Teroristé z 11. září 2001

6. 9. 2011 14:17
11. září 2001 se 19 teroristů, zmocnilo v USA čtyř letadel. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra, jedno spadlo na budovu Pentagonu a čtvrté se zřítilo na pensylvánském venkově.
Munír Mutasádik
Munír Mutasádik | Foto: Reuters

11. září 2001 došlo k jednomu z nejhorších teroristických útoků v historii. Devatenáct islámských teroristů, napojených na síť Al-Káida (vedené tehdy Usámou bin Ládinem), se zmocnilo v USA čtyř letadel.

Únosci letadel

Let číslo 11 (narazil do severní věže WTC): Valíd Šehrí, Vaíl Šehrí, Mohammed Atta (měl v době nárazu pilotovat letadlo), Abdalazíz Umarí a Satám Sukámí

Let číslo 175 (narazil do jižní věže WTC): Marván Šihhí (pravděpodobně příbuzný Mohammeda Atty; měl pilotovat unesené letadlo), Fajád Ahmad, Hamza Ghamdí, Ahmad Ghamdí (jeden z teroristů napojených na Al-Káidu) a Múhand Šehrí

Let číslo 77 (narazil do budovy Pentagonu): Chálid Mizhár, Naváf Hamzí (oba byli v létě před útoky umístěni na seznam sledovaných osob), Madžíd Mukíd, Sálim Hamzí a Haní Handžúr (měl před nárazem pilotovat letadlo)

Let číslo 93 (narazil do země na pensylvánském venkově): Ahmad Haznáví, Ahmad Námí, Ziad Džarrá (po obsazení letadla stroj pilotoval) a Saíd Ghamdí

Zdroj: BBC

Hlavní mozek útoků

K útokům se přihlásila teroristická organizace Al-Káida. Hlavními organizátory měli být Mohammed Atta a "mozek" útoků Chálid Šajch Muhammad, dopadený v roce 2002 v Pákistánu.

Soudní procesy

V dubnu 2011 bylo rozhodnuto, že Chálid, spolu s dalšími čtyřmi obviněnými, se nedostane před civilní soud, jak žádal prezident Obama, ale stane místo toho před vojenským soudem na Guantanámu.

Čtvrtého května 2006 byl za svůj podíl na útocích odsouzen k doživotnímu trestu bez možnosti propuštění odsouzen Francouz marockého původu, Zacarias Moussaoui. Měl se aktivně zapojit do útoků během jedenáctého září, ale měsíc před atentáty ho zatkla FBI. Vyšetřovatelům zamlčel informaci o chystaném útoku, a tak se měl podílet na smrti téměř tří tisíc lidí.

V lednu 2007 byl potom německým soudem na 15 let odsouzen další Maročan, Munír Mutasádik. Důvodem měl být jeho podíl na masové vraždě, když - v rámci hamburské buňky Al-Káidy - napomáhal atentátníkům z 11. září.

Další informace:
- 11. září 2001
- Letadla unesená teroristy 11. září 2001

 

Právě se děje

před 26 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy