Richard Brabec - ministr životního prostředí

1. 2. 2014 18:44
Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky. | Foto: ČTK

Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.

Politická kariéra:

Brabcovo politické působení začalo již v době sametové revoluce, kdy se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Kladně. Za OF byl v roce 1990 zvolen kladenským zastupitelem. Po rozpadu OF vstoupil v roce 1991 do
ODS, za kterou kandidoval v komunálních volbách v roce 1994 a svůj mandát v Kladně obhájil. Na protest proti tehdejším událostem ve straně ODS v roce 1997 opustil. V komunálních volbách pak několikrát neúspěšně kandidoval za US-DEU, nejprve jako nestraník, později i jako její člen.

V roce 2000 byl zvolen v krajských volbách do středočeského zastupitelstva za US-DEU. O čtyři roky později se mu mandát nepodařilo obhájit.

V roce 2012 vstoupil do hnutí ANO Andreje Babiše, za které kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 v Ústeckém kraji. Poslanecké křeslo získal a v nově vzniklé vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL se stal ministrem životního prostředí. Prezident Miloš Zeman kabinet jmenoval 29. ledna 2014.

Osobní život:

Richard Brabec vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Působil jako člen představenstva v několika firmách - např. PRaK, a.s. (1994 až 1996), KR leasing, a.s. (1997 až 1999) či TOROL a.s. (1998 až 2000). Rovněž zastával funkci generálního sekretáře Českomoravské komoditní burzy Kladno, dále pracoval jako vedoucí odboru financování společnosti Unipetrol, a.s., finanční ředitel společnosti Spolana Neratovice a.s. a v letech 2005 až 2011 byl generálním ředitelem Lovochemie, a.s.
Působí také jako člen představenstva Svazu chemického průmyslu ČR.

Richard Brabec je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy