Usáma bin Ládin

2. 5. 2011 8:43
Usáma bin Ládin, vůdce Al-Káidy a dlouhou dobu nejhledanější terorista světa, "proslul" zejména jako hlavní mozek teroristického útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001.
Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin | Foto: Reuters

Usáma bin Ládin, vůdce teroristické organizace Al-Káida a dlouhou dobu nejhledanější terorista světa, "proslul" zejména jako hlavní mozek teroristického útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001.

Po necelých deseti letech od počátku honby za jeho hlavou oznámily americké úřady 2. května 2011, že Usáma bin Ládin byl zabit speciálním komandem v Pákistánu.

Vojenská minulost

Usáma bin Ládin se v roce 1979 zapojil do boje proti sovětské invazi v Afghánistánu. Bojovníky, mudžáhidy, výrazně finančně podporoval. Po stažení Sovětů z Afghánistánu se vrátil do Saúdské Arábie, kde pravděpodobně vznikla Al-Káida. Ta měla zpočátku sloužit především jako organizace pomáhající veteránům afghánské války.

Postupně se však stupňovaly její vojenské aktivity a bin Ládin jen s velkou nelibostí nesl přítomnost amerických vojáků v Saúdském království během vláky v Perském zálivu, kterým dala saúdská vláda přednost před jím nabízenými bojovníky. Odsoudil povolení ke vstupu amerických vojsk a následně byl pro protivládní aktivity ze země vyhoštěn.

Odešel do Chartúmu v Súdánu, který se stal sídlem organizace Al-Káida a první teroristické akce pak proběhly na území Somálska. V roce 1996 Ládin vyhlásil válku Spojeným státům americkým a o dva roky později oznámil vytvoření "Mezinárodní islámské fronty za džihád proti Židům a křižákům". Po vyhoštění ze Súdánu se vrátil do Afghánistánu, kterému v té době vládl Talibán a který bin Ládina přijal.

Organizoval mimo jiné bombové útoky na Světové obchodní centrum v roce 1993, na americké ambasády v Keni a Tanzánii v roce 1998 či útok na americkou válečnou loď v jemenském Adenu v roce 2000.

Právě jeho pobyt v Afghánistánu po 11. září 2001 byl jednou z hlavních motivací amerického vojenského tažení do Afghánistánu.

Osobní život

Usáma bin Ládin se narodil 10. března 1957 v saúdsko-arabském hlavním městě Rijádu jako sedmnáctý syn úspěšného obchodníka s vazbami na královskou rodinu - jeho společnosti byly svěřovány v podstatě všechny velké stavební zakázky. Usáma bin Ládin, stylizující se do role mluvčího chudých a potlačovaných, vyrůstal v luxusu a bohatství, v podmínkách na hony vzdálených těm, ve kterých žili lidé, jejichž jménem se snažil mluvit.

V 17 letech se poprvé oženil a zdálo se, že půjde v otcových stopách. Pak ale přišel právě rok 1979 s ním sovětská invaze do Afghánistánu, která všechno změnila.

 

Právě se děje

Další zprávy