Richard Brabec - ministr životního prostředí

1. 2. 2014 18:44
Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky. | Foto: ČTK

Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.

Politická kariéra:

Brabcovo politické působení začalo již v době sametové revoluce, kdy se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Kladně. Za OF byl v roce 1990 zvolen kladenským zastupitelem. Po rozpadu OF vstoupil v roce 1991 do
ODS, za kterou kandidoval v komunálních volbách v roce 1994 a svůj mandát v Kladně obhájil. Na protest proti tehdejším událostem ve straně ODS v roce 1997 opustil. V komunálních volbách pak několikrát neúspěšně kandidoval za US-DEU, nejprve jako nestraník, později i jako její člen.

V roce 2000 byl zvolen v krajských volbách do středočeského zastupitelstva za US-DEU. O čtyři roky později se mu mandát nepodařilo obhájit.

V roce 2012 vstoupil do hnutí ANO Andreje Babiše, za které kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 v Ústeckém kraji. Poslanecké křeslo získal a v nově vzniklé vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL se stal ministrem životního prostředí. Prezident Miloš Zeman kabinet jmenoval 29. ledna 2014.

Osobní život:

Richard Brabec vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Působil jako člen představenstva v několika firmách - např. PRaK, a.s. (1994 až 1996), KR leasing, a.s. (1997 až 1999) či TOROL a.s. (1998 až 2000). Rovněž zastával funkci generálního sekretáře Českomoravské komoditní burzy Kladno, dále pracoval jako vedoucí odboru financování společnosti Unipetrol, a.s., finanční ředitel společnosti Spolana Neratovice a.s. a v letech 2005 až 2011 byl generálním ředitelem Lovochemie, a.s.
Působí také jako člen představenstva Svazu chemického průmyslu ČR.

Richard Brabec je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy