Zákoník práce - novela, změny od roku 2012, časté omyly

7. 11. 2011 18:30
Jaká práva a povinnosti mají zaměstnavatelé či zaměstnanci? A co v zákoníku práce změnila vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Jaká práva a povinnosti mají zaměstnavatelé či zaměstnanci? A co v zákoníku práce změnila vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných?

Na tomto místě najdete průběžně aktualizovaný přehled zpráv, praktických rad a přehledů. Kromě novinek se zaměřujeme také na oblasti, v nichž v praxi často dochází k omylům a nejasnostem.

Od roku 2012 začne platit významná novela zákoníku práce, vládní koalice ODS, TOP 09 a VV přehlasovala i veto Senátu.

Novela mimo jiné snižuje odstupné pro část zaměstnanců, rozšiřuje výpovědní důvody nebo prodlužuje maximální zkušební dobu pro vedoucí pracovníky. Na druhou stranu některé z navržených novinek mají postavení zaměstnanců oproti dřívějšku mírně zlepšit.

Úplné znění zákoníku práce online.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy