Slovinsko

17. 2. 2016 14:18
Malá středoevropská země na křižovatce mezi západem a východem, mezi severem a jihem. Bývalo součástí Rakouska-Uherska, později Jugoslávie a po jejím rozpadu vznikl v roce 1991 samostatný stát.
Vlajka Slovinska
Vlajka Slovinska | Foto: Aktuálně.cz

Podle vědců existuje v Evropě pět základních typů krajiny a malé Slovinsko má čtyři z nich. Tomu  odpovídá klima - středomořské u Jaderského moře, alpské v Alpách, Karavankách a vyšších polohách a kontinentální na severovýchodě. 

Základní údaje

Hlavní město:  Lublaň
Rozloha: 20 253 km²
Nejvyšší bod: Triglav (2864 m)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: přes 2 mil.
Hustota zalidnění: 98,9 obyv./km2
Jazyk: slovinština (úřední), regionálně italština, maďarština, srbština
Národnostní složení: Slovinci, Srbové, Chorvati
Náboženství: římští katolíci (57%)
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 25. června 1991
Měna: euro (EUR)

Tradičně je země rozdělena na osm regionů: Gorenjska, hornatý kraj s Alpami ležící na severu a severovýchodě, Štajerska, kraj řek, údolí, vinohradů a starobylých měst, Koroška, Prekmurje, nížina za řekou Murou, Primorska, krátké pobřeží s přilehlými vrchy, údolími a krasem, Dolenjska, jižní část země s řekou Krkou, kopečky a vinohrady, vnitrozemní Notranjska, kraj lesů a krasových jeskyní a Velika Ljubljana. Hlavním městem je Lublaň, další velká města jsou Kranj, Maribor, Celje, Koper.

Historie

První archeologické nálezy na tomto území pocházejí z doby kamenné.  První písemné záznamy jsou z doby římské, hlavním městem oblasti byla Emona, dnešní Lublaň. Od středověku až do konce první světové války bylo Slovinsko ovládáno Němci a v menší míře Maďary a Italy, bylo součástí Rakouska-Uherska. Dalších sedmdesát let tvořilo jeden díl Jugoslávské federace.  V roce 1991 se zde odehrála tzv. „desetidenní válka“ i s mrtvými. Po ní se Slovinsku jako prvnímu státu podařilo osamostatnit a na rozdíl od zbytku bývalé Jugoslávie se úspěšně rozvíjet v míru. Prestiž země stále vzrůstala, malé Slovinsko si začalo získávat respekt a životní úroveň obyvatel rostla.

Hospodářství

V současné době je největší počet obyvatel zaměstnaných ve službách (velkou část tvoří cestovní ruch), následuje průmysl (asi 30%) a zemědělství. Ve Slovinsku je tradiční kovozpracující průmysl, chemický, elektronický, potravinářský a farmaceutický. Zemědělská plocha je z velké části rozdělena na malé části, na nichž hospodaří malé statky, které se často věnují agroturistice.

Obyvatelstvo a náboženství

Slovinsko má asi 2 miliony obyvatel, většina z nich je slovinské národnosti, v zahraničí pak žije asi půl milionu Slovinců. Silné menšiny jsou v Celovci (Klagenfurtu), Gradci (Graz) a Trstu (italský Terst).  V Piranu a Izole se naopak mluví italsky.

Zajímavosti

  • Svou dnešní podobu získala Lublaň díky architektovi Jože Plečnikovi, který byl přítelem T. G. Masaryka a zanechal svou stopu také na Pražském hradě.
  • Jedním z přírodních divů světa je rozsáhlý podzemní svět s tajemným mizejícím jezerem Cernica.
  • V městečku Lipica na hranicích s Itálií se nachází farma s chovem koní, proslulých bílých lipicánů. Dvakrát do týdne se koná představení klasické jezdecké školy.
  • Slovinská kuchyně si získává své jméno po celém světě.

Slovinština patří do rodiny jazyků slovanských, větve jihoslovanské, nejpříbuznějšími jazyky jsou srbština a chorvatština. Přestože slovinštinu používá tak málo lidí, má tento jazyk necelých 50 nářečí.

S nádhernou přírodou, Alpami a dalšími pohořími je spojena slovinská vášeň pro pěší turistiku. V Lublani se kvůli výletům konají nedělní bohoslužby až večer. Asi 57% obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi, přes 10% jsou ateisté, kolem 2% muslimové, pravoslavní, méně než 1% protestanti.

Politický systém

Po roce 1991 nastal v zemi celkem poklidný přechod od vlády jedné strany k pluralitní demokracii a od komunistického centrálního plánování k tržní ekonomice. Ústava z roku 1991 ustavila parlamentní formu vlády v čele s premiérem, poslanci se volí každé 4 roky. Prezident je volen každých 5 let. Politické strany, které mají od roku 1992 ve Slovinsku svůj vliv, jsou zejména Sociální demokraté (Socialni demokrati – SD), Slovinská demokratická strana ( Slovenska demokratska stranka – SDS), ZARES - Nová politika (Zares – Nova politika), Demokratická strana důchodců Slovinska (Demokratična stranka upokojencev Slovenije – DeSUS), Slovinská národní strana (Slovenska nacionalna stranka – SNS) a Liberální demokracie Slovinska (Liberalna demokracija Slovenije  – LDS).

Dovolená a cestování

Cestovní ruch se začal ve Slovinsku rozvíjet od poloviny 19. století po vybudování železnice. Cílem návštěvníků bylo jezero Bled a jeskyně Postojna. Dnes Slovinsko mnohé překvapí vysokou úrovní služeb, vynikající kuchyní a pohostinností.  

Slovinská turistická centrála už několik let vydává tematicky zaměřené mapy. Nejatraktivnější jsou Zlatorohova cesta (vede z Lublaně do Julských Alp) a Smaragdová cesta (druhá část Julských Alp, název má podle smaragdové řeky Soči, kolem které vede k moři). Turisty přitahují především Julské Alpy, hlavní město Lublaň, slovinské lázně, krátké pobřeží Slovinské Istrie, Škocjanské jeskyně, hřebčinec Lipica, Sečoveljské soliny. Byla tu vybudována síť dálnic, díky nimž se člověk za hodinu jízdy ocitne v úplně jiném světě. – od moře se rychle dostane třeba do království horských velikánů nebo do tajemného podzemí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy