Foursquare

15. 7. 2011 15:06
Foursquare je mobilní služba s prvky sociální sítě. Je založena na lokalizaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Cult of Mac

Foursquare je mobilní geolokační služba s prvky sociální sítě. Umožňuje, pomocí smartphone s GPS, podělit se s přáteli o zážitky, zkušenosti a tipy z právě navštívených míst.

Jak Foursquare funguje?

Princip Foursquare spočívá ve zveřejnění informace o tom, kde se právě nacházíte, pomocí "zapsání se" (v originále "check in").

Informaci o tom dostanou pouze vaši přátelé, které si vybíráte podobně jako na Facebooku. Aplikace umožňuje propojení právě s adresáři na Facebooku nebo Twitteru a jejich prohledávání.

Kromě prostého zveřejnění místa pobytu u něj můžete doplnit zajímavé informace (takzvané tipy), například o cenách, akcích či výhodách - nejčastěji využité tipy se následně zobrazí jako nejoblíbenější. Z míst také můžete zveřejňovat fotografie.

Lokalizovat se můžete prakticky na všech místech, smysluplné je to však tam, kde se zastavíte a kde je něco zajímavého nebo užitečného, co by mohlo zajímat vaše přátele. "Čekovat se" naopak nemá smysl v práci či doma.

Foursquare umožňuje také nové místo založit a umístit na mapě. Místa se zakládají do kategorií a je možné jim přiřadit i nějakou "značku" (tag) - třeba o probíhající akci (například během muzejní noci byla takto "otagována" všechna muzea, ve kterých probíhala).

Mobilní aplikace také ukazuje, prostřednictvím nástavby Look4square, co se nachází v okolí místa, kde pobýváte. Za každou návštěvu určitého místa získáte body, které jsou různě ohodnoceny podle četnosti návštěv takzvanými "odznaky" (badges). Pokud jste nejčastějším návštěvníkem daného místa, stanete se jeho "starostou" (mayor). Za pravidelné návštěvy eventuálně můžete, pokud podnik s Foursquare spolupracuje, získat dokonce i některé benefity.

Foursquare je momentálně dostupný přes iPhone, Symbian, Android, webOS, Windows Phone 7 a BlackBerry. Existuje verze Foursquare 2.0, v březnu 2011 pak byla představena verze 3.0.

Kromě Foursquare existují další lokalizační aplikace pro mobilní telefony, například Gowalla, Facebook Places nebo GoogleLatitude.

Stručná historie

Službu vymyslel, koncem roku 2008, Dennis Crowley spolu s kolegou Navinem Selvaduraiem. Byla využívána nejprve ve Spojených státech, kde také původně začala. V roce 2009 se služba rozrostla - k dispozici bylo již přes 100 míst (včetně Prahy). Od začátku roku 2010 bylo možné aplikaci používat už na všech místech na světě. Služba má asi deset milionů uživatelů, z nichž asi polovina je ze Spojených států.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy