Mariánské Lázně

10. 2. 2015 13:02
Mariánské Lázně jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji.
Foto: Viktor Marčuk

Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst a zároveń druhými největšími českými lázněmi. Město se nachází v údolí jižně od CHKO Slavkovský les.

Historie:

Mladé lázeňské město vzniklo na počátku 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho léčivých pramenů.

Základní údaje

Rozloha: 51,81 km²

Počet obyvatel: 13 337

Kraj: Karlovarský

Okres: Cheb

Starosta: Vojtěch Franta (nestr. za Piráty)

PSČ: 353 01

Tyto prameny znali místní obyvatelé již od 13. století. Roku 1528 byly na příkaz krále Ferdinanda I. zkoumány na obsah soli a koncem 18. století začal lékař tepelského kláštera Dr. Josef Nehr systematicky zkoumat jejich léčivé účinky. V roce 1812 vznikla z rozhodnutí opata tepelského kláštera Karla K. Reitenbergera samostatná obec Mariánské Lázně. Jméno získala podle obrázku Panny Marie, který kdysi býval zavěšený u Mariina pramene. Příliv lázeňských hostů vedl k rozsáhlé výstavbě klasicistních a empírových domů, pavilonů, altánů a kolonád obklopených rozsáhlými parky.

Návštěvu tohoto města si nenechalo ujít mnoho významných kulturních, vědeckých i politických osobností z celého světa, mezi které patří například Ema Destinová, Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Nietzsche, Johann Strauss, britský král Edward VII., Jan Neruda, Franz Kafka a řada dalších. Roku 1865 byly Mariánské Lázně povýšeny na město. Zlatý věk Mariánských Lázní mezi lety 1870–1914 dodnes připomínají četné přestavby a novostavby lázeňských budov, hotelů, kolonád i kostelů, dále byly rozšířeny parky a vytvořeny romantické vyhlídky.

Historickým milníkem se stal rok 1872, kdy město získalo železniční spojení s Chebem, VídníPrahou přes Plzeň a roku 1898 s Karlovými Vary. Návštěvnost Mariánských Lázní začala díky železnici mnohonásobně růst. Město však bylo později výrazně poznamenáno dvěma světovými válkami. Lázeňský ruch se do města navrátil za první republiky a roku 1927 se díky výstavbě letiště v blízských Sklářích ještě více spojilo se světem.

Mnichovskou dohodou byly Mariánské Lázně přičleněny k nacistickému Německu. Během tzv. křišťálové noci v listopadu 1938 nacisté vypálili místní židovskou synagogu, která byla následně stržena. Za druhé světové války sloužily Mariánské Lázně jako lazaretní město. Po válce došlo k odsunu Němců a do města přišli noví obyvatelé z vnitrozemí či okolních států.

Po roce 1948 se tvář města poněkud změnila, a to především v důsledku výstavby panelových sídlišť a také kvůli tomu, že během této doby některé lázeňské budovy zchátraly. Nové možnosti se městu otevřely po roce 1989 a v současné době se Mariánské Lázně snaží získat zpět svůj kredit světových lázní z období „zlatého věku“.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Foto: Viktor Marčuk

Mariánské Lázně jsou vyhledávaným lázeňským městem. Díky chemické rozmanitosti zdejších pramenů jsou léčebné procedury v Mariánských Lázních vhodné k léčbě mnoha nemocí. V nejbližším okolí vyvěrá přes sto minerálních pramenů, ve městě samotném kolem čtyřiceti. Návštěvníky láká také místní architektura typická pro lázeňská města. Mariánské Lázně se mohou pochlubit upravenými parky, novobarokní kolonádou z roku 1889, před níž stojí zpívající fontána, která hraje denně každou lichou hodinu mezi 7.00 do 19.00, ve 21.00 a 22.00 hodin se k hudbě přidává ještě projekce s barevným osvětlením. Slavnostní zahájení je vždy 30. dubna ve 21.00 hodin a ukončení provozu na přelomu října a listopadu.

Mezi tradiční akce v Mariánských Lázních patří Mezinárodní festival Fryderyka Chopina nebo literární festival Goethův podzim.

Instituce v Mariánských Lázní:

Městský úřad Mariánské Lázně tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Mariánské Lázně patří do obvodu Okresního soudu v Chebu. Odvolacím soudem je Krajský soud v Plzni.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Mariánských Lázních se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Karlovarský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Mariánských Lázních kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manchester City získal z Valencie mladého Španěla Torrese

Manchester City získal z Valencie talentovaného španělského fotbalistu Ferána Torrese. Za dvacetiletého křídelního hráče zaplatil anglický vicemistr 23 milionů eur (600 milionů korun) a podepsal s ním pětiletou smlouvu.

Torres přichází do City jako náhrada za Němce Leroye Saného, jenž v červenci přestoupil do Bayernu Mnichov. Španělský mládežnický reprezentant hrál za A tým Valencie od 17 let a v minulé sezoně vstřelil v soutěžních zápasech šest gólů.

před 2 hodinami

Trump po měsících odmítání podpořil korespondenční hlasování ve volbách, postup doporučil lidem na Floridě

Ačkoliv americký prezident Donald Trump již několik měsíců bez patřičných důkazů varuje před možnými podvody, které by podle něj doprovázelo široké využívání možnosti hlasovat v nadcházejících prezidentských volbách poštou, dnes tento postup doporučil voličům na Floridě. Ta je přitom jedním z hlavních takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slovenský premiér žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta ve výši 33 tisíc eur

 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu kvůli porušení stavebního zákona hrozí pokuta až 33.000 eur (přes 862.000 korun). Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Premiér svoje pochybení přiznal už minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy