Ženeva

30. 11. 2014 14:58
I když je druhé největší švýcarské město považováno za jedno z nejdražších a nejkosmopolitnějších v Evropě, na první pohled se to vůbec nezdá.
Foto: Thinkstock

Po městě vás provezou postarší modré tramvaje a kávu si dáte v útulné zahrádce mini kavárničky.

Ženeva leží u stejnojmenného jezera, které je místními nazýváno také jako Lac Léman. Najdete ji na jihozápadě Švýcarska, na hranici s Francií, kde právě ze Ženevského jezera vytéká řeka Rhôna. Z města můžete při dobré viditelnosti zahlédnout nejvyšší horu Alp Mont Blanc, vzdálenou od Ženevy cca 70 km. Přesto, že město působí téměř vesnickým dojmem, je sídlem mnoha mezinárodních organizací. Sídlí zde například evropské středisko OSN, Evropské centrum pro jaderný výzkum, Světová zdravotnická organizace atd. Kromě toho je Ženeva také uznávaným bankovním a obchodním centrem a světovým střediskem hodinářského průmyslu. Milovníci rychlých kol město zajisté znají díky pravidelnému konání ženevských autosalonů v kongresovém a výstavním centru s názvem Palexpo.

Ženeva - základní informace

Název: Ženeva          

Stát: Švýcarsko

Počet obyvatel: 195 000

Rozloha: 46 km²

Nadmořská výška: 375 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 070 obyv./km²

Náboženství: protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +22

Další tváří Ženevy je pak ta intelektuální. Kázal zde Jan Kalvín, narodil se zde Jean Jacques Rousseau a také Voltaire. Onen všudypřítomný bílý kříž na červeném poli má také své opodstatnění, v roce 1863 zde na popud Henryho Dunanta, ženevského bankéře, který po bitvě u Solferina pomáhal raněným vojákům, vznikl Červený kříž.

Historie

V roce 121 př. n. l. dobyli Římané město tehdy označované jako Genava, kde v té době sídlil kmen Allobrogů. Podle některých údajů zde mezi lety 52 a 58 př. n. l. pobýval Julius Caesar. V 5. století byla Ženeva sídelním městem burgundských králů a až do 16. století zde sídlil biskup. Na začátku 11. století se město stalo součástí Svaté říše římské a od roku 1124 má v rukou moc bezvýhradně biskup.

Od poloviny 13. století se však měšťané snaží vydobýt si lepší postavení, což se jim podařilo až v roce 1526, kdy se po vzoru italských měst vymanili z moci biskupů. Od poloviny 16. století se do města šířily myšlenky německé reformace a později byli zakázány katolické bohoslužby. Ve stejnou dobu v Ženevě začíná působit francouzský reformátor Jan Kalvín, který zavedl přísný teokratický režim. Město se stalo útočištěm náboženských exulantů, čímž se sice rozrostlo a zbohatlo, ale čím dál více byly viditelné spory mezi movitou a nemovitou vrstvou a město prošlo několika povstáními.

Starý režim padl v roce 1793 a o rok později byla přijata nová ústava a do popředí byl postaven především průmysl hodinářský zlatnický a textilní. Na přelomu 18. a 19. století patřila Ženeva Francii, po porážce Napoleona v roce 1815 vznikl stejnojmenný švýcarský kanton. Dalšího rozkvětu se městu dostalo v druhé polovině 19. století, kdy padly městské hradby a město bylo značně přestavěno. Ženeva a celé Švýcarsko si zachovalo neutralitu během první i druhé světové války a nikdy nebylo napadeno Německem. I díky tomu se země posléze stala respektovanou na poli mezinárodních organizací, i když se paradoxně nikdy nestala jejich součástí.

Turistické zajímavosti

Ženeva, fontána
Ženeva, fontána | Foto: Thinkstock

Symbolem města, i když nijak dech beroucím, je fontána Jet d´eau s vodotryskem dosahujícím až do výšky 140 metrů. Město je rozděleno částí jezera na luxusní pravý břeh a historický levý břeh, kde také najdete nejvíce památek. Například také náměstí Bourg de Four s budovu soudu z 18. století a románsko-gotickou katedrálou sv. Petra z 13. století. Zmínky o ní naleznete ale již v pramenech z 6. století, protože je postavena na místě starého kostela. O kousek dál naleznete u tehdejších reformátorů velice oblíbený kostel Notre Dame la Neuve z 13. století.

Oddychnout si můžete v parku Promenade des Bastions, kde především v letních měsících probíhají různé koncerty, festivaly a hry. Stejně kvalitní odpočinek najdete i u jezera Lac Léman, jeho severní břeh je bez nadsázky nazýván švýcarskou riviérou. Rozsáhlý areál obsahuje například Anglické zahrady, pětimetrové květinové hodiny vytvořené z více než 6 500 rostlin a Národní památník z roku 1869 připomínající připojení Ženevy ke konfederaci. Z muzeí nesmíte minout například to hodinářské, kde ve čtyřech patrech můžete obdivovat taje titěrné práce, luxus drahých hodinek i fakt, že u zrodu hodinářské značky Patek Philippe stál před staletími Čech František Čapek. 

Počasí

Podnebí v Ženevě je mírné, velmi podobné tomu v České republice. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty pohybují až kolem 27 stupňů, nejchladněji je pak v lednu a únoru, kdy teploty padají pod mínus 2 stupně. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě jsou měsíce červen, červenec, srpen a září, kdy ve městě probíhají festivaly a slaví se svátek města (srpen), který je doprovázen koncerty a ohňostroji.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy