Země G8

12. 4. 2013 18:38
G8 je sdružení osmi nejbohatších zemí planety, kterými jsou Spojené státy, Kanada, Francie, Velká Británie, Německo, Itálie, Japonsko a Rusko. Dohromady tyto země tvoří kolem 50 procent světového HDP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

G8 je sdružení osmi nejbohatších zemí planety, kterými jsou Spojené státy, Kanada, Německo, Velká Británie, Francie, Itálie, Japonsko a Rusko. Dohromady tyto země tvoří kolem 50 procent světového HDP.

G8 vznikla v roce 1997, kdy se ke skupině G7 přidalo Rusko. G7 však vytvořením skupiny G8 nezanikla a představitelé sedmi nejbohatších zemí stále organizují své vlastní summity.

Od osmdesátých let je členem G7/G8 také Evropská unie, která ale nebyla zahrnuta do názvu skupiny.

Představitelé států G8 se pravidelně setkávají na summitech, kde jsou debatována aktuální politická a ekonomická témata. Jejich organizace a místo konání připadá na předsednickou zemi.

Rotující předsednictví se mění každý rok podle následujícího pořadí: Francie, Spojené státy, Velká Británie, Rusko, Německo, Japonsko, Itálie, Kanada.

Setkání těchto zemí probíhá na úrovni hlav států, ministrů zahraničí, ministrů financí a ministrů pro životní prostředí. Summity na nejvyšší úrovni se konají jednou za rok.

Jeden z nejznámějších summitů G8 proběhl v roce 2005 ve Velké Británii. V jeho průběhu se konaly ve všech osmi členských zemích benefiční koncerty Live 8, jejichž cílem bylo upozornit na světovou chudobu a přimět představitele nejbohatších zemí zabývat se tímto problémem.

 

Právě se děje

Další zprávy