Mezinárodní měnový fond

Aktualizováno 13. 1. 2012 15:44
Mezinárodní měnový fond je nadnárodní organizace vytvořená pro kontrolu ekonomického vývoje členských zemí a za účelem snížení chudoby ve světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA

Mezinárodní měnový fond - MMF (International Monetary Fund - IMF) je nadnárodní ekonomickou institucí, dlouhodobě sledující trendy v ekonomice a varující před blížícími se problémy. Poskytuje prostor pro politický dialog a předává vládám know-how o tom, jak čelit případným problémům. Kromě rad poskytuje také financování členům, kteří se ocitnou v problémech a rozvojovým státům, kterým pomáhá dosáhnout ekonomické stability a snížení chudoby.

Založení Mezinárodního měnového fondu bylo vedeno snahou vytvořit po druhé světové válce strukturu pro mezinárodní ekonomickou spolupráci, především za účelem vyhnutí se politickým krokům, které přivedly svět do Velké hospodářské krize ve třicátých letech.

Pro zjednodušení směny mezi jednotlivými členy tu byl vytvořen ekvivalent jednotlivých měn nazývaný "zvláštní čerpací práva" (Special Drawing Rights - SDRs). Jeho hodnota je určena měnovým košem, tvořeným americkým dolarem, eurem, yenem a librou šterlinků. Tento měnový koš je každých pět let, v závislosti na vývoji hodnot jednotlivých měn, upravován. SDRs pak mohou být směněna za jakoukoliv volně použitelnou měnu a to buď dobrovolnou směnou mezi dvěma členy a nebo nákupem těchto práv fondem určeným členem se silnou pozicí od člena se slabou pozicí.

Každý nový člen musí po svém vstupu zaplatit tzv. kvótu, která je odvozena z hrubého domácího produktu, otevřenosti trhu, ekonomické rozmanitosti a mezinárodních rezerv. Velikost této částky pak také určuje váhu hlasu daného člena během rozhodování MMF. Určuje také, jakou částku si daný člen může od MMF vypůjčit - dvojnásobek kvóty za rok a celkem až šestinásobek.

Myšlenka Mezinárodního měnového fondu byla koncipována v roce 1944 v Bretton Woods v USA a oficiální začátek fungování MMF se datuje od prosince roku 1945. Původním posláním MMF byl dohled na systém pevných devizových kursů. Hodnota světových měn byla vztažena na zlato a americký dolar. Americká vláda stanovila cenu za jednu unci zlata 35 dolarů. V roce 2010 bylo členy MMF 187 zemí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy