Richard Brabec - ministr životního prostředí

1. 2. 2014 18:44
Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky. | Foto: ČTK

Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.

Politická kariéra:

Brabcovo politické působení začalo již v době sametové revoluce, kdy se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Kladně. Za OF byl v roce 1990 zvolen kladenským zastupitelem. Po rozpadu OF vstoupil v roce 1991 do
ODS, za kterou kandidoval v komunálních volbách v roce 1994 a svůj mandát v Kladně obhájil. Na protest proti tehdejším událostem ve straně ODS v roce 1997 opustil. V komunálních volbách pak několikrát neúspěšně kandidoval za US-DEU, nejprve jako nestraník, později i jako její člen.

V roce 2000 byl zvolen v krajských volbách do středočeského zastupitelstva za US-DEU. O čtyři roky později se mu mandát nepodařilo obhájit.

V roce 2012 vstoupil do hnutí ANO Andreje Babiše, za které kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 v Ústeckém kraji. Poslanecké křeslo získal a v nově vzniklé vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL se stal ministrem životního prostředí. Prezident Miloš Zeman kabinet jmenoval 29. ledna 2014.

Osobní život:

Richard Brabec vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Působil jako člen představenstva v několika firmách - např. PRaK, a.s. (1994 až 1996), KR leasing, a.s. (1997 až 1999) či TOROL a.s. (1998 až 2000). Rovněž zastával funkci generálního sekretáře Českomoravské komoditní burzy Kladno, dále pracoval jako vedoucí odboru financování společnosti Unipetrol, a.s., finanční ředitel společnosti Spolana Neratovice a.s. a v letech 2005 až 2011 byl generálním ředitelem Lovochemie, a.s.
Působí také jako člen představenstva Svazu chemického průmyslu ČR.

Richard Brabec je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 2 hodinami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy