Martin Komárek - bývalý novinář a poslanec za ANO

4. 10. 2013 11:04
V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny konaných 25. a 26. října 2013 působil bývalý novinář MF DNES Martin Komárek jako lídr dosud neparlamentní strany ANO v Libereckém kraji.
Martin Komárek (vlevo).
Martin Komárek (vlevo). | Foto: ČTK

Bývalý novinář Martin Komárek Andreje Babiše v roce 2013 posílil politické hnutí ANO 2011. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2013 pak hned úspěšně kandidoval za tento subjekt jako lídr v Libereckém kraji. Získal zde 2 707 preferenčních hlasů a hnutí ANO 21,6 % hlasů, čímž předběhlo vítěznou ČSSD.

Od začátku devadesátých let pracoval Komárek v deníku Mladá Fronta DNES, působil zde jako publicista v sekci komentářů. Jeho jméno je spojováno i se satirickými články v týdenním magazínu. V letech 1989 až 1998 byl také zástupcem šéfredaktora. Působení v denním tisku ukončil začátkem června 2013, kdy se začal angažovat v politice, a následně se stal jednou z hlavních tváří ANO 2011 ve volební kampani do Poslanecké sněmovny.

Výzkumy veřejného mínění přisuzují hlavní šanci na úspěch v podzimních volbách levicovým stranám, z mimoparlamentních subjektů je ANO často zmiňováno jako nejsilnější kandidát s potenciálem dostat se do sněmovny.

Vedle novinářské činnost publikoval Martin Komárek také několik knih - první byla Dřevěná panenka, další jsou např. Smradlavý pes, Jak (ne)přežít konec světa, Bůh nezná budoucnost, Proč právě Zeman? nebo Poslední slovo Valtra Komárka.

Osobní život

Martin Komárek se narodil v únoru 1961 v Praze. Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Na UK také později přednášel v oboru žurnalistiky.

Je rozvedený.

Jeho otcem byl ekonom Valtr Komárek (1930-2013), který byl prvním místopředsedou ve federální vládě Mariána Čalfy. Po druhé světové válce byl členem komunistické strany, v roce 1968 se podílel na ekonomické části reforem. V devadesátých letech se angažoval v Občanském fóru, po jeho rozštěpení přešel k ČSSD. Po rozpadu Československa přestal aktivně působit v politice, od roku 2011 byl čestným předsedou ČSSD.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy