Indonésie

20. 11. 2011 10:09
Indonéská republika je stát v jihovýchodní Asii na největším souostroví světa, rozprostírající se v délce více než 5000 kilometrů.
Vlajka Indonésie
Vlajka Indonésie | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Indonésie se táhne jako ohromný smaragdový pás rozprostřený po obou stranách rovníku na 17 508 ostrovech sahajících od Sumatry po Papuu, od Sabangu po Merauke. Hlavním městem je Jakarta.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Jakarta
Rozloha: 1 919 440 km²
Nejvyšší bod: Puncak Jaya (4 884 m n. m.)
Časové pásmo: +7, +8, +9
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 258, 5 mil.
Hustota zalidnění: 120 ob. / km²
Jazyk: indonéština, angličtina, nizozemština, javánština
Národnostní složení: Indonésané, Melanésané, Javánci a další etnické skupiny
Náboženství: islám, protestantismus, římský katolicismus, hinduismus, buddhismus, konfucianismus
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 17. srpna 1945
Měna: indonéská rupie

Oblast Indonéského souostroví byla dle archeologických nálezů osídlena již před dvěma a půl milióny let. Původní obyvatelé souostroví se začali v období 500–300 let př. n. l. mísit s příchozími z Asie a Indie. Na počátku našeho letopočtu se první indičtí přistěhovalci usazovali na ostrovech Jáva, Sumatra a Sulawesi. Ti většinou pocházeli z oblasti Gujarat v jihovýchodní Indii a přinášeli s sebou písma sanskrt, pallawa a devanagari, která se později stávají součástí indonéské kultury. Od sedmého století zde vznikala mocná království rozdělená vesměs náboženstvím, které sem pronikalo především z Indie a Číny. Na Jávě, především na pobřežích vzkvétaly bohaté a mocné hindu-javánské státy. Tato malá království byla vedena lokálními rádži, kteří se ze začátku přikláněli k hinduismu, později k budhismu. Na jihu Sumatry vzniklo kolem 7. století n. l. významné budhistické království Sriwijaya, které fungovalo také jako obchodní impérium nejen na Sumatře, a zároveň ovládalo námořní dopravu z Indie do Číny. Království zaniklo někdy mezi 12. a 13. stoletím a zřejmě i pod vlivem expanze javánského království Majapahit.

Od třináctého století začal sílit vliv islámu. Rádža hinduistického království Demak se stal v 15. století prvním sultánem na Jávě. Během 15. a 16. století takto přestoupilo k islámu i mnoho jiných indonéských vládců, kteří z něj udělali oficiální náboženství své země. Především tam, kde měl dříve hinduismus jen minimální vliv, měl islám největší úspěch. Od století šestnáctého byla Indonésie kolonizována Nizozemci, v 19. století také Angličany. Roku 1912 byla založena Partai Indonesia s cílem získat úplnou nezávislost Indonésie. Obě mocnosti se zde až do roku 1945, kdy Indonésie vyhlásila nezávislost, dělily o nadvládu. V roce 1949 vznikly Spojené státy indonéské a o rok později Indonéská republika.

Hospodářství

Indonésie je převážně zemědělskou zemí s rychle se rozvíjejícím průmyslem, jejíž přírodní zdroje patří k nejbohatším na světě. Země má navíc strategickou polohu - téměř polovina globálního objemu obchodu proplouvá okolo indonéské severní hranice v Indickém oceánu. V zemědělství dominuje rostlinná výroba, polovina polí je zavlažována. Nejvýznamnější plodinou je rýže (3. místo na světě), dále kukuřice, maniok, batáty, fazole, sója, podzemnice olejná, brambory, zelenina, tropické ovoce, cukrová třtina, palma olejná (2. místo na světě), palma kokosová (2. místo na světě), kávovník, čajovník, tabák, sisal, kaučukovník, koření.

Obyvatelstvo a náboženství

Obyvatelstvo tvoří Indonésané malajského původu (Javánci asi 40 %, Sunďané 15 %, Malajci 12 %), dále Číňané, Papuánci aj. Náboženství muslimské (86,9 %), křesťané (9,7 %), hinduistické, budhistické. Úředním jazykem je indonéština.

Politický systém

Hlavou státu je prezident, volený Lidovým poradním shromážděním (LPS) na 5 let. Nejvyšším orgánem státní moci je LPS, které má 700 členů (zčásti volených obyvatelstvem a zčásti jmenovaných prezidentem); tvoří je všech 500 poslanců Sněmovny lidových zástupců (parlamentu), zástupci provincií a společenských skupin (rolníků, dělníků, obchodníků, inteligence, duchovenstva, ozbrojených sil, studentstva aj.). Zákonodárným sborem je jednokomorová Sněmovna lidových zástupců; má 500 poslanců, z toho 462 volených a 38 jmenovaných prezidentem.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Indonésie je největší muslimskou zemí naší planety a rovněž se rozkládá na největším světovém souostroví.
  • Asi čtvrt miliardy lidí obývá zhruba třetinu ze sedmnácti tisíc ostrovů, tvořících Indonéskou republiku.

Indonésie rozprostírající se na několika tisíci ostrovech kolem rovníku je známá svou přírodou i rozmanitou kulturou, která se v průběhu předlouhé historie na jednotlivých ostrovech uprostřed oceánu rozvinula. Nejpopulárnější turistickou oblast Indonésie představuje ostrov Bali, který za tuto pozici vděčí své jedinečné kultuře, pohádkovým plážím, interesantnímu vnitrozemí a bohatému podmořskému světu. Nejoblíbenějšími letovisky na Bali jsou Candidasa, Nusa Dua, Sanur a Kuta. Sulawesi, ostrov prapodivného tvaru známý rovněž pod jménem Celebes, je vyhlášený svými ideálními podmínkami k potápění, které jsou zde možná nejlepší na světě. Území Indonésie dále zabírá zhruba tři čtvrtiny rozlohy Bornea (chcete-li Kalimantanu), třetího největšího ostrova naší planety. Borneo je pro své nebezpečné džungle a nespoutané řeky rájem všech turistů s duší dobrodruha. Největším městem Bornea je na jižním pobřeží ležící Banjarmasin, známý tradičními stavbami tamních původních obyvatel, mešitou Sabilal Muhtadin a plovoucími trhy. Úžasnou pokladnicí přírodních i kulturních krás je rovněž ostrov Sumatra.

 

Právě se děje

Další zprávy