Grenoble

21. 1. 2016 10:07
Francouzské město Grenoble budou znát především vyznavači sjezdového lyžování a dalších zimních sportů. Ze všech stran je obklopeno vrcholky francouzských Alp, jež nabízejí dech beroucí výhledy do okolí.
Grenoble, Francie
Grenoble, Francie | Foto: Thinkstock

Grenoble se nachází na jihovýchodě Francie, na úpatí Alp a soutoku řek Drac a Isère. Je položeno v údolí a obklopeno třemi pohořími – Vercors, Belledone a Chartreuse. Díky tomu je ve světě známé především jako centrum zimních sportů, není tedy divu, že se zde v roce 1968 konaly zimní olympijské hry (v těsné blízkosti také v roce 1924 v Chamonix a v roce 1992 v Albertville). Kromě toho je Grenoble známý také jako univerzitní město, jehož symbolem je lanovka vedoucí k pevnosti Bastille. Jde o nejstarší městskou kabinovou lanovou dráhu v Evropě.

Mimo sportovce a studenty budou město rádi obdivovat také designéři a milovníci kulturního vyžití – nachází se zde jedno z nejvýznamnějších muzeí v Evropě vystavující díla mistrů 13. až 20. století. Konání olympijských her hrdě připomíná areál Parc Paul-Mistral se stadionem pro 70 tisíc diváků. Z průmyslu se zde nachází textilní výroba (především tradiční výrobě rukavic) a elektrochemický a biochemický průmysl.

Díky velkému počtu studentů, kteří sem jezdí na výměnné pobyty, má město mladistvý nádech. Je doslova prošpikováno kavárničkami a útulnými restauracemi, mezi nimiž vede ta s názvem Kavárna U kulatého stolu (Café de la Table Ronde), druhá nejstarší kavárna ve Francii, často navštěvovaná známými umělci, spisovateli a politiky.

Historie

První zmínky o Grenoblu pocházejí z roku 43 př. n. l., kdy šlo pouze o malou vesničku s názvem Cularo, založenou keltským kmenem Allobrogů nedaleko mostu přes řeku Isère. Na její obranu byla okolo v roce 286 postavena zeď. V roce 381 vesnici navštívil římský císař Gracián a vytvořil z ní město s názvem Gratianopolis. Ve 4. století došlo k rozkvětu křesťanství, v roce 377 byla založena místní diecéze. Po pádu Římské říše bylo město součástí Burgundského království a po roce 1032 Svaté říše římské.

Grenoble vzkvétal především v 11. století, kdy byl hlavním městem hrabství Albon. V roce 1339 byla založena místní univerzita a v roce 1349 bylo město podstoupeno Francii. V té době byl Grenoble významnou křižovatkou mezi Vídní, Ženevou, Itálií a regionem Savoy a také průmyslovým centrem. V roce 1575 se vůdcem města stal François de Bonne, vévoda z Lesdiguières, který započal stavbu bastily, aby tak město ochránil, a zasloužil se také o zvětšení městských hradeb.

V roce 1790 bylo město přejmenováno na Grelibre. 19. století znamenalo rozkvět průmyslu, výroba rukavic sílila a zboží bylo vyváženo do USA, Británie a Ruska. Prví vlaky dorazily do Grenoblu v roce 1858. První světová válka paradoxně zrychlila místní průmysl a zlepšila ekonomiku. Za druhé světové války město odolalo německé okupaci a v roce 1968 hostilo 10. zimní olympijské hry, což mělo za následek modernizaci a novou výstavbu města.

Turistické zajímavosti

Grenoble, kabinová lanovka
Grenoble, kabinová lanovka | Foto: Thinkstock

Symbolem Grenoblu je zajisté místní kabinková lanovka, která patří mezi nejstarší v Evropě, postavena byla v roce 1934 a za dobu svého fungování svezla více než 15 milionů lidí. Má podobu netradičních pěti bublin pohybujících se po kovových lanech na vrchol Bastilly, pevnosti z 16. století, nacházející se ve výšce 475 metrů nad městem. Z tohoto místa je nádherný výhled do okolí, když je jasno, dohlédnete až do Lyonského údolí a na vrcholek Mont Blanc. Nachází se zde také první městská horolezecká stezka na světě.

Kromě lanovky je Grenoble velmi bohatý na muzea. Navštívit musíte Muzeum umění, Dauphinské muzeum ukazující tradice Dauphinské provincie, nebo Muzeum přírodních dějin s interaktivními hrami a poli s drahokamy a klenoty. Za návštěvu stojí také kostel svatého Laurenta postavený na merovejské kryptě, nejvýznamnější archeologické památce města, a palác parlamentu Dauphiné, postavený okolo roku 1500, který sloužil nejen jako budova parlamentu, ale také jako soud nebo sídlo městské rady.

Počasí

Grenoble má přímořské podnebí bez očividných období sucha. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty pohybují okolo 28 stupňů. Největší zima bývá v lednu a únoru, kdy můžete očekávat teploty těsně pod bodem mrazu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy