Teroristé z 11. září 2001

6. 9. 2011 14:17
11. září 2001 se 19 teroristů, zmocnilo v USA čtyř letadel. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra, jedno spadlo na budovu Pentagonu a čtvrté se zřítilo na pensylvánském venkově.
Munír Mutasádik
Munír Mutasádik | Foto: Reuters

11. září 2001 došlo k jednomu z nejhorších teroristických útoků v historii. Devatenáct islámských teroristů, napojených na síť Al-Káida (vedené tehdy Usámou bin Ládinem), se zmocnilo v USA čtyř letadel.

Únosci letadel

Let číslo 11 (narazil do severní věže WTC): Valíd Šehrí, Vaíl Šehrí, Mohammed Atta (měl v době nárazu pilotovat letadlo), Abdalazíz Umarí a Satám Sukámí

Let číslo 175 (narazil do jižní věže WTC): Marván Šihhí (pravděpodobně příbuzný Mohammeda Atty; měl pilotovat unesené letadlo), Fajád Ahmad, Hamza Ghamdí, Ahmad Ghamdí (jeden z teroristů napojených na Al-Káidu) a Múhand Šehrí

Let číslo 77 (narazil do budovy Pentagonu): Chálid Mizhár, Naváf Hamzí (oba byli v létě před útoky umístěni na seznam sledovaných osob), Madžíd Mukíd, Sálim Hamzí a Haní Handžúr (měl před nárazem pilotovat letadlo)

Let číslo 93 (narazil do země na pensylvánském venkově): Ahmad Haznáví, Ahmad Námí, Ziad Džarrá (po obsazení letadla stroj pilotoval) a Saíd Ghamdí

Zdroj: BBC

Hlavní mozek útoků

K útokům se přihlásila teroristická organizace Al-Káida. Hlavními organizátory měli být Mohammed Atta a "mozek" útoků Chálid Šajch Muhammad, dopadený v roce 2002 v Pákistánu.

Soudní procesy

V dubnu 2011 bylo rozhodnuto, že Chálid, spolu s dalšími čtyřmi obviněnými, se nedostane před civilní soud, jak žádal prezident Obama, ale stane místo toho před vojenským soudem na Guantanámu.

Čtvrtého května 2006 byl za svůj podíl na útocích odsouzen k doživotnímu trestu bez možnosti propuštění odsouzen Francouz marockého původu, Zacarias Moussaoui. Měl se aktivně zapojit do útoků během jedenáctého září, ale měsíc před atentáty ho zatkla FBI. Vyšetřovatelům zamlčel informaci o chystaném útoku, a tak se měl podílet na smrti téměř tří tisíc lidí.

V lednu 2007 byl potom německým soudem na 15 let odsouzen další Maročan, Munír Mutasádik. Důvodem měl být jeho podíl na masové vraždě, když - v rámci hamburské buňky Al-Káidy - napomáhal atentátníkům z 11. září.

Další informace:
- 11. září 2001
- Letadla unesená teroristy 11. září 2001

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy