Bělehrad

30. 3. 2015 16:02
Hlavnímu městu Srbska se přezdívá Paříž Balkánu nebo také Bílé město. Svádí k tomu široké ulice s kavárnami a honosné budovy v centru města.
Bělehrad, hlavní město Srbska
Bělehrad, hlavní město Srbska | Foto: Thinkstock

Když ale odbočíte z centra, narazíte na pravou tvář Bělehradu, zničenou bezpočtem válek trvající až do konce 20. století.

Bělehrad leží na soutoku řek Sávy a Dunaje téměř uprostřed země, což bylo jedním z důvodů, proč se o něj odpradávna vedly kruté boje. Podle historických pramenů bylo město za své trvání poničeno celkem 44x, proto se není čemu divit, že nejstarší budovy pocházejí z 19. století, kdy z města zmizeli poslední Turci a Srbové srovnali se zemí vše, co prozatím nebylo zbořeno, a co jim je připomínalo. Bělehrad je kulturním, hospodářským i politickým centrem Srbska. Vytváří se zde celá třetina HDP a právě zde se nacházejí sídla velkých společností. Jak by ne, když je Bělehrad jediným městem nad milion obyvatel v zemi.

Bělehrad - základní informace

Název: Bělehrad
Stát: Srbsko
Počet obyvatel: 1 700 000
Rozloha: 360 km²
Nadmořská výška: 117 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 241 obyv./km²
Náboženství: pravoslaví
Telefonní předvolba: +381 11

Každoročně se zde konají také různé festivaly a veletrhy, od těch filmových a hudebních až po divadelní. Gastronomie je různorodá, za výhodné ceny si můžete dát řízek s hranolky i čerstvý salát. Po chuti vám však nebude doba, kterou musíte na objednané pokrmy čekat. Půlhodinu si posedíte i v restauraci, kde není plno. Při cestování autem nebudete mít radost ani z výše dálničních poplatků. Bělehrad a vlastně i celé Srbsko těží ze své strategické polohy maximum, a tak si za průjezd jejich zemí zaplatíte částku, která absolutně neodpovídá kvalitě dálnic.

Historie

Osídlení v oblasti dnešního Bělehradu bylo patrné již v dobách Keltů. Ty zde pak vystřídali Římané, kteří město pojmenovali Singidunum a vybudovali zde přístav. Od 6. století bylo město součástí Byzantské říše a po jejím zániku se sem nastěhovali Slované. Již tehdy ale město trpělo útoky ze strany Benátek i Uherska, které toužily po tom si strategické místo přisvojit. V roce 1284 se Bělehrad stal poprvé hlavním městem Srbska, ve 14. a 15. století byl ale součástí Uher.

K jeho rozkvětu došlo především na počátku 15. století, kdy bylo město součástí posledního srbského státu středověku – Srbského despotátu. V období husitských válek přebral Bělehrad postavení Českých zemí při vývozu stříbra. V polovině 15. století oblast sužovaly nájezdy Turků, což mělo za následek emigraci mnoha vzdělaných lidí z Bulharska, Řecka a Makedonie právě do Bělehradu. Z města se tak stalo kulturní centrum. V průběhu 16. až 18. století město střídavě drželi pod nadvládou Turci a Rakušané. Od roku 1806 je Bělehrad znovu hlavním městem autonomního Srbska, až do roku 1867 zde byla stále přítomná turecká vojska. 19. století znamenalo pro Bělehrad rychlou přeměnu, staré budovy byly zbourány a postaveny nové, které se dramaticky lišily od těch původních.

V roce 1918 se Bělehrad stal hlavním městem Jugoslávie. Za druhé světové války bylo město obsazeno nacistickým Německem a v roce 1944 osvobozeno Rudou armádou. Navzdory rozkvětu města a výstavbě mnoha nových budov Bělehrad v 80. letech 20. století pocítil ekonomické i politické problémy, které měla na svědomí vláda Slobodana Miloševiće, což v důsledku vedlo k bombardování města vojsky NATO v roce 1999. Poškozeny byly především státní budovy, které jsou jako památka na „americkou architekturu konce 20. století“ ponechány v bezútěšném stavu dodnes.

Turistické zajímavosti

Bělehrad, Kalemegdan
Bělehrad, Kalemegdan | Foto: Thinkstock

K nejzajímavějším místům Bělehradu bezesporu patří pevnost Kalemegdan, kterou obklopuje krásný park. Hlavním symbolem tohoto komplexu opevnění je socha Vítěze od chorvatského sochaře Ivana Meštroviče z roku 1928. Jelikož se jedná o nahého muže, socha, která měla být původně postavena v centru města, byla kvůli prudérnosti místních dam přesunuta právě sem.

Nejpůsobivější je hlavní ulice Kněza Mihajla, široký, v noci krásně osvětlený bulvár plný kaváren a značkových obchodů. Na konci této ulice se nachází Náměstí Republiky s budovou Národního divadla z roku 1869 a Národního muzea, jehož rekonstrukce se táhne stejně dlouho jako ta pražská. Ikonou náměstí je socha jezdce Michaila Onrenoviče, za jehož vlády Srbsko získalo nezávislost.

V centru města můžete dále obdivovat Starý a Nový palác z let 1882 a 1913, který kdysi sloužil jako rezidence královských rodů, nebo kostel sv. Sávy, jeden z největších pravoslavných kostelů na světě, který se začal stavět v roce 1935 a ani dnes není plně dokončen. Najdete zde také mešitu Bajrakli Džamija z konce 17. století. Dalším místem, které byste neměli minout, je Ada Ciganlija, což je vlastně městská pláž vinoucí se kolem jezera na řece Sávě.

Počasí

Bělehrad se nachází v pásmu mírného kontinentálního podnebí, pro které je typické střídání čtyř ročních období a rovnoměrné rozložení srážek během celého roku. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy se teploty šplhají průměrně nad 27 stupňů, nejchladnějším je leden, kdy teplota padá k mínus 5 stupňům. Nejvhodnějšími měsíci pro návštěvu jsou i přes vysoké teploty měsíce červen a červenec, které jsou také těmi nejslunnějšími. 

 

Právě se děje

před 34 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy