Život
Johann Wolfgang Goethe se narodil v 28. srpna 1749 ve Frankfurtu nad Mohanem v měšťanské rodině (během svého života byl povýšen do šlechtického stavu). Kromě jedné sestry zemřeli všichni sourozenci na neštovice. Jeho otec, který byl císařským radou, svého syna velmi svědomitě vychovával a věnoval se i jeho vzdělání. Mladý Goethe se učil řecky, latinsky, hebrejsky, francouzsky, anglicky, a italsky, jezdil na koni, věnoval se šermu. Dobře znal i literaturu v těchto jazycích.
Základní údaje
Narození: 28. srpna 1749, Frankfurt nad Mohanem
Úmrtí: 22. března 1832, Výmar
Manželka: Christiane Vulpiusová
Studoval práva v Lipsku, a k tomu ještě poetiku, stylistiku a další obory, začal se věnovat vlastní poezii. Po studiích se vrátil do rodného města a začal se věnovat advokátní praxi. Od konce roku 1775 až do své smrti žil Goethe jako ministr státní správy u dvora ve Výmaru, odkud podnikal krátké cesty do zahraničí. Cestoval hodně do Itálie, hlavně Říma, kde e zajímal o antické památky. Později jezdil rád do Čech, hlavně do lázeňských měst Karlovy Vary, Teplice, Mariánské lázně.
Nejznámější díla
Utrpení mladého Werthera, Faust, Ifigénie na Tauridě, Viléma Meistera léta učednická, Viléma Meistera léta tovaryšská
Během svého života měl své lásky a múzy, které ho inspirovaly v jeho tvorbě. V říjnu 1806 se oženil s Christiane Vulpiusovou, která bohužel za 10 let zemřela. V Mariánských Lázních prožil Goethe již jako starý muž svou poslední lásku, sedmnáctiletou Ulriku von Levetzow. Setkali se v roce 1821, Goethovi bylo 72 let. Viděli se ještě v letech 1822 a 1823. Básník požádal o ruku Ulriky, ta ho však odmítla. Goethe vyjádřil své zklamání v básni "Mariánskolázeňská elegie". Zemřel ve věku 83 let na nachlazení po vyjížďce na koni.
Dílo
J. W. Goethe začal psát už v době, kdy studoval práva v Lipsku. První milostné verše jsou ještě v duchu dobové rokokové anakreontiky. Brzy se sblížil s ideovým hnutím Sturm und Dranga začal tvořit svěží milostnou a přírodní lyriku. Po studiích začal psát básnické a dramatické vize, v nichž vyjadřoval odpor proti feudálnímu absolutismu – Prométheus (1774), Götz z Berlichingenu (1771).
Jako by se před mou duší byla rozhrnula opona: dějiště nekonečného života se přede mnou změnilo v propast věčně otevřeného hrobu... Není okamžiku, kdy bys nebyl ničitelem a nemusil jím být. Nejnevinnější procházka připravuje tisíce ubohých červíčků o život, jediný krok rozvrací pracné stavby mravenců a zadupává ten malý svět do potupného hrobu. Nedojímají velké, a přece jen vzácné, pohromy světa, povodně, odplavující vaše vesnice, zemětřesení, pohlcující vaše města. Mně užírá srdce všestravující síla ukrytá v celé přírodě, která nestvořila nic, aby to souseda, aby to sebe neničilo. A tak se potácím v úzkostech! Nebe a země a všechny tvořivé síly kolem mne! Nevidím nic než věčně hltající, věčně přežvykující obludu. J. W. Goethe, Utrpení mladého Werthera
Proslavil se svým románem v dopisech Utrpení mladého Werthera (1774). Pokračoval v literární tvorbě dál, mezi jeho nejvýznamnější díla patří humanistické veršované drama na euripidovské téma Ifigenie na Tauridě (1787), satirický zvířecí epos Lišák Reinecke (1794), dvoudílný výchovný román Viléma Meistera léta učednická a Viléma Meistera léta tovaryšská (1796 a 1829), společensko-psychologický román o milostných a manželských otázkách Spřízněni volbou (1809), cyklus básní podle orientálního vzoru Západovýchodní díván (1819). Vrcholem Goethova díla je dvoudílná monumentální dramatická báseň Faust (1808 a 1832).
Utrpení mladého Werthera
Ústředím motivem dvoudílného milostného románu v dopisech je nešťastná láska hlavního hrdiny k Lottě, snoubence a později manželce jeho přítele. Zároveň se snaží začlenit do společnosti. První část končí útěkem z městečka, kde žije Lotta. Druhá část líčí jeho nové působiště na velvyslanectví, návrat k Lottě a končí sebevraždou. Formou díla je kombinace románu v dopisech a deníkových záznamů s vydavatelským komentářem.
Faust
Co není v citu, marně se to shání. Z duše se vám to musí drát, by v nadšení a v rozkochání posluchač za srdce byl jat. J. W. Goethe, Faust
Vrcholné dílo německé klasiky a jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury. Inspirací byla pověst z 16. století zpracovaná v knížkách lidového čtení. Doktor Faust v touze po poznání zaprodal svou duši ďáblu. Tragédie o 2 dílech a 12 111 verších řeší hodnotu, nebo bezcennost člověka. Faust přijme služby Mefistofela s tím, že když dojde uspokojení a zatouží zůstat v dosaženém, propadne duší. Je mu navráceno mládí, účastní se studentských pitek, objeví se mladá Markétka… Ve finále Faust jako vládce přímořské krajiny, zestárlý a osleplý, ale stále plný nových plánů, umírá a jeho duše dochází spásy.