Zákon o obchodních korporacích

14. 5. 2013 10:24
Zákon o obchodních korporacích od 1. ledna 2014 částečně nahradí obchodní zákoník.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Zákon o obchodních korporacích je zkrácený název zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech. Jedná se o zákon, který od 1. ledna 2014 zčásti nahradí dosavadní obchodní zákoník. Zákon o obchodních korporacích se věnuje především úpravě obchodních společností a družstev, část obchodního zákoníku upravující závazkové vztahy bude přesunuta do nového občanského zákoníku.

Poslanecká sněmovna schválila zákon 16. prosince 2011, Senát 25. ledna 2012 a prezident republiky připojil svůj podpis 20. února 2012.

Zákon se dělí na tři části - Obchodní korporace, Ustanovení závěrečná a přechodná a Účinnost. Změny, které nový zákon přináší, se týkají například společností s ručením omezeným, k jejichž založení bude nově stačit základní kapitál ve výši 1 Kč (dosud byla jeho minimální výše stanovena na 200 000 Kč). U akciové společnosti bude možné zvolit dualistický (s představenstvem a dozorčí radou), nebo monistický (se správní radou a statutárním ředitelem) model vnitřní struktury.

Oproti stávající úpravě se zákon podrobněji věnuje výkonu funkce, otázkám odměňování, kontrole procesu rozhodování manažerů a jejich odpovědnosti za škodu a také otázkám družstev.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Premiér by měl dnes představit Národní investiční plán. Podle listu jsou v něm projekty za osm bilionů korun.

Andrej Babiš (ANO) by měl v pondělí představit Národní investiční plán. Lidové noviny (LN) píšou, že ho projedná vláda. Předseda kabinetu listu řekl, že Národní investiční plán je pro období do roku 2050 a obsahuje více než 20 tisíc investičních projektů v celkové výši asi osm bilionů korun. Největší priority jsou doprava, která představuje zhruba tři čtvrtiny investičního plánu, a dále zdravotnictví, energetika, klima a také kyberbezpečnost.

Babiš loni uvedl, že plán zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Letos na konci listopadu toto číslo upravil na 20 tisíc projektů za pět bilionů korun.

Podle Babiše růst české ekonomiky zpomaluje. Vláda proto podle premiéra vytvořila Národní investiční plán, aby zajistila další podporu růstu HDP vedle exportu a spotřeby. "Jak jsem slíbil, představíme (plán) do Vánoc," uvedl Babiš na nedávném setkání zástupců stavebních firem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy