Mezinárodní měnový fond

Aktualizováno 13. 1. 2012 15:44
Mezinárodní měnový fond je nadnárodní organizace vytvořená pro kontrolu ekonomického vývoje členských zemí a za účelem snížení chudoby ve světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA

Mezinárodní měnový fond - MMF (International Monetary Fund - IMF) je nadnárodní ekonomickou institucí, dlouhodobě sledující trendy v ekonomice a varující před blížícími se problémy. Poskytuje prostor pro politický dialog a předává vládám know-how o tom, jak čelit případným problémům. Kromě rad poskytuje také financování členům, kteří se ocitnou v problémech a rozvojovým státům, kterým pomáhá dosáhnout ekonomické stability a snížení chudoby.

Založení Mezinárodního měnového fondu bylo vedeno snahou vytvořit po druhé světové válce strukturu pro mezinárodní ekonomickou spolupráci, především za účelem vyhnutí se politickým krokům, které přivedly svět do Velké hospodářské krize ve třicátých letech.

Pro zjednodušení směny mezi jednotlivými členy tu byl vytvořen ekvivalent jednotlivých měn nazývaný "zvláštní čerpací práva" (Special Drawing Rights - SDRs). Jeho hodnota je určena měnovým košem, tvořeným americkým dolarem, eurem, yenem a librou šterlinků. Tento měnový koš je každých pět let, v závislosti na vývoji hodnot jednotlivých měn, upravován. SDRs pak mohou být směněna za jakoukoliv volně použitelnou měnu a to buď dobrovolnou směnou mezi dvěma členy a nebo nákupem těchto práv fondem určeným členem se silnou pozicí od člena se slabou pozicí.

Každý nový člen musí po svém vstupu zaplatit tzv. kvótu, která je odvozena z hrubého domácího produktu, otevřenosti trhu, ekonomické rozmanitosti a mezinárodních rezerv. Velikost této částky pak také určuje váhu hlasu daného člena během rozhodování MMF. Určuje také, jakou částku si daný člen může od MMF vypůjčit - dvojnásobek kvóty za rok a celkem až šestinásobek.

Myšlenka Mezinárodního měnového fondu byla koncipována v roce 1944 v Bretton Woods v USA a oficiální začátek fungování MMF se datuje od prosince roku 1945. Původním posláním MMF byl dohled na systém pevných devizových kursů. Hodnota světových měn byla vztažena na zlato a americký dolar. Americká vláda stanovila cenu za jednu unci zlata 35 dolarů. V roce 2010 bylo členy MMF 187 zemí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy