Komunální volby v Praze 2014: Chodníky

Domácí Domácí
26. 9. 2014 7:28
V některých městských částech chodníky připomínají kvůli výtlukům a nečistotám spíše slalomovou dráhu.
Foto: Hana Pecinová

Zejména v centru totiž chybí plochy pro venčení psů, jejich majitelé pak po svých mazlíčcích neuklízejí, přičemž jim za to nehrozí téměř žádný postih. Jak tento problém chtějí řešit jednotlivé politické strany?

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Čistotu chodníků chceme jednoznačně zlepšovat, požadujeme proto zvýšenou odpovědnost majitelů psů. Budeme také rozšiřovat odpadkové koše s volně dostupnými sáčky.

Demokraté Jana Kasla

Nejsme s čistotou spokojeni, především však panují velké rozdíly mezi různými MČ, větší pozornost je třeba věnovat  centru.

KSČM

S čistotou chodníků spokojeni nejsme. Požadujeme výrazně zlepšit pravidelný úklid veřejných komunikací a prostor. Většinou jde o odpovědnost městských částí, současně by se měla vrátit odpovědnost za úklid chodníků na správce bytových domů a provozoven podniků.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Především zajistíme ročně dvacet kilometrů nových chodníků tam, kde chybí. Chceme také opravit chodníky a ulice, které jsou zničené například po výstavbě kanalizace, ale i všechny další, u nichž byla zanedbána pravidelná údržba a které nyní připomínají tankodrom. Opravy by měly probíhat najednou a koordinovaně, aby občané nebyli nadměrně obtěžováni.

ODS

V našem návrhu rozpočtu na rok 2015 počítáme s vyššími výdaji na rekonstrukce ulic a chodníků než plánuje TOP 09. Takto zrekonstruované ulice a chodníky budou hezčí a je prokázáno, že v čistším prostředí lidé dělají menší nepořádek. Úklid ale rozhodně patří k těm oblastem, které má zajišťovat veřejný sektor a u našich starostů městských částí (které ho zajišťují) bude vždy prioritou. Zároveň jsem připraveni dobudovat odpadní infrastrukturu, tak aby kontejnery na třídění odpadu byly ve všech městských částí v podzemí a nehyzdili ulice Prahy.

Piráti

V poslední době se situace výrazně zlepšila. Pravidelně jsou vidět stroje čistící chodníky, koše jsou na každém rohu, pytlíky u nich. Situace ohledně pražských technických služeb je ovšem problematická a je třeba pravidelně vyhodnocovat efektivitu zvoleného modelu společnosti s majoritním vlastnictvím města a zvážit alternativy.

Pro Prahu

Pro čistotu chodníků je zásadní pravidelný a dostatečný úklid a rovněž nulová tolerance pro „neslušné“ pejskaře, kteří po svým psech nesbírají výkaly. Nechceme šikanovat slušné pejskaře, kteří si uvědomují, že psí výkal patří do popelnice, nikoli na chodník. V tomto ohledu je důležitá i práce městské policie.

Svobodní

Předně musí být chodníky v dobrém stavu. V Praze se stalo zvykem najíždět na chodníky a na chodníku dokonce parkovat, ačkoli konstrukce chodníků na to není stavěná (nezpevněný podklad). Běžně na chodníky najíždějí i nákladní auta. Díry, vydrolené kostky, prohlubně, spáry a nerovnosti jsou příčinou hromadění prachu, alergenů, bláta a svádějí k dalšímu znečišťování. Úklid chodníků je mnohem náročnější. Praha musí trvat na tom, aby policie řešila každé porušení zákona o pozemních komunikacích. Každé narušení povrchu chodníku i silnice musí být opraveno dříve, než vzniknou výtluky. Rovněž nelze tolerovat znečišťování veřejných komunikací. Praha by měla akcentovat ohleduplné chování ve veřejném prostoru. Poslední možností je zkvalitňování úklidu.

TOP 09

V Praze je nedostatek míst pro volné venčení psů, proto se zasadíme, aby k tomuto účelu začaly sloužit nové plochy. Rozšíříme síť odpadkových košů na psí exkrementy.

Úsvit

Je třeba lidi přesvědčit, že jejich město je i jejich domov a doma také nechtějí mít nepořádek. Jsem milovníkem psů, ale uklidit do pytlíku po svém miláčkovi dokáže každý. Chce to jen chtít. Jinak je potřeba udělat pořádek v Technických službách. Peníze jsou na úklid Prahy, ne aby končily v kapsách jiných.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy