekonomické rozmanitosti a mezinárodních rezerv. Velikost této částky pak také určuje váhu hlasu daného člena během rozhodování MMF. Určuje také, jakou částku si daný člen může od MMF vypůjčit - dvojnásobek kvóty za rok a celkem až šestinásobek.

Myšlenka Mezinárodního měnového fondu byla koncipována v roce 1944 v Bretton Woods v USA a oficiální začátek fungování MMF se datuje od prosince roku 1945. Původním posláním MMF byl dohled na systém pevných devizových kursů. Hodnota světových měn byla vztažena na zlato a americký dolar. Americká vláda stanovila cenu za jednu unci zlata 35 dolarů. V roce 2010 bylo členy MMF 187 zemí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy