Richard Brabec - ministr životního prostředí

1. 2. 2014 18:44
Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Richard Brabec - od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky. | Foto: ČTK

Richard Brabec je poslancem za hnutí ANO a od ledna 2014 ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky.

Politická kariéra:

Brabcovo politické působení začalo již v době sametové revoluce, kdy se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Kladně. Za OF byl v roce 1990 zvolen kladenským zastupitelem. Po rozpadu OF vstoupil v roce 1991 do
ODS, za kterou kandidoval v komunálních volbách v roce 1994 a svůj mandát v Kladně obhájil. Na protest proti tehdejším událostem ve straně ODS v roce 1997 opustil. V komunálních volbách pak několikrát neúspěšně kandidoval za US-DEU, nejprve jako nestraník, později i jako její člen.

V roce 2000 byl zvolen v krajských volbách do středočeského zastupitelstva za US-DEU. O čtyři roky později se mu mandát nepodařilo obhájit.

V roce 2012 vstoupil do hnutí ANO Andreje Babiše, za které kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 v Ústeckém kraji. Poslanecké křeslo získal a v nově vzniklé vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL se stal ministrem životního prostředí. Prezident Miloš Zeman kabinet jmenoval 29. ledna 2014.

Osobní život:

Richard Brabec vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Působil jako člen představenstva v několika firmách - např. PRaK, a.s. (1994 až 1996), KR leasing, a.s. (1997 až 1999) či TOROL a.s. (1998 až 2000). Rovněž zastával funkci generálního sekretáře Českomoravské komoditní burzy Kladno, dále pracoval jako vedoucí odboru financování společnosti Unipetrol, a.s., finanční ředitel společnosti Spolana Neratovice a.s. a v letech 2005 až 2011 byl generálním ředitelem Lovochemie, a.s.
Působí také jako člen představenstva Svazu chemického průmyslu ČR.

Richard Brabec je ženatý a má dva syny.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy