Jiří Běhounek

Aktualizováno 15. 10. 2012 14:29
Jiří Běhounek je hejtmanem Kraje Vysočina. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem za ČSSD na Vysočině.
Jiří Běhounek.
Jiří Běhounek. | Foto: ČSSD

Jiří Běhounek je hejtmanem Kraje Vysočina. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem. Běhounek stál jako nestraník v čele kandidátky ČSSD na Vysočině.

Běhounek zastává funkci hejtmana od roku 2008. V krajských volbách na podzim 2012 tento post obhájil a získal nejvíc preferenčních hlasů (celkem 9866).

Na základě usnesení v rámci ČSSD bylo doporučeno, aby její politici nekumulovali funkce, a řešil se souběh poslanecké a hejtmanské pozice u pěti politiků. Spolu s Novotným je Běhounek druhý, který si ponechal obě funkce navzdory této deklaraci.

V letech 1985 až 1989 byl členem KSČ. Od té doby není členem žádné politické strany, ve volbách však kandiduje za ČSSD.

Životopis

Jiří Běhounek se narodil v roce 1952 v Praze, vystudoval medicínu na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Působil v pelhřimovské nemocnici, kde byl také primářem a náměstkem. V letech 2002 - 2010 byl členem Rady města Pelhřimov, v němž od roku 1998 působí jako zastupitel. Mezi roky 2004 až 2008 byl předsedou Zdravotní komise Rady Kraje Vysočina. Díky tiché podpoře komunistů se stal v listopadu 2008 hejtmanem Vysočiny.

Je ženatý a má dvě děti, hovoří anglicky a rusky.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Papež František přiletěl do Iráku na historickou návštěvu. Bezpečnostní opatření jsou mimořádná

Papež František v pátek v poledne přiletěl do Bagdádu. Cílem jeho návštěvy Iráku je podpořit křesťanskou menšinu, zdecimovanou válkami a terorem Islámského státu. Čtyřdenní cestu provázejí mimořádná bezpečnostní opatřeníkvůli koronaviru a také kvůli obavám z útoků islamistů.

před 9 minutami

V Rakousku zatkli Čecha, který do země převezl autem deset Syřanů

V Rakousku zatkli českého převaděče, který z Maďarska převezl do země migranty ze Sýrie. Deseti běžencům namačkaným v jednom osobním autě odmítl během zhruba sedmihodinové jízdy zastavit a nedal jim ani napít, uvedla s odvoláním na policii agentura APA.

Muž byl zatčen v obci Hinterbrühl na okraji Vídně, jím převezení migranti požádali v Rakousku o azyl. Ilegální převoz, za který měl 22letý Čech slíbeno 1500 eur (zhruba 40 tisíc korun), se uskutečnil v noci na pátek minulý týden, uvedla policie.

Podle zemského ředitelství policie v Dolních Rakousech pracoval zadržený pro mezinárodní převaděčskou organizaci, která jej v Česku získala ke spolupráci příslibem vysokých výdělků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy