letadlo

Našla se další černá skříňka z letadla, které v lednu havarovalo v Indonésii

Indonéské ministerstvo dopravy ve středu podle agentury Reuters uvedlo, že byla nalezena černá skříňka se zvukovým záznamem z kokpitu dopravního letadla, které se 9. ledna zřítilo do Jávského moře. Nikdo z 62 lidí na palubě tehdy nehodu nepřežil.

Části černé skříňky včetně obalu z 27 let starého Boeingu 737-500 objevili potápěči již po několika dnech od havárie. Pátráním po paměťové jednotce v mělkých, ale bahnitých vodách se silnými proudy nicméně strávili další zhruba tři měsíce. Není zatím jasné, zda je nahrávka v dobrém stavu.

Zdroj: ČTK

Polské aerolinie kvůli pandemii přeruší lety z Ostravy do Varšavy a Prahy

Polská společnost LOT Polish Airlines kvůli pandemické situaci přeruší lety z ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku do Varšavy a také do Prahy. Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava tak dočasně nebudou létat žádné pravidelné osobní linky. Letiště to v pondělí oznámilo v tiskové zprávě. "O termínu obnovení leteckého spojení budeme společně jednat v červnu letošního roku," dodal náměstek moravskoslezského hejtmana Radek Podstawka (ANO). Kraj je majitelem letiště.

 

Zdroj: ČTK

V Nigérii se zřítilo malé vojenské letadlo, zemřelo všech sedm lidí na palubě

Pád malého dopravního letadla nigerijských vzdušných sil dnes připravil o život všech sedm lidí na palubě. Stroj se zřítil nedaleko letiště v nigerijské metropoli Abuja patrně kvůli selhání motoru, informovala s odvoláním na nigerijské úřady agentura Reuters.

"Na místě jsou záchranáři. Bohužel při nehodě zemřelo všech sedm vojáků," uvedl v prohlášení mluvčí nigerijských vzdušných sil.

Stroj typu Beechcraft King Air 350i mířil z letiště v hlavním městě do města Minna, zhruba 110 kilometrů severozápadně od Abuje. Po ohlášení selhání motorů se však otočil zpět k metropoli, kde nedaleko od přistávací dráhy havaroval. Přesnou příčinu nehody určí vyšetřování, píše agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
Pokračovat