Ženeva

30. 11. 2014 14:58
I když je druhé největší švýcarské město považováno za jedno z nejdražších a nejkosmopolitnějších v Evropě, na první pohled se to vůbec nezdá.
Foto: Thinkstock

Po městě vás provezou postarší modré tramvaje a kávu si dáte v útulné zahrádce mini kavárničky.

Ženeva leží u stejnojmenného jezera, které je místními nazýváno také jako Lac Léman. Najdete ji na jihozápadě Švýcarska, na hranici s Francií, kde právě ze Ženevského jezera vytéká řeka Rhôna. Z města můžete při dobré viditelnosti zahlédnout nejvyšší horu Alp Mont Blanc, vzdálenou od Ženevy cca 70 km. Přesto, že město působí téměř vesnickým dojmem, je sídlem mnoha mezinárodních organizací. Sídlí zde například evropské středisko OSN, Evropské centrum pro jaderný výzkum, Světová zdravotnická organizace atd. Kromě toho je Ženeva také uznávaným bankovním a obchodním centrem a světovým střediskem hodinářského průmyslu. Milovníci rychlých kol město zajisté znají díky pravidelnému konání ženevských autosalonů v kongresovém a výstavním centru s názvem Palexpo.

Ženeva - základní informace

Název: Ženeva          

Stát: Švýcarsko

Počet obyvatel: 195 000

Rozloha: 46 km²

Nadmořská výška: 375 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 070 obyv./km²

Náboženství: protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +22

Další tváří Ženevy je pak ta intelektuální. Kázal zde Jan Kalvín, narodil se zde Jean Jacques Rousseau a také Voltaire. Onen všudypřítomný bílý kříž na červeném poli má také své opodstatnění, v roce 1863 zde na popud Henryho Dunanta, ženevského bankéře, který po bitvě u Solferina pomáhal raněným vojákům, vznikl Červený kříž.

Historie

V roce 121 př. n. l. dobyli Římané město tehdy označované jako Genava, kde v té době sídlil kmen Allobrogů. Podle některých údajů zde mezi lety 52 a 58 př. n. l. pobýval Julius Caesar. V 5. století byla Ženeva sídelním městem burgundských králů a až do 16. století zde sídlil biskup. Na začátku 11. století se město stalo součástí Svaté říše římské a od roku 1124 má v rukou moc bezvýhradně biskup.

Od poloviny 13. století se však měšťané snaží vydobýt si lepší postavení, což se jim podařilo až v roce 1526, kdy se po vzoru italských měst vymanili z moci biskupů. Od poloviny 16. století se do města šířily myšlenky německé reformace a později byli zakázány katolické bohoslužby. Ve stejnou dobu v Ženevě začíná působit francouzský reformátor Jan Kalvín, který zavedl přísný teokratický režim. Město se stalo útočištěm náboženských exulantů, čímž se sice rozrostlo a zbohatlo, ale čím dál více byly viditelné spory mezi movitou a nemovitou vrstvou a město prošlo několika povstáními.

Starý režim padl v roce 1793 a o rok později byla přijata nová ústava a do popředí byl postaven především průmysl hodinářský zlatnický a textilní. Na přelomu 18. a 19. století patřila Ženeva Francii, po porážce Napoleona v roce 1815 vznikl stejnojmenný švýcarský kanton. Dalšího rozkvětu se městu dostalo v druhé polovině 19. století, kdy padly městské hradby a město bylo značně přestavěno. Ženeva a celé Švýcarsko si zachovalo neutralitu během první i druhé světové války a nikdy nebylo napadeno Německem. I díky tomu se země posléze stala respektovanou na poli mezinárodních organizací, i když se paradoxně nikdy nestala jejich součástí.

Turistické zajímavosti

Ženeva, fontána
Ženeva, fontána | Foto: Thinkstock

Symbolem města, i když nijak dech beroucím, je fontána Jet d´eau s vodotryskem dosahujícím až do výšky 140 metrů. Město je rozděleno částí jezera na luxusní pravý břeh a historický levý břeh, kde také najdete nejvíce památek. Například také náměstí Bourg de Four s budovu soudu z 18. století a románsko-gotickou katedrálou sv. Petra z 13. století. Zmínky o ní naleznete ale již v pramenech z 6. století, protože je postavena na místě starého kostela. O kousek dál naleznete u tehdejších reformátorů velice oblíbený kostel Notre Dame la Neuve z 13. století.

Oddychnout si můžete v parku Promenade des Bastions, kde především v letních měsících probíhají různé koncerty, festivaly a hry. Stejně kvalitní odpočinek najdete i u jezera Lac Léman, jeho severní břeh je bez nadsázky nazýván švýcarskou riviérou. Rozsáhlý areál obsahuje například Anglické zahrady, pětimetrové květinové hodiny vytvořené z více než 6 500 rostlin a Národní památník z roku 1869 připomínající připojení Ženevy ke konfederaci. Z muzeí nesmíte minout například to hodinářské, kde ve čtyřech patrech můžete obdivovat taje titěrné práce, luxus drahých hodinek i fakt, že u zrodu hodinářské značky Patek Philippe stál před staletími Čech František Čapek. 

Počasí

Podnebí v Ženevě je mírné, velmi podobné tomu v České republice. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty pohybují až kolem 27 stupňů, nejchladněji je pak v lednu a únoru, kdy teploty padají pod mínus 2 stupně. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě jsou měsíce červen, červenec, srpen a září, kdy ve městě probíhají festivaly a slaví se svátek města (srpen), který je doprovázen koncerty a ohňostroji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Soud uložil Nárožnému za dvojnásobnou vraždu v Přerově doživotní trest

Za dvojnásobnou vraždu manželů z Přerova z roku 2009, jejichž těla se dosud nenašla, uložil ve čtvrtek olomoucký vrchní soud šestačtyřicetiletému Pavlu Nárožnému doživotní trest. Vyhověl tak žalobci, který argumentoval mimořádnou společenskou nebezpečností.

Ostravský krajský soud muži původně uložil výjimečný souhrnný trest 25 let vězení. Obžalovaný vinu po celou dobu desetiletého procesu odmítal a žádal zproštění. Uložený trest zahrnuje i jeho předchozí pravomocné odsouzení za přípravu vraždy jeho tety v délce 13 let.

Manželé zmizeli v listopadu 2009, podle znalce nemohli na základě nalezených stop útok ve svém rodinném domě na periferii Přerova přežít. Policisté tehdy v rojnicích prohledali přírodní lokality na Přerovsku a Olomoucku, vodní toky a plochy. Nasadili i policejní potápěče a psovody, ze Slovenska povolali psy speciálně vycvičené na vyhledávání zemřelých osob, použili vrtulník s termovizí, ale bezvýsledně. Těla neobjevili, oba již však byli soudy prohlášeni za mrtvé.

Motivem vraždy byly podle obžaloby majetkové důvody. Nárožný podle rozsudku z obavy, že jej otec vydědí, na začátku listopadu 2009 nejprve vypnul hlavní jistič, čímž donutil otce otevřít dveře. Otce surově napadl nezjištěným předmětem a následně i jeho manželku, která mu šla na pomoc. Útok podle rozsudku vedl razantními údery především na jejich hlavy. Jejich těla poté odvezl osobním autem svého otce a ukryl na neznámém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy