Teroristé z 11. září 2001

6. 9. 2011 14:17
11. září 2001 se 19 teroristů, zmocnilo v USA čtyř letadel. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra, jedno spadlo na budovu Pentagonu a čtvrté se zřítilo na pensylvánském venkově.
Munír Mutasádik
Munír Mutasádik | Foto: Reuters

11. září 2001 došlo k jednomu z nejhorších teroristických útoků v historii. Devatenáct islámských teroristů, napojených na síť Al-Káida (vedené tehdy Usámou bin Ládinem), se zmocnilo v USA čtyř letadel.

Únosci letadel

Let číslo 11 (narazil do severní věže WTC): Valíd Šehrí, Vaíl Šehrí, Mohammed Atta (měl v době nárazu pilotovat letadlo), Abdalazíz Umarí a Satám Sukámí

Let číslo 175 (narazil do jižní věže WTC): Marván Šihhí (pravděpodobně příbuzný Mohammeda Atty; měl pilotovat unesené letadlo), Fajád Ahmad, Hamza Ghamdí, Ahmad Ghamdí (jeden z teroristů napojených na Al-Káidu) a Múhand Šehrí

Let číslo 77 (narazil do budovy Pentagonu): Chálid Mizhár, Naváf Hamzí (oba byli v létě před útoky umístěni na seznam sledovaných osob), Madžíd Mukíd, Sálim Hamzí a Haní Handžúr (měl před nárazem pilotovat letadlo)

Let číslo 93 (narazil do země na pensylvánském venkově): Ahmad Haznáví, Ahmad Námí, Ziad Džarrá (po obsazení letadla stroj pilotoval) a Saíd Ghamdí

Zdroj: BBC

Hlavní mozek útoků

K útokům se přihlásila teroristická organizace Al-Káida. Hlavními organizátory měli být Mohammed Atta a "mozek" útoků Chálid Šajch Muhammad, dopadený v roce 2002 v Pákistánu.

Soudní procesy

V dubnu 2011 bylo rozhodnuto, že Chálid, spolu s dalšími čtyřmi obviněnými, se nedostane před civilní soud, jak žádal prezident Obama, ale stane místo toho před vojenským soudem na Guantanámu.

Čtvrtého května 2006 byl za svůj podíl na útocích odsouzen k doživotnímu trestu bez možnosti propuštění odsouzen Francouz marockého původu, Zacarias Moussaoui. Měl se aktivně zapojit do útoků během jedenáctého září, ale měsíc před atentáty ho zatkla FBI. Vyšetřovatelům zamlčel informaci o chystaném útoku, a tak se měl podílet na smrti téměř tří tisíc lidí.

V lednu 2007 byl potom německým soudem na 15 let odsouzen další Maročan, Munír Mutasádik. Důvodem měl být jeho podíl na masové vraždě, když - v rámci hamburské buňky Al-Káidy - napomáhal atentátníkům z 11. září.

Další informace:
- 11. září 2001
- Letadla unesená teroristy 11. září 2001

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy