Zákoník práce - novela, změny od roku 2012, časté omyly

7. 11. 2011 18:30
Jaká práva a povinnosti mají zaměstnavatelé či zaměstnanci? A co v zákoníku práce změnila vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Jaká práva a povinnosti mají zaměstnavatelé či zaměstnanci? A co v zákoníku práce změnila vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných?

Na tomto místě najdete průběžně aktualizovaný přehled zpráv, praktických rad a přehledů. Kromě novinek se zaměřujeme také na oblasti, v nichž v praxi často dochází k omylům a nejasnostem.

Od roku 2012 začne platit významná novela zákoníku práce, vládní koalice ODS, TOP 09 a VV přehlasovala i veto Senátu.

Novela mimo jiné snižuje odstupné pro část zaměstnanců, rozšiřuje výpovědní důvody nebo prodlužuje maximální zkušební dobu pro vedoucí pracovníky. Na druhou stranu některé z navržených novinek mají postavení zaměstnanců oproti dřívějšku mírně zlepšit.

Úplné znění zákoníku práce online.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy