Milan Richter je pražský politik, bývalý starosta městské části Praha 10 a člen Výkonné rady ODS.
Kariéra v ODS
Milan Richter vstoupil do ODS v roce 1998, kdy byl zvolen zastupitelem na Praze 10. O čtyři roky později se stal starostou této městské části, od roku 2006 do 2010 byl radním a od loňského podzimu znovu starostou za ODS. Kromě toho zasedá od roku 2002 v Zastupitelstvu hlavního města Prahy, od roku 2006 byl radním pro oblast kultury a cestovního ruchu, od roku 2009 pak náměstkem primátora pro oblast evropských fondů, protikorupční politiku a informatiku.
Funkce v dozorčích a správních radách
Jako zastupitel a radní zasedal v několika společnostech s majetkovou účastí hl.m. Prahy či městské části Praha 10. Do roku 2011 předsedal dozorčí radě Praha 10 - Majetková, a.s. a představenstvu Kongresového centra Praha, dosud je také členem představenstva Dopravního podniku hl.m. Prahy. V letech 2004-2006 byl členem dozorčí rady Nemocnice na Královských Vinohradech, v letech 2006 – 2007 předsedou dozorčí rady Obecního domu a v roce 2007 členem dozorčí rady Pražské teplárenské. Do letošního roku také zasedal ve správní radě Vysoké školy finanční a správní, která sídlí na území Prahy 10.
Kontroverze
S Milanem Richterem je spojena řada kontroverzních rozhodnutí, především z dob jeho působení na pražském magistrátu. Hovoří se především o narychlo vyhlášeném výběrovém řízení za více než půl miliardy korun na zajištění jednotného účetnictví pražských městských částí, zakázku na údržbu městského webového portálu či veřejnou soutěž na správu zvonice kostela na Malostranském náměstí. Richter byl také obviněn, že stál za prodloužením nájemní smlouvy svého módního salónu na Praze 2 těsně před vypršením funkčního období zastupitelstva Prahy 1. Za Richterova působení ve funkci náměstka byl na druhou stranu pražský web vyhlášen jako druhý nejlepší městský portál na světě.
Další okruh problémů, spojených s Prahou 10, resp. Milanem Richterem, je kontroverzní správa majetku městské části společností Key Investments. Ta pro desátou městskou část spravovala majetek ve výši 200 milionů korun. Smlouvu podepsal tehdejší starosta Vladislav Lipovský, Richter byl v té době pouze radním. Praha 10 se nakonec po zveřejnění informací o ztrátovém hospodaření společnosti začátkem roku 2011 rozhodla prodat část spravovaných dluhopisů, druhou, spojenou se stadionem pražské Slavie, resp. jeho majitelem E Side Property, se rozhodla ponechat. Už za Richterova vedení radnice Prahy 10 podala žalobu na Key Investments za zvýhodňování jednoho z věřitelů, kterého se měla dopustit tím, že vrátila investované peníze Praze 13.
Poslední dobou se stal Milan Richter součástí sporu uvnitř pražské ODS, když byl podepsán pod návrhem náměstka za ČSSD Karla Březiny na posílení pravomocí představenstva Dopravního podniku na úkor dozorčí rady. Návrh nakonec zatrhl primátor Bohuslav Svoboda. Richter se také již dříve dobrovolně vzdal možnosti obsadit pozici v nově tvořené Radě města, vedené právě Svobodou. Starosta Prahy 10 je považován za spojence kontroverzního podnikatele a údajné šedé eminence pražské ODS Tomáše Hrdličky. Jeho prostřednictvím se stal nepřímo součástí obvinění z korupce, vzneseného vůči tehdejšímu poslanci ODS Vladimíru Doležalovi.
Zřejmě nejznámější se však staly Richterovy kroky při rozdělování kulturních dotací v Praze. Richter coby radní navrhoval zavést dotaci na vstupenku, kterou by mohly čerpat i komerční subjekty. Jeho návrh vyvolal ostré protesty a demonstrace umělců, kterým vadilo, že dotace by mohly dostávat i výdělečné subjekty. Richter nakonec protestům ustoupil a ponechal stávající systém dotací v nezměněném stavu.
Životopis
Milan Richter se narodil 8.11.1975 v Praze. Po absolvování Bankovní akademie a České zemědělské univerzity získal v roce 2001 titul Ing. Richter se proslavil i mimopoliticky svým vztahem s Miss World Taťánou Kuchařovou. Kromě politiky se živí také provozováním módního salónu Salon Richter, který zdědil po svých rodičích.