Stávka

Aktualizováno 13. 6. 2011 0:41
Stávka je částečné nebo úplné přerušení práce ze strany zaměstnanců za účelem podpory jejich požadavků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Stávka je částečné nebo úplné přerušení práce ze strany zaměstnanců za účelem podpory jejich požadavků. Právo na stávku je zakotveno v článku 27 odst. 4 Listiny základních práv a svobod a v zákoně č.2/1991 Sb. o kolektivním vyjednávání.

Stávku mohou vyhlásit pouze odbory a to poté, co proběhlo vyjednávací a arbitrážní řízení. Musí být oznámena minimálně tři dny před jejím konáním a musí s ní souhlasit minimálně jedna třetina zaměstnanců, jichž se týká kolektivní smlouva.

Za účast ve stávce nemůže být zaměstnanec propuštěn. Některé profese se stávky ze zákona nesmí zúčastnit - jedná se zejména o ozbrojené složky a příslušníky integrovaného záchranného systému, zaměstnance jaderných elektráren, zdravotnických zařízení a telekomunikací v případě, že by to vedlo k ohrožení života a zdraví občanů, případně jejich majetku.

Stávka odborů proti vládním reformám - červen 2011

Stávku, původně plánovanou na 13. června 2011 od třetí hodiny ranní, zakázal předběžným rozhodnutím pražský Městský soud.

Nový termín stávky byl stanoven na čtvrtek 16. června.

Dopravní odbory spolu se zemědělci a horníky, v ní měli projevit svůj nesouhlas se zdravotnickou reformou a současnou podobou reformy penzí. Dalším důvodem mělo být zachování daňového zvýhodnění benefitů.

Stávka je celorepubliková, ale její důsledky zřejmě nejvíce pocítí obyvatelé Prahy, kde nepojede (nebo bude značně omezeno) ani metro. Původně plánovaná blokáda byla odbory nakonec odvolána - místo toho se uskuteční pochod z Palackého náměstí směrem k ministerstvu financí a na Pražský hrad.

Kromě Prahy nemají dobré vyhlídky ani obyvatelé Brna, kde má v plánu stávkovat asi 90 % řidičů. Přesto se vedení města podařilo dojednat ústupky a během ranní a odpolední špičky tak budou v provozu alespoň některé linky MHD.

Železniční doprava se ve čtvrtek také úplně zastaví - původně měla stávka trvat od 3 hodin ráno do 16 hodin, ta čtvrteční však má podle odborů trvat celých 24 hodin. Bude se týkat jak osobních, tak i nákladních vlaků a to včetně mezinárodních rychlíků, které budou muset zastavit na hranicích.

V regionech nemá být situace tak kritická, většina autobusů vyjede a na mnoha místech bude stávka spíše symbolická.

Proti stávce ve formě blokády je podle průzkumu SC&C pro Českou televizi šest z deseti Čechů.

Generální stávka - prosinec 2010

8. prosince 2010 proběhla odbory vyhlášená generální stávka, která měla být odpovědí na nově zaváděné změny v pracovním zákoníku.

Vláda Petra Nečase se totiž zavázala zajistit desetiprocentní úspory na mzdových prostředcích vyplácených ve státní správě. To se týkalo samozřejmě i Ministerstva práce a sociálních věcí a jím navržených změn v zákoníku práce.

Mezi hlavní změny, které vedly odbory ke stávce, patří kromě 10% snížení mezd, také zrušení dvouletého limitu pro řetězení smluv na dobu určitou. Zachovány sice budou stávající tarifní tabulky, spolu s nimi ale bude ve státní správě zavedeno takzvané pásmové odměňování a smluvní mzdy. V rámci dané platové třídy dostane zaměstnanec platový tarif bez ohledu na počet odpracovaných let. Bude také snížena část platu, kterou měli zaměstnanci "jistou".

Podle ČMKOS se stávky přímo zúčastnilo 148 000 lidí a podpořilo ji přes 190 000 lidí (OS hasičů, OS policie, Vězeňská služba, celníci - ti ze zákona stávkovat nesmí, OS KOVO, OS STAVBA, OS ECHO, OS DLV, OS hornictví, OS dopravy, UNIOS, Vysokoškolský OS a další). Stávka si našla 90 000 sympatizantů mezi veřejností.

Stávky se tak zúčastnili především lidé pracující ve školství, zdravotnictví, soudnictví, úředníci, umělci a knihovníci. Školství bylo zřejmě stávkou zasaženo nejvíce - zavřeno mělo být asi pět set základních škol a další tisícovka protestovala formálně. Podobná situace je v nemocnicích, které většinou zachovaly běžný provoz, pouze na některých odděleních byl zaveden nedělní provoz.

Podle průzkumů stávku podporovala více než polovina občanů. Protestů v 21 městech se přesto nakonec zúčastnilo jen několik tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy