Usáma bin Ládin

2. 5. 2011 8:43
Usáma bin Ládin, vůdce Al-Káidy a dlouhou dobu nejhledanější terorista světa, "proslul" zejména jako hlavní mozek teroristického útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001.
Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin | Foto: Reuters

Usáma bin Ládin, vůdce teroristické organizace Al-Káida a dlouhou dobu nejhledanější terorista světa, "proslul" zejména jako hlavní mozek teroristického útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001.

Po necelých deseti letech od počátku honby za jeho hlavou oznámily americké úřady 2. května 2011, že Usáma bin Ládin byl zabit speciálním komandem v Pákistánu.

Vojenská minulost

Usáma bin Ládin se v roce 1979 zapojil do boje proti sovětské invazi v Afghánistánu. Bojovníky, mudžáhidy, výrazně finančně podporoval. Po stažení Sovětů z Afghánistánu se vrátil do Saúdské Arábie, kde pravděpodobně vznikla Al-Káida. Ta měla zpočátku sloužit především jako organizace pomáhající veteránům afghánské války.

Postupně se však stupňovaly její vojenské aktivity a bin Ládin jen s velkou nelibostí nesl přítomnost amerických vojáků v Saúdském království během vláky v Perském zálivu, kterým dala saúdská vláda přednost před jím nabízenými bojovníky. Odsoudil povolení ke vstupu amerických vojsk a následně byl pro protivládní aktivity ze země vyhoštěn.

Odešel do Chartúmu v Súdánu, který se stal sídlem organizace Al-Káida a první teroristické akce pak proběhly na území Somálska. V roce 1996 Ládin vyhlásil válku Spojeným státům americkým a o dva roky později oznámil vytvoření "Mezinárodní islámské fronty za džihád proti Židům a křižákům". Po vyhoštění ze Súdánu se vrátil do Afghánistánu, kterému v té době vládl Talibán a který bin Ládina přijal.

Organizoval mimo jiné bombové útoky na Světové obchodní centrum v roce 1993, na americké ambasády v Keni a Tanzánii v roce 1998 či útok na americkou válečnou loď v jemenském Adenu v roce 2000.

Právě jeho pobyt v Afghánistánu po 11. září 2001 byl jednou z hlavních motivací amerického vojenského tažení do Afghánistánu.

Osobní život

Usáma bin Ládin se narodil 10. března 1957 v saúdsko-arabském hlavním městě Rijádu jako sedmnáctý syn úspěšného obchodníka s vazbami na královskou rodinu - jeho společnosti byly svěřovány v podstatě všechny velké stavební zakázky. Usáma bin Ládin, stylizující se do role mluvčího chudých a potlačovaných, vyrůstal v luxusu a bohatství, v podmínkách na hony vzdálených těm, ve kterých žili lidé, jejichž jménem se snažil mluvit.

V 17 letech se poprvé oženil a zdálo se, že půjde v otcových stopách. Pak ale přišel právě rok 1979 s ním sovětská invaze do Afghánistánu, která všechno změnila.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy