11. září 2001 došlo k jednomu z nejhorších teroristických útoků v historii. Devatenáct islámských teroristů, napojených na síť Al-Káida (vedené tehdy Usámou bin Ládinem), se zmocnilo v USA čtyř letadel.
Let číslo 11 (narazil do severní věže WTC): Valíd Šehrí, Vaíl Šehrí, Mohammed Atta (měl v době nárazu pilotovat letadlo), Abdalazíz Umarí a Satám Sukámí
Let číslo 175 (narazil do jižní věže WTC): Marván Šihhí (pravděpodobně příbuzný Mohammeda Atty; měl pilotovat unesené letadlo), Fajád Ahmad, Hamza Ghamdí, Ahmad Ghamdí (jeden z teroristů napojených na Al-Káidu) a Múhand Šehrí
Let číslo 77 (narazil do budovy Pentagonu): Chálid Mizhár, Naváf Hamzí (oba byli v létě před útoky umístěni na seznam sledovaných osob), Madžíd Mukíd, Sálim Hamzí a Haní Handžúr (měl před nárazem pilotovat letadlo)
Let číslo 93 (narazil do země na pensylvánském venkově): Ahmad Haznáví, Ahmad Námí, Ziad Džarrá (po obsazení letadla stroj pilotoval) a Saíd Ghamdí
Zdroj: BBC
Hlavní mozek útoků
K útokům se přihlásila teroristická organizace Al-Káida. Hlavními organizátory měli být Mohammed Atta a "mozek" útoků Chálid Šajch Muhammad, dopadený v roce 2002 v Pákistánu.
Soudní procesy
V dubnu 2011 bylo rozhodnuto, že Chálid, spolu s dalšími čtyřmi obviněnými, se nedostane před civilní soud, jak žádal prezident Obama, ale stane místo toho před vojenským soudem na Guantanámu.
Čtvrtého května 2006 byl za svůj podíl na útocích odsouzen k doživotnímu trestu bez možnosti propuštění odsouzen Francouz marockého původu, Zacarias Moussaoui. Měl se aktivně zapojit do útoků během jedenáctého září, ale měsíc před atentáty ho zatkla FBI. Vyšetřovatelům zamlčel informaci o chystaném útoku, a tak se měl podílet na smrti téměř tří tisíc lidí.
V lednu 2007 byl potom německým soudem na 15 let odsouzen další Maročan, Munír Mutasádik. Důvodem měl být jeho podíl na masové vraždě, když - v rámci hamburské buňky Al-Káidy - napomáhal atentátníkům z 11. září.
Další informace:
- 11. září 2001
- Letadla unesená teroristy 11. září 2001