Zákon o obchodních korporacích

14. 5. 2013 10:24
Zákon o obchodních korporacích od 1. ledna 2014 částečně nahradí obchodní zákoník.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Zákon o obchodních korporacích je zkrácený název zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech. Jedná se o zákon, který od 1. ledna 2014 zčásti nahradí dosavadní obchodní zákoník. Zákon o obchodních korporacích se věnuje především úpravě obchodních společností a družstev, část obchodního zákoníku upravující závazkové vztahy bude přesunuta do nového občanského zákoníku.

Poslanecká sněmovna schválila zákon 16. prosince 2011, Senát 25. ledna 2012 a prezident republiky připojil svůj podpis 20. února 2012.

Zákon se dělí na tři části - Obchodní korporace, Ustanovení závěrečná a přechodná a Účinnost. Změny, které nový zákon přináší, se týkají například společností s ručením omezeným, k jejichž založení bude nově stačit základní kapitál ve výši 1 Kč (dosud byla jeho minimální výše stanovena na 200 000 Kč). U akciové společnosti bude možné zvolit dualistický (s představenstvem a dozorčí radou), nebo monistický (se správní radou a statutárním ředitelem) model vnitřní struktury.

Oproti stávající úpravě se zákon podrobněji věnuje výkonu funkce, otázkám odměňování, kontrole procesu rozhodování manažerů a jejich odpovědnosti za škodu a také otázkám družstev.

 

Právě se děje

Další zprávy