Krajské volby 2012 ve Středočeském kraji

Aktualizováno 15. 10. 2012 10:18
O složení krajského zastupitelstva Středočeského kraje rozhodnou volby 12. a 13. října 2012.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Kropáček

O složení krajského zastupitelstva Středočeského kraje rozhodly volby 12. a 13. října 2012. V celkových výsledcích zvítězila ČSSD s 21,79 procenty, hned za ní je strana KSČM s 20,57 procenty a ODS s 18,32 procenty. Na čtvrtém místě se umístila TOP+STAN s 11,71 procenty. Na konci tabulky najdeme Sdružení nestraníků. Podle pořadí preferenčních hlasů zvítězil ve Středočeském kraji Raduan Nwelati z ODS.

Mandáty byly rozděleny takto. ČSSD získala 20 mandátů, KSČM 19 mandátů, ODS 16 mandátů a TOP+STAN 10 mandátů.

Po volbách vznikla ve Středočeském kraji koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem kraje se stal lídr kandidátky ČSSD Josef Řihák. Sociální demokraté mají v radě sedm křesel, komunisté čtyři.

Horkým kandidátem středočeské ODS byl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati, o jehož účasti ve volbách již definitivně rozhodl regionální sněm strany. Za hlavní problémy kraje Nwelati označuje zejména předlužení a losování při výběrových řízeních. Kromě něho se o šanci stát se hejtmanem ucházeli ještě senátorka Veronika Vrecionová, poslanec Ivan Fuksa a kladenský primátor Dan Jiránek.

Podle pořadí preferenčních hlasů zvítězil celkově Raduan Nwelati z ODS s 8569 hlasy, hned za ním je David Jiránek z ODS s 5382 hlasy, který je následován Josefem Řihákem z ČSSD s 5290 hlasy a Zuzanou Moravčíkovou z ČSSD s 5049 hlasy.

Kandidátku připravila také TOP09 a STAN. Za tuto stranu chce na hejtmanku kandidovat místopředsedkyně Schwarzenbergovy strany Helena Langšádlová, jinak také předsedkyně krajské buňky této strany. V Krajských volbách 2012 se Helena Langšádlová umístila na 5. místě s 3920 hlasy.

Za ČSSD kandidoval Josef Řihák, který se v boji o lídra utkal se Zuzanou Moravčíkovou. Ta je nynější hejtmankou kraje. Nahradila na postu Davida Ratha.

U KSČM vedl kandidátní listinu černokostelecký zastupitel a ekonom Pavel Jetenský, který se v celkovém přehledu umístil na 8. místě s 3075 hlasy.

V koalici šel ve Středočeském kraji do boje o křesla v zastupitelství KDU-ČSL spolu s SNK ED a nezávislými kandidáty. V čele byl zapsán Miroslav Rovenský, ředitel neziskové organizace, na dalších místech třeba místostarosta města Roztoky Stanislav Boloňský či bez politické příslušnosti vysokoškolský pedagog Petr Volf.

Mezi zbylými kandidujícími stranami a spolky, které chtěly do zastupitelstva kraje, patří Česká pirátská strana, DSSS, Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků, Komunistická strana Československa, Národní socialisté - levice 21. století, Sdružení nestraníků, koalice Zemanovci a Češi, Strana soukromníků ČR, Strana svobodných občanů, Strana zelených, Středočeši2012.cz, Suverenita, UNP-Středočeši 2012, Věci veřejné, Volte Pravý Blok a Změna 2012.

Současná vláda Středočeského kraje vzešla z krajských voleb, které se konaly v roce 2008. Z voleb vyšla jako vítěz ČSSD, která získala 35,16% voličských hlasů. Následovala ODS s 32,81% a jako třetí skončila KSČM s 13,75%.
V zastupitelstvu Středočeského kraje převládá ČSSD s tichou podporou KSČM, společně mají celkem 36 hlasů. Oproti tomu opoziční ODS a TOP09 v minulých volbách získala pouhých 27 zastupitelů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy