Riga

4. 11. 2014 15:26
Rozhodnete-li se jet prozkoumat hlavní město Lotyšska, počítejte s tím, že bude na hony vzdálené shonu, který znáte z ostatních evropských metropolí.
Riga, Lotyšsko
Riga, Lotyšsko | Foto: Thinkstock

Riga je totiž decentní a také hrdá na svou nezávislost, kterou si v minulosti musela několikrát vybojovat.

V Rize se nesetkáte s všemožnými pouličními naháněči, prodejci zbytečností a nevkusných suvenýrů. Nebo alespoň ne v takové míře, jak jsme tomu zvyklí například z Prahy. Naopak, najdete zde útulné kavárničky a zákoutí s parky a lavičkami, kam se můžete na chvíli posadit a rozjímat. Nebylo tomu tak ale vždy. Riga si prošla v minulých desetiletích doslova křtem ohněm, po několika okupacích ze strany Německa a bývalého Sovětského svazu zůstalo město rozervané a zničené stejně jako jeho obyvatelé.

Riga - základní informace

Název: Riga   

Stát: Lotyšsko

Počet obyvatel: 728 000

Rozloha: 307 km²

Nadmořská výška: 6 m.n.m.

Hustota obyvatel: 2 369 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství, ruská ortodoxní církev

Telefonní předvolba: +3717

Díky ekonomickému růstu, na jehož vlnu město nasedlo po vstupu do EU v roce 2004, se vyšvihlo mezi evropské perly i nehledě na to, že je dodnes označováno za město s nejhorším dopadem ekonomické krize z roku 2009. Lotyši se totiž nevzdávají, což poznáte na tvářích každého obyvatele města, který se na vás usměje.

Město vyniká krásnými, i když stále zčásti poničenými secesními památkami, díky nimž je stará část zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Lotyšsko na počátku roku 2014 vstoupilo do měnové unie EU a vyměnilo svůj lat za euro. Jelikož byl lat jednou z nejsilnějších evropských měn, jsou někdy turisté překvapení místními vysokými cenami.

Historie

Díky archeologických nálezům, které byly objeveny při ústí řeky Daugavy, jsou první zmínky o osídlení dnešní Rigy připisovány již do 2. století. Oficiálně město vzniklo v roce 1201, kdy zde biskup Albert založil hrad a dále v roce 2011 také rižský dóm. V roce 1282 se město stalo členem Hansy, nejvýznamnějšího obchodního sdružení v severní Evropě. Od té doby sice procházelo neustálými změnami nadvlád (od Poláků, Švédů, Němců až po Rusy), díky své lokaci však bylo vyhledávaným místem pro obchod.

V 16. století se začala v Rize reformace, bylo odmítnuto postavení arcibiskupa a na protest proti náboženským ikonám byla do vod řeky Daugava vhozena socha svaté Marie. Jelikož plavala na hladině, byla prohlášena za čarodějnici. Od té doby začíná pohnutá lotyšská historie, započatá válkou s Poláky a Litevci, která skončila v roce 1581. Během švédsko-polské války v letech 1621 až 1625 byla Riga zabrána Švédy. V roce 1710 bylo město zabráno Rusy, pod jejichž nadvládou zůstalo až do začátku první světové války. V té době ale město zaznamenalo obrovský rozvoj, a to zejména v polovině 19. století, kdy zde byl postaven přístav a město bylo napojeno na železniční síť.

Německé vojsko zabralo Rigu v roce 1917, již v roce 1918 ale Lotyšsko vyhlásilo samostatnost a ve svých obchodech se začalo více než na Rusko zaměřovat na státy západní Evropy. S počátkem druhé světové války byla Riga okupována německou armádou a do té doby významná židovská komunita zde byla úplně vyhlazena. Už během války, v roce 1940 a 1944, však bylo Lotyšsko znovu okupováno Sovětským svazem, jehož součástí zůstala Lotyšská sovětská socialistická republika až do jeho rozpadu v roce 1991.

Turistické zajímavosti

Riga - kostel sv. Petra, Dům Černohlavců
Riga - kostel sv. Petra, Dům Černohlavců | Foto: Thinkstock

Základním pravidlem pro turisty je si pamatovat, že Riga je hlavním městem Lotyšska a ne Litvy. Plete si to celý svět, tak se aspoň vy snažte Lotyše neurazit. Jsou totiž na tuto záměnu hákliví stejně jako my na záměnu s Čečenskem. Dominantou města je klidný a nezvykle široký tok řeky Daugavy. Nelitujte peněz a nechte se po ní svézt výletní lodí. Krásný pohled na město shora vám zajistí návštěva kostela svatého Petra. Jde o nejvyšší středověkou budovu v Rize z roku 1690, která v minulosti několikrát vyhořela. Navštivte také hned vedle stojící Dům Černohlavců. Jde o skupinu domů z roku 1334, pojmenovaných podle cechu svobodných kupců, kteří nosili černé pokrývky hlavy. Původní budova byla za druhé světové války zničena bombardováním. Málokdo by věřil, že ta současná je replikou z roku 2001.

Mezi další významné památky města patří Dóm na Katedrálním náměstí. Monumentální románská katedrála z roku 1211 je největším kostelem v pobaltských státech. Zajímavé je, že ani na jedné z věží není umístěn kříž, místo nich jsou tam korouhve ve tvaru kohoutů, které měly odhánět zlé duchy. V parku obklopujícím staré město stojí Pomník svobody, který byl postaven v letech 1931 až 1935 jako symbol nezávislého státu. Na jeho vrcholu stojí 9metrová měděná socha mladé ženy symbolizující Svobodu. Za pravou rižskou atmosférou si zajděte na tržiště a do přilehlých hangárů. Nakoupit zde můžete oblečení, květiny i lotyšské speciality, mezi které patří ryby a sýry.

Počasí

Podnebí v Rize je mírné, přímořské, se značným podílem srážek. V zimě se teploty pohybují okolo – 5 stupňů, v létě vystupují až k 20 stupňům. Během zimních měsíců jsou zde zcela běžné záplavy sněhu. Nejteplejším měsícem je červen, nestudenějším únor. Nejvíce dešťových srážek padá v měsíci srpnu.

 

Právě se děje

Další zprávy