Foursquare

15. 7. 2011 15:06
Foursquare je mobilní služba s prvky sociální sítě. Je založena na lokalizaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Cult of Mac

Foursquare je mobilní geolokační služba s prvky sociální sítě. Umožňuje, pomocí smartphone s GPS, podělit se s přáteli o zážitky, zkušenosti a tipy z právě navštívených míst.

Jak Foursquare funguje?

Princip Foursquare spočívá ve zveřejnění informace o tom, kde se právě nacházíte, pomocí "zapsání se" (v originále "check in").

Informaci o tom dostanou pouze vaši přátelé, které si vybíráte podobně jako na Facebooku. Aplikace umožňuje propojení právě s adresáři na Facebooku nebo Twitteru a jejich prohledávání.

Kromě prostého zveřejnění místa pobytu u něj můžete doplnit zajímavé informace (takzvané tipy), například o cenách, akcích či výhodách - nejčastěji využité tipy se následně zobrazí jako nejoblíbenější. Z míst také můžete zveřejňovat fotografie.

Lokalizovat se můžete prakticky na všech místech, smysluplné je to však tam, kde se zastavíte a kde je něco zajímavého nebo užitečného, co by mohlo zajímat vaše přátele. "Čekovat se" naopak nemá smysl v práci či doma.

Foursquare umožňuje také nové místo založit a umístit na mapě. Místa se zakládají do kategorií a je možné jim přiřadit i nějakou "značku" (tag) - třeba o probíhající akci (například během muzejní noci byla takto "otagována" všechna muzea, ve kterých probíhala).

Mobilní aplikace také ukazuje, prostřednictvím nástavby Look4square, co se nachází v okolí místa, kde pobýváte. Za každou návštěvu určitého místa získáte body, které jsou různě ohodnoceny podle četnosti návštěv takzvanými "odznaky" (badges). Pokud jste nejčastějším návštěvníkem daného místa, stanete se jeho "starostou" (mayor). Za pravidelné návštěvy eventuálně můžete, pokud podnik s Foursquare spolupracuje, získat dokonce i některé benefity.

Foursquare je momentálně dostupný přes iPhone, Symbian, Android, webOS, Windows Phone 7 a BlackBerry. Existuje verze Foursquare 2.0, v březnu 2011 pak byla představena verze 3.0.

Kromě Foursquare existují další lokalizační aplikace pro mobilní telefony, například Gowalla, Facebook Places nebo GoogleLatitude.

Stručná historie

Službu vymyslel, koncem roku 2008, Dennis Crowley spolu s kolegou Navinem Selvaduraiem. Byla využívána nejprve ve Spojených státech, kde také původně začala. V roce 2009 se služba rozrostla - k dispozici bylo již přes 100 míst (včetně Prahy). Od začátku roku 2010 bylo možné aplikaci používat už na všech místech na světě. Služba má asi deset milionů uživatelů, z nichž asi polovina je ze Spojených států.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy