Martin Konvička

3. 10. 2016 2:26
Martin konvička je český entomolog, který se specializuje na lepidopterologii a jako docent působí na Jihočeské univerzitě, a zároveň protiislámský politický aktivista. Do povědomí se dostal jako představitel iniciativy Islám v ČR nechceme a též jako předseda Bloku proti Islámu, jenž byl v květnu 2016 nahrazen Iniciativou Martina Konvičky.
Martin Konvička
Martin Konvička | Foto: ČTK

Od 90. let se zabývá ekologií a etologií denních motýlů a mezi jeho hlavní body jeho výzkumu patří příčiny ohrožení vybraných druhů hmyzu a možné způsoby jejich ochrany. Přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzityČeských Budějovicích, je vedoucím pracovníkem laboratoře temperátní biodiverzity při JČU a působí v Entomologickém ústavu AV ČR.

Je autorem či spoluautorem několika monografií a řady odborných a populárně vědeckých textů a do češtiny přeložil více než 30 knih (především beletrie). Etologii motýlů zkoumá jak v ČR, tak v zahraničí, zejména pak ve Středomoří. Patří mezi odpůrce zásahů do národního parku Šumava a osobně se účastnil i protestů proti tamnímu kácení.

Docent Konvička se věnuje problematice islámu a dlouhodobě varuje před jeho šířením v Evropě. Zastává názor, že islám by měl být právně postaven na úroveň nacismu, včetně zákazu jeho propagace a veřejného vyznávání. Pro své názory je někdy označován jako takzvaný islamofob, člověk používající zkreslující a zjednodušující argumenty a mající předsudky vůči islámu. Jihočeská univerzita jako jeho zaměstnavatel se od Konvičkových aktivit a postojů k islámu počátkem roku 2014 distancovala a označila je za jeho soukromou záležitost.

Protiislámský aktivismus

Do povědomí veřejnost vstoupil v letech 2014 – 2015, kdy v atmosféře strachu z teroristických úroků islamistů v Evropě a postupující migrační krizi v EU začal otevřeně a často velmi nevybíravě kritizovat Islám. V červenci roku 2009 spoluzaložil facebookovou skupinu nazvanou Islám v České republice nechceme (IvČRN), kde své názory zveřejňoval. V lednu 2016 dosáhl počet členů této skupiny více než 163 000 osob, načež byla jejich stránka zablokována ze strany Facebooku kvůli údajně nenávistným příspěvkům a aktivisté přesunuli svou činnost na záložní stránku.

Martin Konvička

Martin Konvička (* 2. listopadu 1969 Opava) je potomkem českého otce a řecké matky – uprchlice z prokomunistické skupiny ELAS v době řecké občanské války. Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a doktorský titul získal na katedře zoologie Biologické fakulty Jihočeské univerzity, kde v roce 2008 habilitoval jako docent po obhájení práce „Denní motýli a efektivní ochrana přírody“. Martin Konvička je ženatý.

V první polovině roku 2015 oznámil záměr vstoupit do politiky. Z toho důvodu vznikl v červnu 2015 spolek Blok proti islámu (BPI), jehož předsedou se stal Martin Konvička. Konvička původně zamýšlel, že Blok proti islámu bude sdružovat kandidáty vícero politických stran a hnutí s protiislámskými názory. Po neúspěšných jednáních se zástupci Strany svobodných občanů, SPD Tomia Okamury a také ODS však své plány přehodnotil.

V září 2015 byla oznámena spolupráce mezi BPI a politickým hnutím Úsvit - Národní koalice pro volby do krajských zastupitelstev a do senátu v roce 2016 a do poslanecké sněmovny v roce 2017. V lednu 2016 pak Konvička oznámil, že bude kandidovat jako jednička v krajských volbách v Jihočeském kraji. Koncem dubna 2016 však tuto spolupráci ukončil a na začátku května 2016 Martin Konvička oznámil, že plánuje založit vlastní politickou stranu.

Možné pojmenování této strany, Alternativa pro Česko, se inspiroval u německé populistické pravicové strany Alternativa pro Německo. Květnový sjezd BPI následně rozhodl o rozpadu Bloku proti islámu, resp. jeho transformaci do nového hnutí. Spory nastaly ohledně místopředsedkyně Jany Volfové, kvůli které několik delegátů opustilo sál. Lidé kolem docenta Konvičky se rozhodli nakonec své hnutí pojmenovat Iniciativa Martina Konvičky, protože název Alternativa pro Česko byl mezitím obsazen.

V červenci 2016 Martin Konvička oznámil, že oproti svým původním plánům nebude hnutí BDI kandidovat v podzimních krajských volbách. Martin Konvička však přijal kandidaturu do senátních voleb 2016 v obvodu č. 13 – Tábor za hnutí Alternativa pro Českou republiku 2017 (APAČI 17).

Kontroverze

Dne 18. listopadu 2015 policie obvinila Martina Konvičku z podněcování k nenávisti vůči muslimům. Důvodem bylo pět jeho příspěvků v diskuzích v polouzavřených skupinách na Facebooku mezi lety 2011 a 2014. V únoru 2016 mu byl odstraněn jeho blog na iDnes poté, co byl vyhodnocen jako blog nesoucí znaky politické reklamní kampaně. V dubnu 2016 na něj českobudějovický státní zástupce Josef Richtr podal obžalobu za údajné podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Důvodem byly některé jeho výroky publikované na internetu.

21. srpna 2016 přijel Martin Konvička na velbloudu následován terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky Islámského státu na Staroměstské náměstí v Praze. Vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket tzv. airsoftových zbraní stříleli do vzduchu. Konvička vykřikoval, že se zavřou vysoké školy, budou se pálit knihy, ženy budou bičovány a kamenovány. Tato akce vyvolala paniku především v řadách přítomných turistů. Ve chvíli, kdy se chystali předvádět popravu zajatce, policie akci ukončila.

11. září 2016 byl po zkušenostech z předcházející akce vydán úředníky pražského magistrátu pokyn policii ČR, aby rozpustila akci "s humorem do Mekky" protiislámské Iniciativy Martina Konvičky, která se konala před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici. Zdůvodnili to tím, že účastníci shromáždění znevažují náboženství (kamenování kadibudky jakožto parodie kamenování svatyně Kaaby během posvátné pouti do Mekky) a odchýlili se od původně ohlášeného programu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy