Jan Kubice je bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V dubnu 2011 mu byl premiérem Nečasem nabídnut post ministra vnitra, který přijal. V čele resortu skončil spolu s Nečasovou demisí po tzv. aféře Nagyová.
K policii Kubice nastoupil hned po roce 1989. Ředitelem elitního policejního útvaru byl od jeho vzniku 1. ledna 1995. Ve funkci přestál šest ministrů vnitra i snahu Miloše Zemana zbavit se ho v roce 2000.
Zeman měl v té době v ruce zprávu, která ovšem byla zmanipulována v neprospěch Kubiceho. Za Kubiceho se však kromě tehdejšího prezidenta Václava Havla postavili i policejní prezident Kolář a Zemanův ministr vnitra Václav Grulich.
Post šéfa ÚOOZ Kubice nakonec opustil sám v roce 2008 poté, co na post ministra vnitra nastoupil Ivan Langer. Ten do čela policie dosadil lidi, s nimiž bývalý disident nenašel společnou řeč a Kubice se tak utvrdil v přesvědčení, že politici nemají zájem s kriminalitou prorůstající do politiky bojovat.
Spolu s Kubicem odešlo z jeho útvaru přes sto lidí, včetně všech náměstků a klíčových ředitelů odborů. Útvar tak přišel o většinu svých nejlepších lidí, včetně jejich schopností a kontaktů, které si vytvořili. Stal se tak na dlouhou dobu paralyzovaným.
Kubice, spolu se svým náměstkem z útvaru Hynkem Vlasem, založili po odchodu od policie soukromou detektivní agenturu.
Kauza biolíh
Kauza Biolíh je jednou z největších akcí, týkajících se spojení státní správy a organizovaného zločinu. V rámci ní Kubiceho útvar pozatýkal několik lidí, z nichž někteří byli velmi blízce napojeni na ČSSD. Vyšetřování této kauzy bylo potom spojeno i s vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka.
Policejní prezident v průběhu vyšetřování dočasně znemožnil útvaru o jeho činnosti informovat a v květnu 2006 pak inspekce ministra vnitra prohledala kanceláře Kubiceho podřízených, během kterých jim zabavila počítače.
Navíc důvěrník expremiéra Grosse Pavel Přibyl se snažil, podle odposlechů, zasahovat do kauz spojených s ČSSD, načež Jan Kubice vystoupil v Poslanecké sněmovně se zprávou o tom, že vyšetřování citlivých kauz biolíh a Mrázek je politicky manipulované.
Vyšetřování této kauzy bylo nakonec v červenci 2007 státní zástupkyní Janou Hercegovou zastaveno - podle ní nebyl daný skutek trestným činem.
Kdo chtěl zabít Kubiceho?
V rámci činnosti bezpečnostních služeb bylo zjištěno, že se připravuje plán na Kubiceho odstranění. Policejní prezident nechal zřídit komisi, která plán na jeho vraždu vyšetřovala - podle něho měl být policista zdiskreditován v médiích, následně obviněn ze strany inspekce ministra vnitra kvůli obsahu jeho zprávy pro poslance. Později by byl postaven mimo službu a následně zabit - jednalo by se o fingovanou sebevraždu, vzhledem k tomu, že "neunesl tlak okolností". Tento plán měl vzniknout před parlamentními volbami v roce 2006, kdy začal Kubice mluvit o tom, jak se politici snaží manipulovat citlivé kauzy.
Kubice vs. Paroubek
V Kubiceho zprávě se objevilo také několik neprověřených záznamů - mimo jiné šlo o tvrzení, že Jiří Paroubek zneužíval nezletilou dívku. Ten se proti tomu tvrdě ohradil a Kubiceho zažaloval. Část zprávy zároveň unikla na veřejnost a do médií. Ani v jedné z žalob, které na Kubiceho podal, však Paroubek neuspěl.