Stávka

Aktualizováno 13. 6. 2011 0:41
Stávka je částečné nebo úplné přerušení práce ze strany zaměstnanců za účelem podpory jejich požadavků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Stávka je částečné nebo úplné přerušení práce ze strany zaměstnanců za účelem podpory jejich požadavků. Právo na stávku je zakotveno v článku 27 odst. 4 Listiny základních práv a svobod a v zákoně č.2/1991 Sb. o kolektivním vyjednávání.

Stávku mohou vyhlásit pouze odbory a to poté, co proběhlo vyjednávací a arbitrážní řízení. Musí být oznámena minimálně tři dny před jejím konáním a musí s ní souhlasit minimálně jedna třetina zaměstnanců, jichž se týká kolektivní smlouva.

Za účast ve stávce nemůže být zaměstnanec propuštěn. Některé profese se stávky ze zákona nesmí zúčastnit - jedná se zejména o ozbrojené složky a příslušníky integrovaného záchranného systému, zaměstnance jaderných elektráren, zdravotnických zařízení a telekomunikací v případě, že by to vedlo k ohrožení života a zdraví občanů, případně jejich majetku.

Stávka odborů proti vládním reformám - červen 2011

Stávku, původně plánovanou na 13. června 2011 od třetí hodiny ranní, zakázal předběžným rozhodnutím pražský Městský soud.

Nový termín stávky byl stanoven na čtvrtek 16. června.

Dopravní odbory spolu se zemědělci a horníky, v ní měli projevit svůj nesouhlas se zdravotnickou reformou a současnou podobou reformy penzí. Dalším důvodem mělo být zachování daňového zvýhodnění benefitů.

Stávka je celorepubliková, ale její důsledky zřejmě nejvíce pocítí obyvatelé Prahy, kde nepojede (nebo bude značně omezeno) ani metro. Původně plánovaná blokáda byla odbory nakonec odvolána - místo toho se uskuteční pochod z Palackého náměstí směrem k ministerstvu financí a na Pražský hrad.

Kromě Prahy nemají dobré vyhlídky ani obyvatelé Brna, kde má v plánu stávkovat asi 90 % řidičů. Přesto se vedení města podařilo dojednat ústupky a během ranní a odpolední špičky tak budou v provozu alespoň některé linky MHD.

Železniční doprava se ve čtvrtek také úplně zastaví - původně měla stávka trvat od 3 hodin ráno do 16 hodin, ta čtvrteční však má podle odborů trvat celých 24 hodin. Bude se týkat jak osobních, tak i nákladních vlaků a to včetně mezinárodních rychlíků, které budou muset zastavit na hranicích.

V regionech nemá být situace tak kritická, většina autobusů vyjede a na mnoha místech bude stávka spíše symbolická.

Proti stávce ve formě blokády je podle průzkumu SC&C pro Českou televizi šest z deseti Čechů.

Generální stávka - prosinec 2010

8. prosince 2010 proběhla odbory vyhlášená generální stávka, která měla být odpovědí na nově zaváděné změny v pracovním zákoníku.

Vláda Petra Nečase se totiž zavázala zajistit desetiprocentní úspory na mzdových prostředcích vyplácených ve státní správě. To se týkalo samozřejmě i Ministerstva práce a sociálních věcí a jím navržených změn v zákoníku práce.

Mezi hlavní změny, které vedly odbory ke stávce, patří kromě 10% snížení mezd, také zrušení dvouletého limitu pro řetězení smluv na dobu určitou. Zachovány sice budou stávající tarifní tabulky, spolu s nimi ale bude ve státní správě zavedeno takzvané pásmové odměňování a smluvní mzdy. V rámci dané platové třídy dostane zaměstnanec platový tarif bez ohledu na počet odpracovaných let. Bude také snížena část platu, kterou měli zaměstnanci "jistou".

Podle ČMKOS se stávky přímo zúčastnilo 148 000 lidí a podpořilo ji přes 190 000 lidí (OS hasičů, OS policie, Vězeňská služba, celníci - ti ze zákona stávkovat nesmí, OS KOVO, OS STAVBA, OS ECHO, OS DLV, OS hornictví, OS dopravy, UNIOS, Vysokoškolský OS a další). Stávka si našla 90 000 sympatizantů mezi veřejností.

Stávky se tak zúčastnili především lidé pracující ve školství, zdravotnictví, soudnictví, úředníci, umělci a knihovníci. Školství bylo zřejmě stávkou zasaženo nejvíce - zavřeno mělo být asi pět set základních škol a další tisícovka protestovala formálně. Podobná situace je v nemocnicích, které většinou zachovaly běžný provoz, pouze na některých odděleních byl zaveden nedělní provoz.

Podle průzkumů stávku podporovala více než polovina občanů. Protestů v 21 městech se přesto nakonec zúčastnilo jen několik tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy