Občanský zákoník

Aktualizováno 13. 3. 2021 14:11
Nový občanský zákoník nahradil počátkem roku 2014 zákoník z roku 1964.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nový občanský zákoník, který je účinný od 1. ledna 2014, přinesl velké množství změn a upřesnění - především rozšířil možnosti, jak nakládat s majetkem, rozšířil možnosti dědictví, upravil rodinné vztahy, výkon vlastnického práva, upravil postavení zvířat a dal občanům větší prostor k řešení svých záležitostí.

Aktuální úplné znění najdete zde

Nový občanský zákoník nahradil svého mnohokrát novelizovaného předchůdce z roku 1964 a zčásti také dosavadní obchodní zákoník. Místo tohoto právního předpisu se upravě obchodních společností a družstev nově věnuje zákon o obchodních korporacích a část obchodního zákoníku upravující závazkové vztahy byla přesunuta do nového občanského zákoníku.

Obecným ideovým vzorem nové úpravy je vládní návrh z bývalého Československa z roku 1937. Inspiruje se také odpovídajícími předpisy německými, švýcarskými, rakouskými, italskými a nizozemskými.

Myšlenkově má odpovídat středoevropské právní tradici, srovnat se s evropskou právní a kulturní konvencí a opustit myšlenkové koncepce socialistického práva.

Nový občanský zákoník je výrazně rozsáhlejší než jeho předchůdce, obsahuje 3046 paragrafů - pojímá ovšem do sebe i některé dosud samostatně existující zákony (například zákon o rodině). Většina paragrafů se snaží o dodržení maximálního rozsahu dvou odstavců, každý o nejvýše dvou větách. Kritici přesto argumentují zbytečnou rozsáhlostí, zastánci naopak stručností a jasností nového právního předpisu.

Práce na nové podobě občanského zákoníku započaly v roce 2000, kdy tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl pověřil vedoucího projektu Karla Eliáše a Michaelu Zuklínovou vypracováním věcného záměru, který byl následující rok schválen.

Finální verzi připravovaly "minitýmy" odborníků pod kontrolou Řídícího výboru a rekodifikační komise. V březnu 2008 byly práce minitýmů ukončeny a návrh odeslán počátkem června 2008 do připomínkového řízení, kterého se účastnila i laická a odborná veřejnost.

Počátkem ledna 2009 byl pak občanský zákoník předložen vládě k dalšímu projednávání. Ta ho schválila, ale Poslanecká sněmovna nakonec návrh ve volebním období 2006 až 2010 neprojednala. Během podzimu 2010 byly zapracovány některé upřesňující či doplňující dílčí úpravy. Došlo také k rozšíření o úpravu bytového spoluvlastnictví.

Vláda občanský zákoník schválila v květnu 2011. Návrh zákona předložil Poslanecké sněmovně tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) na konci téhož roku. K jeho přijetí došlo v únoru 2012. Ještě ten samý měsíc ho podepsal tehdejší prezident republiky Václav Klaus.

Spolu s rekodifikací soukromého práva bylo nutné přijmout také doprovodnou legislativu. Kvůli rozpuštění Poslanecké sněmovny v srpnu 2013 musel Senát projednat zákonné opaření o změně daňových zákonů v souvislosti s novým občanským zákoníkem a zákonné opatření o dani z nabytí nemovitosti. Dolní komora je na své první schůzi schválila. Přijetí těchto norem bylo nezbytné kvůli tomu, aby po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku nevznikly terminologické rozpory nebo právní vakuum.

Sněmovna také vyzvala budoucí vládu, aby podle zkušeností s novým občanským zákoníkem provedla rozbor a navrhla do konce příštího roku novelizaci jeho sporných pasáží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy