Maribor

3. 2. 2015 12:09
Druhé největší město Slovinska není na první pohled ani příliš krásné, ani zajímavé.
Maribor, Slovinsko
Maribor, Slovinsko | Foto: Thinkstock

Za návštěvu ale určitě stojí, už jen proto, že zde mají údajně nejstarší keř vinné révy na světě, který nese hrozny již déle než 400 let.

Maribor se nachází na severovýchodě Slovinska na řece Drávě, která ve staré části města dosahuje úctyhodné šířky. Do Rakouska je to co by kamenem dohodil a jeho vliv je znát na každém kroku, a to především v architektuře.

Maribor - základní údaje

Název: Maribor        
Stát: Slovinsko
Počet obyvatel: 115 000
Rozloha: 140 km²
Nadmořská výška: 275 m.n.m.
Hustota obyvatel: 730 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +386

Město jen naprosto věrné tradicím, což poznáte například na původních názvech ulic (třída Partyzánů) nebo různých institucí (kino Úderník). Když sem zavítáte, neubráníte se pocitu, že jste doma v Česku. Pocit se umocní například při prohlídce budovy Národního domu, která je věrnou kopií radnice v Pardubicích. Maribor je hospodářským, finančním a kulturním centrem severovýchodního Slovinska. Nachází se zde druhá největší univerzita založená v roce 1975. Hlavním průmyslovým podnikem je Tambus Maribor, který až do roku 1996 vyráběl autobusy pro celou bývalou Jugoslávii a další země východního bloku. Nejmalebnější částí města je určitě vinice táhnoucí se po břehu řeky Drávy až na vrchol kopce.

Kromě keříků vinné révy můžete obdivovat také jezírka a vodotrysk. Velká a modernější část města se nachází na druhém břehu řeky, než je ta historická. Protože je město položeno na relativní rovině, je těžké odhadnout, jak vlastně je město velké, dokud nevystoupíte na kopec nad ním. Pro sportovní fanoušky je zde k vidění zápas fotbalového klubu NK Maribor, navštívit mohou také lyžařské středisko Maribor – Pohorje.

Historie

První písemná zmínka o existenci města pochází z roku 1204, kdy bylo město popisováno jako tržiště poblíž hradu. Městská práva dostalo v roce 1254, ale název pochází z původního jména hradu Marchburch, o kterém jsou k nalezení písemné zmínky již z roku 1164. Městu se začalo dařit zejména poté, co Rudolf Habsburský porazil Přemysla Otakara II. v roce 1278. Od té doby odolalo město obléhání vojska Matyáše Korvína v roce 1480 a osmanských Turků v letech 1532 a 1683.

Pod nadvládou habsburské monarchie město zůstalo až do roku 1918. V té době zde žilo 80 % rakouských Němců a 20 % Slovinců a většina dění ve městě tak byla pod rakousko-německou kontrolou. Po první světové válce byl Maribor po bojích Slovinců s rakouskými Němci pod kontrolou slovinských ozbrojených složek a město bylo uznáno za součást Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a opustilo jej mnoho rakouských Němců.

V roce 1941 vstoupily do města oddíly říšskoněmecké branné moci a začalo vysídlování Slovinců. Maribor se jako centrum zbrojního průmyslu stal v posledních letech války terčem spojeneckých náletů. Po válce se město stalo kulturním a průmyslovým centrem celé Jugoslávie. Od té se odpojilo až v roce 1991, což ale pro místní průmysl znamenalo citelný otřes a nezaměstnanost dosáhla celých 25 %. Ke zlepšení došlo až v polovině 90. let minulého století, kdy došlo k rozvoji malého a středního podnikání. Slovinsko vstoupilo do EU v roce 2004 a v roce 2007 přijalo euro jako svou národní měnu.

Turistické zajímavosti

Maribor, stara trta
Maribor, stara trta | Foto: Thinkstock

Tím nejzajímavějším, co město Maribor nabízí, není kupodivu historické centrum ani řeka s mostem, ale vinná réva. V roce 2004 byl do Guinessovy knihy rekordů zapsán nejstarší exemplář vinné révy na světě známý jako Stara trta, který se nachází na nábřeží u řeky Drávy. Její věk se odhaduje na cca 440 let a keř této révy naleznete na jižní straně průčelí jednoposchoďové budovy, kde se ve výšce dvou metrů rozděluje na dvě větve v délce 15 metrů. Přestože má téměř půl tisíciletí, stále plodí víno, každý rok jde o zhruba 50 kg vinné révy, ze které je vyrobeno cca 25 litrů vína. To však není určeno k běžnému prodeji, používá se pouze při výjimečných státnických příležitostech, při návštěvě Mariboru jej dostal například papež Jan Pavel II., ruský prezident Medveděv nebo herec Arnold Schwarzenegger. Keř se opírá o budovu z 16. století, která byla kdysi součástí mariborských hradeb. Dnes se nazývá Dům staré révy a slouží jako informační centrum, vinotéka a muzeum věnované vinařství.

Městu vévodí hrad z 15. století, postavený na kopci nad vinicemi. Dnes se v něm nachází muzeum věnované historii Mariboru. Kromě toho ve městě najdete také gotickou katedrálu z 12. století a renesanční radnici z 15. století. Na Hlavním náměstí se nachází také morový sloup, připomínající tragickou událost, kdy v 17. století zemřela na mor celá třetina města. Zajímavou procházku si udělejte k přístavu Lent, kde se posaďte do jedné z kaváren a restaurací. Plno je tu zejména v létě, kdy se zde konají různé slavnosti a festivaly.

Počasí

Maribor se nachází v místech vlhkého kontinentálního klimatu, proto jsou zde léta horká a zimy chladné, kdy se průměrné teploty pohybují okolo nuly. Pokud sem zavítáte v letních měsících (červenec a srpen), počítejte s teplotami pohybujícími se nad 25 stupni. Proto se zde tolik daří pěstování vinné révy. O Mariboru se říká, že je to jedno z nejslunečnějších slovinských měst se zhruba 266 dny slunečního svitu, takže pokud vyloženě netoužíte po zimních sportech, vydejte se sem na jaře nebo v létě.

 

Právě se děje

Další zprávy