nezaměstnanost

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost zatím neroste, v listopadu bylo bez práce 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Místo si prostřednictvím úřadů práce hledalo 257 187 lidí. Počet nabízených volných míst oproti říjnu mírně klesl téměř na 292 tisíc. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.

Novou práci si v listopadu hledalo zhruba o 1400 lidí víc než v říjnu. Volných pozic v nabídce úřadů práce meziměsíčně ubylo o 5390. Loni v listopadu činila nezaměstnanost v zemi 3,3 procenta. Uchazečů o práci tehdy úřady evidovaly 245 549. Zaměstnavatelé nabízeli 344 840 míst.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost zůstala v říjnu na 3,5 procenta

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září. Počet uchazečů o práci se oproti předchozímu měsíci snížil o 588 na 255 792. Ubylo i nabízených volných míst, jejich počet klesl o zhruba 8700 na 297 360. Údaje v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

Loni v říjnu činila nezaměstnanost v zemi 3,4 procenta. Úřady práce před rokem evidovaly 251 689 uchazečů o zaměstnání, tedy zhruba o 4100 méně než letos.

V následujících měsících nezaměstnanost podle úřadu práce kvůli útlumu sezonních prací pravděpodobně vzroste. Situaci na trhu práce ovlivní především dopady energetické krize na zaměstnavatele. Ovlivnit ji může také průběh válečného konfliktu na Ukrajině nebo aktuální epidemická situace.

Úřad v úterý uvedl, že podle dostupných zdrojů získalo v Česku od vypuknutí konfliktu do konce října práci 148 607 uprchlíků z Ukrajiny. Zhruba tři čtvrtiny z nich jsou ženy. Někteří Ukrajinci s udělenou dočasnou ochranou se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci října tak pracovalo na území republiky 95 781 uprchlíků z Ukrajiny.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK

Práci si v Česku našlo přes 101 tisíc ukrajinských uprchlíků, uvedlo ministerstvo

Práci v Česku si našlo přes 101 tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří do Česka utekli před ruskou invazí. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Údaj podle MPSV vychází z informací, které má úřad práce od zaměstnavatelů. Za necelý půlrok trvání ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku víza dočasné ochrany 409 363 lidí, podle dat ze zápisů do škol jich ale v Česku zůstává méně než 300 tisíc.

"Přes 101 tisíc ukrajinských občanů, kteří do České republiky uprchli před ruskou agresí, si již u nás našlo práci. Vyplývá to z informací od zaměstnavatelů, které má k dispozici Úřad práce ČR. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa," uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK

Míra nezaměstnanosti se v USA vrátila na úroveň před pandemií

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci klesla o desetinu bodu na 3,5 procenta, a vrátila se tak na úroveň před pandemií covidu-19. Ve své zprávě to uvedlo americké ministerstvo práce. Ekonomika vytvořila asi 528 tisíc nových míst, což je více než v červnu a více než dvojnásobek proti očekávání analytiků.

Statistika o vývoji amerického trhu práce je podle agentury Reuters prozatím nejvýraznějším důkazem toho, že americké hospodářství se v posledním čtvrtletí nedostalo do recese. Analytici mají za to, že americká centrální banka (Fed) na tuto statistiku zareaguje dalším zvýšením základní úrokové sazby.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v Evropské unii se drží na šesti procentech. Nejnižší zůstává v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na květnové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde se proti květnu ale snížila o desetinu procentního bodu na 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Květnový údaj za Evropskou unii byl po zpřesnění o 0,1 procentního bodu nižší. V 19 zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v červnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v červnu činila nezaměstnanost v eurozóně na 7,9 procenta a v celé EU na 7,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstává na šesti procentech, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů činila 6,1 procenta, a zůstala tak na dubnové úrovni. Nejnižší nadále zůstává v Česku, kde se proti dubnu ale zvýšila o desetinu procentního bodu na 2,5 procenta. Ve čtvrtek o tom informoval statistický úřad Eurostat.

V 19 zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu snížila a dosáhla 6,6 procenta. Loni v květnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 8,1 procenta a v celé Evropské unii na 7,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Pokračovat